statystyki

Posiłki w przedszkolach. Rodzice muszą płacić w terminie, inaczej gmina pobierze odsetki

autor: Marcin Nagórek15.08.2020, 08:00
Co do zasady gmina powinna naliczać odsetki od nieterminowo wnoszonych opłat za wyżywienie dzieci. Ewentualne zaniechania w tym zakresie mogą skutkować nie tylko naruszeniem ogólnych reguł wynikających z ustawy o finansach publicznych, lecz także powodować skutki w sferze dyscypliny finansów publicznych

Co do zasady gmina powinna naliczać odsetki od nieterminowo wnoszonych opłat za wyżywienie dzieci. Ewentualne zaniechania w tym zakresie mogą skutkować nie tylko naruszeniem ogólnych reguł wynikających z ustawy o finansach publicznych, lecz także powodować skutki w sferze dyscypliny finansów publicznychźródło: ShutterStock

Choć przedszkola w naszej gminie są bezpłatne (do pięciu godzin pobytu malucha w placówce), to wielu rodziców nie płaci za wyżywienie dzieci w terminie. Do tej pory nie reagowaliśmy, lecz teraz zależy nam na każdej złotówce, bo ponosimy dużo nieplanowanych wydatków spowodowanych przeciwdziałaniem COVID-19. Czy możemy pobierać odsetki od nieterminowych wpłat, a jeśli tak, to jakie?

Co do zasady gmina powinna naliczać odsetki od nieterminowo wnoszonych opłat za wyżywienie dzieci. Ewentualne zaniechania w tym zakresie mogą skutkować nie tylko naruszeniem ogólnych reguł wynikających z ustawy o finansach publicznych, lecz także powodować skutki w sferze dyscypliny finansów publicznych.

I tak w pierwszej kolejności na uwagę zasługuje art. 13 ust. 1 pkt 2 prawa oświatowego, gdzie postanowiono, że przedszkolem publicznym jest placówka, która zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie ustalonym przez organ prowadzący, nie krótszym niż pięć godzin dziennie. Niewątpliwie więc opłaty za przedszkole w tych granicach czasowych nie są ponoszone przez rodziców. Inaczej jednak wygląda sytuacja w odniesieniu do opłat za wyżywienie, od których opłacania rodzice dzieci nie zostali zwolnieni przez ustawodawcę.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane