statystyki

Resort nauki nie będzie zmieniał akademii na siłę

autor: Paulina Szewioła16.09.2020, 08:30; Aktualizacja: 16.09.2020, 08:54
Wojciech Murdzek

Wojciech Murdzekźródło: PAP
autor zdjęcia: Maciej Kulczyński

W trakcie prac nad reformą PAN resort zamierza podtrzymać formułę dialogu ze środowiskiem akademickim zastosowaną podczas prac nad Konstytucją dla nauki – zapewnia Wojciech Murdzek, minister nauki i szkolnictwa wyższego w odpowiedzi na interpelację poselską.

Katarzyna Osos (KO) zwróciła w niej uwagę, że środowisko Polskiej Akademii Nauk z zaskoczeniem przyjęło propozycje Komitetu Polityki Naukowej (KPN) w tym zakresie. Zakłada ona stworzenie Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie (TMSC), do którego miałyby wejść automatycznie instytuty PAN z kategorią A+ (czyli najwyższą) oraz nieliczne z kategorią A. Te, które nie weszłyby do nowej struktury, miałyby czas na restrukturyzację. Jeśli po jej przeprowadzeniu nadal nie spełniałyby wymogów, powinny być dołączone do uczelni, ale tylko jeśli dana szkoła wyższa wyrazi na to zgodę (pisaliśmy o tym: „Naukowcy z PAN krytykują propozycję reformy akademii” DGP nr 146/2020).


Pozostało 37% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane