statystyki

Częściowe obostrzenia w szkołach nie rozwiązują problemów samorządów i dyrektorów placówek. Pytania wciąż się mnożą

autor: Artur Radwan, Oprac. Patrycja Otto, Oprac. Bożena Ławnicka, Oprac. Marcin Nagórek, Leszek Jaworski21.10.2020, 08:11; Aktualizacja: 21.10.2020, 09:15
Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej z 12 sierpnia 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. poz. 1386) przed podjęciem decyzji o czasowym zawieszeniu zajęć dyrektor musi uzyskać zgodę organu prowadzącego, czyli dla szkół publicznych jednostki samorządowej, oraz pozytywną opinię właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej z 12 sierpnia 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. poz. 1386) przed podjęciem decyzji o czasowym zawieszeniu zajęć dyrektor musi uzyskać zgodę organu prowadzącego, czyli dla szkół publicznych jednostki samorządowej, oraz pozytywną opinię właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.źródło: ShutterStock

Rząd zdecydował o przejściu szkół średnich i ponadpodstawowych na hybrydowy albo zdalny tryb nauczania. Podstawówki i przedszkola pracują jak dotychczas, mimo że co rusz jakiś uczeń albo nauczyciel zostaje zakażony SARS-CoV-2. Wyjaśniamy niektóre wątpliwości dyrektorów, nauczycieli i rodziców uczniów.

Dyrektor szkoły podstawowej chciałby zdecydować o zamknięciu szkoły albo o przejściu w tryb mieszany. Czy może to zrobić, czy spotkają go za to jakieś konsekwencje?

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej z 12 sierpnia 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. poz. 1386) przed podjęciem decyzji o czasowym zawieszeniu zajęć dyrektor musi uzyskać zgodę organu prowadzącego, czyli dla szkół publicznych jednostki samorządowej, oraz pozytywną opinię właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego. – Bez tych dwóch zgód zamknięcie czy zawieszenie zajęć przez dyrektora, z powodu występującej epidemii, będzie działaniem samowolnym – uważa Robert Kamionowski, ekspert prawa oświatowego, radca prawny z kancelarii Peter Nielsen & Partners Law Office. Na to, że oba te warunki muszą zostać spełnione, zwraca uwagę też Joanna Narożniak, starszy specjalista ds. mediów Oddziału Komunikacji Społecznej i Promocji Zdrowia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.

Na mocy ogólnego przepisu z powyższego rozporządzenia dyrektor w porozumieniu z organem prowadzącym może wprawdzie zamknąć czasowo szkołę, powołując się na istniejące zagrożenie dla życia i zdrowia uczniów i personelu, ale obowiązujące przepisy już nie pozwalają na zdalny tryb nauczania.

Eksperci sanepidu zwracają uwagę na jeszcze jeden fakt. Jeśli dyrektor sam zamknie szkołę, to narazi rodziców młodszych dzieci na kłopot. Nie będą bowiem mieli podstaw do tego, by zostać z nimi w domu. Chyba że wezmą urlop.

Teoretycznie za naruszenie przepisów zarówno dyrektor, jak i nauczyciele mogą ponosić odpowiedzialność. Kuratorium, stwierdzając w trakcie kontroli, że zostały naruszone przepisy, może np. wezwać dyrektora do usunięcia uchybień. Gdy dyrektor nie zastosuje się do polecenia, kurator może zawiadomić organ prowadzący, który podejmie dalsze kroki, w ostateczności – nawet odwoła dyrektora. Jednak ścieżka do tego jest długa. Eksperci nie widzą natomiast podstawy do odpowiedzialności dyscyplinarnej. 


Pozostało 92% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane