statystyki

Oświatowe związki chcą pieniędzy za konsultacje dla maturzystów

autor: Artur Radwan19.05.2020, 17:00
Szefowie placówek oświatowych podkreślają, że o ile status uczniów klas VIII szkół podstawowych przed egzaminem końcowym (który także jest planowany na czerwiec) nie budzi wątpliwości, bo do końca roku szkolnego kontynuują naukę, o tyle inaczej jest w przypadku absolwentów szkół średnich. Ci po 24 kwietnia 2020 r. otrzymali świadectwa i w rozumieniu prawa nie są już uczniami.

Szefowie placówek oświatowych podkreślają, że o ile status uczniów klas VIII szkół podstawowych przed egzaminem końcowym (który także jest planowany na czerwiec) nie budzi wątpliwości, bo do końca roku szkolnego kontynuują naukę, o tyle inaczej jest w przypadku absolwentów szkół średnich. Ci po 24 kwietnia 2020 r. otrzymali świadectwa i w rozumieniu prawa nie są już uczniami.źródło: ShutterStock

Dyrektorzy szkół średnich nie chcą płacić za spotkania nauczycieli z tegorocznymi absolwentami. Oświatowe związki tłumaczą, że dzieje się tak przez lukę prawną, którą powinien w trybie pilnym zlikwidować resort edukacji.

Zgodnie z par. 1 pkt 3 lit. c nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 15 maja 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. poz. 871) od 1 czerwca do 7 czerwca 2020 r. uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz artystycznych mają mieć zapewnione konsultacje z nauczycielami prowadzącymi zajęcia edukacyjne oraz możliwość korzystania z biblioteki szkolnej. Konsultacje mają być przeprowadzone na podstawie wyrażenia takiej woli przez uczniów, a za ich zorganizowanie zgodnie z par. 9b nowelizacji rozporządzenia MEN z 14 maja 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. poz. 872) odpowiada dyrektor szkoły.

Kto jest uczniem, a kto nie

Szefowie placówek oświatowych podkreślają, że o ile status uczniów klas VIII szkół podstawowych przed egzaminem końcowym (który także jest planowany na czerwiec) nie budzi wątpliwości, bo do końca roku szkolnego kontynuują naukę, o tyle inaczej jest w przypadku absolwentów szkół średnich. Ci po 24 kwietnia 2020 r. otrzymali świadectwa i w rozumieniu prawa nie są już uczniami.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Wnerwiona nauczycielka(2020-05-27 01:30) Zgłoś naruszenie 20

  Wiecie, co? Niech na te konsultacje idą pan premier i całe minierstwo edukacji. Na egzaminy też. Ja nie zamierzam. Kolejny raz odbija się piłeczkę na pole tych, którzy są przez ten rząd sprowadzani do roli niewolników systemu pana, który urąga swym nazwiskiem wdzięcznym, pięknym ptakom. Najlepiej zepchnąć całą winę na nauczycieli i dyrektorów szkół - normalka, jak zwykle podczas rządów PISaków. Dość tego. Albo wirus jest i egzaminów nie ma, albo to była ściema i niech się PiS do tego przyzna

  Odpowiedz
 • hmc(2020-05-25 18:45) Zgłoś naruszenie 10

  Zapis konsultacji jest kuriozalny. Rozporządzenie powołuje się na Art. 30b prawa oświatowego, który mówi o możliwości ograniczenia bądź zawieszenia jednostek oświatowych i nic więcej. Rozporządzenie czyni dyrektora odpowiedzialnym za organizację konsultacji, które nie zostały zdefiniowane w żadnym dokumencie. Nie podano zakres godzinowy, wynagrodzenie, podstawę prawną. Naruszenie kodeksu pracy.

  Odpowiedz
 • Ja(2020-05-21 03:18) Zgłoś naruszenie 10

  Przecież konsultacje dla maturzystów mają być dopiero od 25 maja. Czy wy potraficie czytać i słuchać ze zrozumieniem?

  Odpowiedz
 • Ja to ja(2020-05-20 20:16) Zgłoś naruszenie 17

  Jakie konsultacje z maturzystami. Jakie zajęcia dodatkowe. Mam syna maturzyste. Zero pomocy ze strony szkoły. Bzdury mówi minister nauki, związki i sami nauczyciele.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane