Nauczyciele bez prawa do strajku? Dla RPD ważniejsze jest prawo do nauki

autor: Karolina Nowakowska25.07.2020, 08:30; Aktualizacja: 25.07.2020, 08:30
nauczyciel szkoła

nauczyciel szkołaźródło: ShutterStock

Gdy zachodzi kolizja konstytucyjnych praw: do nauki i do strajku, to pierwsze powinno być nadrzędne - taki wniosek legislacyjny znalazł się w sprawozdaniu z działalności Rzecznika Praw Dziecka. 

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (65)

  • Takatam(2020-07-25 13:15) Zgłoś naruszenie 1415

    Odliczam miesiące do emerytury. Czy wiecie jaka to radość 😃

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • GG(2020-07-25 11:59) Zgłoś naruszenie 12517

    Rok temu po strajkach zrezygnowałem z pracy w szkole i była to jedna z najlepszych decyzji w moim życiu. Moi wychowankowie mieli mnóstwo osiągnięć na poziomie krajowym. Teraz nie mają nic. Na moje miejsce zatrudnili miernotę, bo nikt dobry i z powołaniem już do tej pracy za grosze nie pójdzie.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • dino(2020-07-25 10:37) Zgłoś naruszenie 12318

    Jest takie powiedzenie "Obyś czyje dzieci uczył". Za jakiś czas nie będzie miał kto w szkole uczyć.

    Odpowiedz
  • Rodzic(2020-07-25 13:41) Zgłoś naruszenie 1219

    Jestem ciekaw kto będzie kształcił nasze dzieci, jak w szkole mojego syna nie ma nikogo poniżej 50 roku życia. To pokazuje ile dobrego jest w pracy nauczyciela.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • matematyczka- była(2020-07-25 13:07) Zgłoś naruszenie 11814

    W ubiegłym roku odeszłam ze szkoły i żałuję tylko, że pracowałam tam 5 lat. Teraz ikt mnie nie nazywa nierobem, współpracownicy i szef mnie szanują, we wrześniu mogę wziąć urlop i pojechać na południe, a kasa ponad 2 razy większa.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • dzwon ze spiżu(2020-07-25 10:03) Zgłoś naruszenie 11219

    Nauczyciele mają dwa wyjścia. Albo gwizdki i puste butelki po wodzie źródlanej (tylko na taką ich stać) i do Stolicy , czym mogą pisiom nagwizdać licząc na to,że władza popęka ze śmiechu.Albo gremialnie walnąć wypowiedzeniami na stoły i niech księżulkowi "specjaliści" młodzież uczą , czym wku.... rodziców. A tu już władza ze śmiechu nie popęka.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • szydło(2020-07-25 17:16) Zgłoś naruszenie 1057

    W naszej szkole znowu brakuje specjalistów [polski, niemiecki, matematyka], a za to mnóstwo chętnych na stanowiska: pomoc nauczyciela [7 aplikujących] oraz osoba sprzatająca [12 aplikujących]. Nikt nie chce ciężko pracować na przyszłością narodu? Przeciez same konfitury w nauczycielstwie

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Dżon Kołalski(2020-07-25 14:20) Zgłoś naruszenie 937

    Tzw. strajk legalny jest jak ślub cywilny. Nie państwo wprowadziło strajki i małżeństwa do życia społecznego i nie państwo może je z niego wyłączać. Nie "legalność" strajku stoi za siłą strajku, ale faktyczny paraliż organizacyjny, produkcyjny etc. Cecha legalności przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie, jeśli strajkuje odpowiednio dużo osób. Po to są strajki: żeby wymusić zmianę. Po co je w ogóle legalizować? Po to, żeby pokazać palcem na jakieś inne strajki i stwierdzić: "nielegalne!"? Zwykła redundancja prawna. Strajki są z definicji legalne, ze wszystkimi ich konsekwencjami, bo nie istnieje przymus pracy. Prawo do niepracowania (i, być może, w konsekwencji do bycia zwolnionym, do głodowania etc.) jest prawem wolnościowym, więc, jako takie, stoi ponad prawem do edukacji. Innymi słowy: masz prawo się uczyć i być nauczanym, ale nie kosztem zrobienia z kogoś niewolnikiem twojego prawa.

    Odpowiedz
  • grubcia(2020-07-25 17:43) Zgłoś naruszenie 894

    Och, ach a ja już skreślam na kalendarzu dni do emerytury i pójdę na nią choć jestem zdrowa i mogłabym jeszcze pracować. Wolę mieć mniej kasy, ale bez poniżania, wyśmiewania, mobbingu. Kochane kolezanki niech zarabiają pieniążki i niech sobie znajdą kogoś innego do poniewierania. Nie wątpię, że znajdą, tak dla lepszego samopoczucia. A ja będę to obserwowac z daleka. Moje zdrowie psychiczne jest ważniejsze.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Hjiu(2020-07-25 19:01) Zgłoś naruszenie 848

    Bez prawa do godnej pensji, popychle partii politycznych, odpowiedzialność za wszystko, możliwości sprawcze ograniczone do minimum, i bez prawa do strajku. I zgadnij człowieku dlaczego średnia wieku w tym zawodzie to prawie 50 i młodzi zdolni unikają pracy w szkole jak mogą. Tak, pewnie przez nepotyzm, przez cóż innego...

    Odpowiedz
  • Brygida(2020-07-25 22:20) Zgłoś naruszenie 838

    Odliczam miesiące do emerytury, będę żyć bez społecznego mobbingu. Dziękuję moim uczniom za lata wspaniałej pracy..🤗

    Odpowiedz
  • McMacko(2020-07-25 19:57) Zgłoś naruszenie 5812

    Nie zadawać prac domowych i stawiać same piątki. System nauczania zawali się w ciągu 2-3 miesięcy. Prawo do edukacji zachowane? Zachowane! 😀

    Odpowiedz
  • konkret(2020-07-25 21:41) Zgłoś naruszenie 568

    Panu Pawlakowi pomyliło się prawo. Strajk nauczycieli w żaden sposób nie ograniczył prawa dzieci do edukacji. Za edukację dzieci jest odpowiedzialne JST i Dyrektor. To że nie ma nauczycieli w szkole / a byli/ nie znaczy że nie było możliwości opieki nad dziećmi i to dyrektora razem z wójtem miał zabezpieczyć opiekę nad dziećmi. Jak? to ich problem. Mogli przecież dać podwyżki nauczycielom i nie byłoby problemu Panie Pawlak. Jest to ogromny wstyd dla PiSu. Toniecie .

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • abc(2020-07-25 15:34) Zgłoś naruszenie 5214

    Trwa sojusz tronu i ołtarza. O to właśnie chodzi - złe wykształcenie dzieci będzie owocować silną władzą ludzi czarnej i rządowej mafii płci obojga. Katoprawacy od dawna kształcą dzieci w katolickich szkołach. Dopiero gdy wyjdzie z nich armia ludzi pokroju szlachty co to do rozbiorów kraj doprowadzili i znowu rządzić będzie ****** męska zwana ostatnim królem RP, nastąpi całkowity zanik RP. Czarna mafia znowu będzie bredzić o bogu, honorze i ojczyźnie /co i teraz robi i szykuje dzieci do ******** Polaków tzw. gorszego sortu/ i znowu będą ginąć nasze dzieci. Uczcie dzieci myśleć, nie dawajcie się szczuć i sami nie szczujcie. Tak będzie Polska jak wychowanie naszych dzieci. Trzymajcie się. Nie wierzcie agentom Rzymu - to oni RP zniszczyli co i teraz skutecznie robią.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ppu(2020-07-25 09:45) Zgłoś naruszenie 439

    Rzecznik to taki wodnik jakiego można w dowolnej chwili wyciągnąć z rzeki za ucho i pchnąć na tłum ludzi .Jak Wojciech Okrutny pismaka Urbana w dobie katastrofy czarnobylskiej !

    Odpowiedz
  • Taka prawda(2020-07-25 11:29) Zgłoś naruszenie 21163

    Nauczyciele nic z tym nie zrobią, bo niby co mają zrobić? Walnąć wypowiedzenie na stół? A gdzie będzie im tak dobrze? W jakiej pracy będą mieli tylko 18 h/ w tygodniu, 2 miesiące wakacji, ferie itp. Gdzie? Tak więc, nauczyciele ponarzekają, a potem, 1-go września wrócą do szkół.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • kreda(2020-07-25 20:19) Zgłoś naruszenie 20103

    skończyły się przywileje- strajkować to w domu jak zupa za słona ,brać się do roboty bo i tak macie za dużo.Strajkować to trzeba umić jak mówią w kabaretach. Wiecie co to jest SOLIDARNOSC,zgranie i wspólna sprawa? Przecież wy nawet strajkować nie potraficie bo część idzie za pis-em ,bo może dorzucą po 5 zł.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Kadry.(2020-07-25 13:43) Zgłoś naruszenie 13135

    Nauczyciele to potrafią narzekać . Tylko gdzie pojdą pracować. Nikt nie rezygnuje z pracy w szkole.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Gerard(2020-07-25 23:55) Zgłoś naruszenie 1255

    Tak ma być - urrzędnik państwowy gdy chce strajkować to wynocha z urzędu\ droga wolna - budżet jest dla patriotycznych państwowców. Amen

    Odpowiedz
  • belfer(2020-07-26 01:38) Zgłoś naruszenie 1120

    Ja bardzo watpie, zeby te wpisy byly naprawde wprowadzone przez nauczycieli.Tyle tu nonsensow i bredni, ze az przykro czytac! Skoro sie wprowadza zakaz strajku dla nauczycieli. to znaczy, ze bez powolywania strajku, zadania nauczycieli z automatu wedruja do powolanego arbitrazu i on pocztkowo wystepuje jako mediator miedzy stronami, a w wypadku koniecznosci podejuje ostateczna decyzje. No , ale komus zalezy na strajku, albo lepiej na zadymie i cel polityczny mamy osiagniety!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz