Karta nauczyciela do zmiany. Kiedyś

autor: Klara Klinger, Artur Radwan25.02.2014, 07:01; Aktualizacja: 25.02.2014, 08:09
Joanna Kluzik-Rostkowska, minister edukacji narodowej

Minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowskaźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Górski

Obecne przepisy uniemożliwiają docenianie najlepszych nauczycieli, za to skutecznie chronią słabych. Dyrektor szkoły musi mieć swobodę w organizowaniu pracy – mówi minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (49)

  • szary pracownik(2014-06-10 01:10) Zgłoś naruszenie 00

    jasne.. przedszkolankom zabrać pensje.. tylko, że teraz w przedszkolach to etat bez karty wynosi 40 godzin minimum... bo zawsze jest 40 +dodatek...gdy rodzic nie chce odebrać dziecka przed 18 i zostawia go do 20... dopłacając marne grosze, któych nauczyciel nie widzi, bo bierze je dyrektor ( ok. 20 zł za gdzinę). Poszkodowany naród, że nauczyciel na KN więcej zarabia? A kto wam broni zarabiać lepiej? Poza zawodami jak sprzedawca i sprzątaczka to nie znam zawodu gdzie ma się mniej niż 2000 na rękę... a czasem o wiele więcej. Jak nauczycieli pozbawiamy KN to pozbawmy wszlekiej administracji państwoweej wysokich pensji i premii oraz w administacji prywatnej tez.. niech głupi z zarządzania specjalista nie zarabia więcej niż 2000 ... bo to już nie sprawiedliwe... A jeżeli chodzi o kasjerki i te panie na tąsmie.. Wina systemu, że przemysł polski upadł.. Sklepy Społem nadal mają fajną pensje panie tam pracujące, i trzynastkę i wczasy pod gruszą,b oto jeszcze państwowa w większości spółkam , ale dostać się już tam ciężk,a to , że prywatny chce bysmy harowali 200h za 2000 to już jest wina nas samych bo wspieramy w wyborach taki system destrukcyjny. chętnie wezmą do reala na zlecenie za 7 zł za h... z czego cżersto ledwo 300 mozna zarobić, bo jak nie ma ruchu to taką osobę zwalniają do domu.

    Odpowiedz
  • Doświadczony nauczyciel(2014-03-12 17:03) Zgłoś naruszenie 00

    Tak Stowarzyszenie SUPER SPRAWA!!! Przykro mi że żyjemy w takim kraju, gdzie tacy ludzie rządzą. Mam nadzieję, że to już ostatnia kadencja!!! Sama pracuję w stowarzyszeniu i zarabiam, a może nie będę mówić bo to wstyd! nawet nie mam średniej krajowej (gdzie jestem nauczycielem z doświadczaniem i ze studiami i awansem ). A sprzątaczka, która pracuje w szkole zarabia tylko o 100zł mniej. A pracę w gminnych szkołach państwowych dostają nauczyciele, którzy znają wójta lub kogoś z gminy- takie są realia Pani Minister!!!

    Odpowiedz
  • pokrzywdzona przez KN(2014-03-04 19:01) Zgłoś naruszenie 00

    KN nie obejmuje wszystkich nauczycieli, jako nauczyciel i dyrektor szkoły założonej przez siebie nie mam żadnych praw z KN oprócz art.6 tzn. o karaniu. Żadne inne nie obowiązują. Po co dokument, który łamie prawa i stwarza nierówności. szkoły bez KN funkcjonują nawet lepiej niż te z KN. Zwróciłam się do ZNP o pomoc i usłyszałam, że pomagają tylko członkom ZNP ale nie przeszkadza, że ja ich członków zatrudniam. KN do likwidacji, zrobi się normalnie i nauczyciele będą otrzymywać wynagrodzenie za pracę a nie za to, ze mają tytuł np. dyplomowanego.

    Odpowiedz
  • Plb(2014-03-04 03:17) Zgłoś naruszenie 00

    Aneta
    Po pierwsze powiększenie pensum dla WF-iści, plastycy, muzycy i technicy (nie trzeba obniżać wynagrodzeń).
    Po drugie - pensum zróżnicowane - polonista 22 lekcje, matematyk 24 lekcje, 27 lekcji biologia, chemia itp. (to jest wysokość pensum w Niemczech) a 30 lekcji i więcej WFiści, plastycy i muzycy itp.
    I dopiero można by mówić o płatnych premiach motywacyjnych w postaci procentów wynagrodzenia - i w sumie dosyć dobrze to rozpisane jest przez Ciebie.

    Trzeba byłoby jeszcze pozbyć tych bezsensownych dodatków - wiejskiego, na zagospodarowanie itp. reliktów przeszłości.

    Odpowiedz
  • aneta(2014-03-03 17:56) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem za wprowadzeniem motywującego systemu wynagradzania nauczycieli. Uważam, że najmniej powinni zarabiać przedszkolanki, WF-iści, plastycy, muzycy i technicy (nie przynoszą do domu zeszytów, sprawdzianów, kartkówek), 110% tych pierwszych powinni zarabiać nauczyciele klas I-III (muszą nauczyć czytać pisać oraz elementów rachunku), 110% drugich nauczyciele klas IV-VI SP (są po trudniejszych studiach i pracują na wyższym poziomie), 110% trzecich nauczyciele gimnazjów i 110% czwartych nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych (przygotowują do matury, a to jak wiadomo już nie taka elementarna wiedza jak np. w klasach I-III SP). Ponadto proponuję, by znieść chory system awansowy, który rzeczywiście służy słabym, a nie docenia najlepszych (awans nie jest zależny bowiem od osiągnięć, ale od stażu pracy). W zamian można wprowadzić dodatek motywacyjny: 1% wynagrodzenia zasadniczego za wyniki w VI staninie, 2%- w VII, 3%- w VIII, 4%-w IX (tak po każdym roku szkolnym dodatkowo). Ponadto 10% tego wynagrodzenia za laureata dla nauczyciela LO, 8% dla finalisty (praca na tym poziomie wymaga największych umiejętności) i odpowiednio 7% (5%) dla nauczyciela gimnazjum, 4% (2%) dla n. klas IV-VI Sp i 2% (1%) dla n. klas I_III SP. Wtedy dopiero mozna by mówić, że doceniamy najlepszych.

    Odpowiedz
  • do gucia(2014-02-28 15:21) Zgłoś naruszenie 00

    masz racje, nad innymi nikt sie nie lituje, tylko dokladaja obowiazkow, robiac robota z czlowieka , bo trzeba za pieciu robic by oszczedzic,bez sobot, niedziel, trzynastek, czternastek i innych chorych darmowych przywilejow ktorych niesprawiedliwie nie maja inni, jak rowno ma byc czy tez sprawiedliwie to dlaczego reszta nie ma zadnego zabezpieczenia, a ci -belfrzy, kto jak nie oni powinni wiedziec , ze nie sa pepkiem swiata, i jak w wierszu, inne zawody dla zawodow, kazdy jest potrzebny, ale boze kochany, nauczyciele!! nie jestescie tylko wy

    Odpowiedz
  • gucio(2014-02-28 10:47) Zgłoś naruszenie 00

    Dumne oczko!
    Tak się to ma do kobiet na taśmach, w super marketach, pielęgniarek i wielu innych i np. świadczenie kompensacyjne powinno być także dla wymienionych tu i innych a nie ma więc nie narzekajcie.

    Odpowiedz
  • kopidol(2014-02-27 21:42) Zgłoś naruszenie 00

    rechtory zarobiaja więcej niż grubiosz na dole wstyt polsko a kto na kogo robi czy rechtor na grubiorza czy na odwrot

    Odpowiedz
  • dumne oczko(2014-02-27 20:58) Zgłoś naruszenie 00

    Do AGA - jesteś niesprawiedliwa i czuc od Ciebie jad. Mało tego, jestes tak mało inteligentna, że nie rozumiesz, iż nikt w tym kraju, tym bardziej nauczyciele, nie zbijają w pracy bąków, jak się wyraziłas. Twoim dzieciom i wnukom życzę nauczycieli, którzy beda zwyczajnie sie migac od pracy i traktowac aniołki, jak na to zasługuja. Krótko mowiąc: przy takim tempie roboty, bo o pracy to juz nie ma co mówić, nauczyciel OLEJE ucznia aby ratowac swoje zdrowie i tyłek, bo do 67 nie pociagnie harując jak wół.

    Odpowiedz
  • guci(2014-02-27 07:07) Zgłoś naruszenie 00

    W nowej rzeczywistości wiele grup uprzywilejowanych ( w tym nauczyciele) otrzymują dodatkowe świadczenia, dawno odebranym wielu grupom zawodowym. Nauczycielem, policjantom i innym wypłaca się świadczenia dodatkowe niczym w Grecji. Jesteśmy w jednym kraju a jakże dla każdego innym. Czy aby sprawiedliwie?

    Odpowiedz
  • iwlin(2014-02-26 22:39) Zgłoś naruszenie 00

    Ja proponuje, aby pozwalniać wszystkich nauczycieli i pozamykać szkoły. Budżet zyska na tym kilka milionów, a rodzice niech uczą swoje pociechy w domu. Jak posiedzą parę godzin z jednym! gimnazjalistą to wtedy docenią czyjąś pracę. I będzie po kłopocie.

    Odpowiedz
  • obiektywna(2014-02-26 18:57) Zgłoś naruszenie 00

    " Dyrektor szkoły musi mieć dużą swobodę w organizowaniu pracy szkoły, nagradzaniu współpracowników. Musi mieć możliwość pożegnania się z nauczycielem, który nie spełnia jego oczekiwań" już widzę w tej roli mojego dyrektora, jak postępuje dokładnie odwrotne. Dajcie jeszcze większą władzę dyrektorom i dobrzy nauczyciele pożegnają się z pracą, a zostaną miernoty, które wdzięczą się do dyrektora

    Odpowiedz
  • tutejszy(2014-02-26 16:58) Zgłoś naruszenie 00

    żeby zmywać to trzeba aż 2 uniwersytety skończyć ,zostać w kraju to wystarcz jeden

    Odpowiedz
  • filologini(2014-02-26 16:27) Zgłoś naruszenie 00

    35: Paweł - Jakim prawem obrażasz i insynuujesz? Czy ktoś Ci zabrania pracować, kiedy masz płatny urlop? Zawiść zżera?

    Odpowiedz
  • Paweł(2014-02-26 14:09) Zgłoś naruszenie 00

    szanowni nauczyciele wykrzywiacie gęby gdy wasza sytuacja zawodowa zaczyna być traktowana na równi z innymi zawodami, było fajnie gdy wakacje oraz ferie spędzało się za friko wraz z częścią rodziny jako opiekunowie na koloniach oraz zimowiskach w czasie wolnym płatnym pobierając również pensje opiekuna kolonii lub zimowiska wikt dla siebie oraz osoby towarzyszącej wtedy było milczenie no ale teraz kicha.

    Odpowiedz
  • nowa(2014-02-26 13:52) Zgłoś naruszenie 00

    A ja mam pytanie: co w te soboty, gdy nauczyciele pilnują - organizuja dodatkowe zajęcia robią rodzice? czy aby nie wyręczamy ich we wszystkim? Przypominam, że nauczyciele to nie tylko stare panny bez własnych rodzin. Też maja pprawo do odrobiny wypoczynku i poswiecenia czasu własnej rodzinie. ( to do przykładu z gminy Hanna)

    Odpowiedz
  • wyborca - nauczyciel(2014-02-26 13:10) Zgłoś naruszenie 00

    Jeszcze rok czasu z okładem ta banda będzie u koryta a potem dostaną takiego kopa w cztery litery od tych wszystkich, których gnębią od dwóch kadencji, że wymażemy ich z mapy politycznej Polski. Znikną jak śnieg na wiosnę Kluzik, Tusk i cała ta szumowina z PO.

    Odpowiedz
  • filologini(2014-02-26 13:04) Zgłoś naruszenie 00

    A ja prorokuję, że ta ministra to jeszcze niejednego o oświacie i pracy nauczyciela dowie się, jak zacznie więcej czytać i rozmawiać z ludźmi ... Tragedia. Ministra dopiero uczy się o tym, w czym powinna być ekspertem. Ktoś się dziwi, ze mamy Polskę taką, jaką mamy? Toż to burdel na kółkach. Przepraszam, ale nie znalazłam bardziej adekwatnego określenia ...

    Odpowiedz
  • józek(2014-02-26 11:13) Zgłoś naruszenie 00

    ja się tylko zastanawiam o co rodzicom chodzi?
    o to, żeby nauczyciele uczyli dobrze za małe wynagrodzenie a do tego jak najdłużej opiekowali się ich dziećmi w szkole?

    ci sami rodzice za swoją pracę oczekują przecież dobrego wynagrodzenia i nie chcą za darmochę pracować po godzinach

    to właściwie drogie społeczeństwo - o co kaman?

    Odpowiedz
  • ola(2014-02-26 10:07) Zgłoś naruszenie 00

    Ja chce po prostu dobrze pracować i godnie żyć! czy to tak dużo?

    Odpowiedz