Szkoły wyższe starają się odpowiadać na zmieniającą rzeczywistość prawną coraz ciekawszą ofertą edukacyjną. Jej przygotowanie nie jest jednak proste. Przy planowaniu programów studiów uczelnie ograniczone są bowiem przepisami.
Szkoły wyższe starają się odpowiadać na zmieniającą rzeczywistość prawną coraz ciekawszą ofertą edukacyjną. Jej przygotowanie nie jest jednak proste. Przy planowaniu programów studiów uczelnie ograniczone są bowiem przepisami.
– Programy studiów prawniczych muszą być obmyślane z kilkuletnim wyprzedzeniem. Ogranicza to możliwość elastycznego dostosowywaniu zajęć do zmian w prawie – tłumaczy prof. Jerzy Pisuliński, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Jak więc szkoły wyższe odpowiadają na potrzeby wynikające z nowelizacji przepisów?
Wiele z nich poszerza ofertę studiów podyplomowych.
– Choć wdrażanie studiów podyplomowych również poddane jest określonym wymogom, ścieżka jest tu szybsza i pozwala reagować na potrzeby społeczne – mówi Beata Mikołajczyk, prorektor ds. kształcenia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Dodaje, że plusem tej formy kształcenia jest też to, że w kolejnych edycjach można modyfikować program.
– Złożoność nowej regulacji o ochronie danych osobowych (RODO) sprawiła, że pojawiło się tylu zainteresowanych tą tematyką, że zaproponowaliśmy nowy kierunek studiów podyplomowych jeszcze przed wejściem w życie przepisów – mówi Ewa Barlik, rzeczniczka prasowa Akademii Leona Koźmińskiego (ALK).
Uniwersytet Łódzki z kolei od 2018 roku ma w ofercie kierunek obejmujący zagadnienia prawa energetycznego, w szczególności te najbardziej aktualne z punktu widzenia obrotu gospodarczego.
Także liczne nowelizacje prawa podatkowego, np. zmiana zasad opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia kryptowalut, sprawiają, że chętnych na studia podyplomowe z tej tematyki nie brakuje, a uczelnie prześcigają się w ofertach.
Znacznie prostszymi i szybszymi do wprowadzenia formami kształcenia są seminaria, warsztaty i szkolenia.
– Nasz uniwersytet organizuje Kolokwia Jagiellońskie, które w tym roku poruszają aktualne zagadnienie prawa spadkowego. Omawiamy, jak wyglądają nowoczesne formy testamentu i czy konieczne jest wprowadzenie w tym zakresie nowych przepisów – mówi prof. Jerzy Pisuliński.
Dodaje, że UJ organizuje też specjalistyczne kursy internetowe z wykłady otwarte dla wszystkich. Są to prelekcje w ramach „Masowych Otwartych Kursów Online” stworzone przez Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych (jednostka UJ) oraz Fundację Centrum Kopernika.
– Każdy może w domu wysłuchać wystąpienia poruszającego dane zagadnienie prawne – wyjaśnia prof. Pisuliński.
ALK co roku uzupełnia ofertę zajęć dodatkowych o przedmioty obejmujące współczesne zagadnienia. – Nowością jest u nas prawo kosmiczne – mówi Ewa Barlik.
W odwiedzi na zmieniającą się rzeczywistość uczelnie organizują też konferencje otwarte nie tylko dla studentów, ale też dla osób z zewnątrz. I tak problemy związane z ochroną środowiska zaowocowały międzynarodową konferencją o odpadach klimatycznych zorganizowaną przez Uniwersytet Śląski. Z kolei na Uczelni Łazarskiego w ramach New Tech Trends 2019 dyskutowano o prawie w biznesie i nowych technologiach.
Ciekawą propozycją są również szkoły letnie. Uniwersytet Jagielloński w odpowiedzi na coraz bardziej złożone zagadnienia i problemy w prawie własności intelektualnej organizuje Kraków Intellectual Property Law Summer School.
– Cennym wsparciem w debacie nad nowościami prawnymi są też koła naukowe. Nasz uniwersytet jako pierwszy w Polsce powołał Koło Naukowe Praw Zwierząt. Była to reakcja studentów na rozwój praw czworonogów – mówi Magdalena Stryja z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama