Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowuje się do przeprowadzenia 20 kwietnia egzaminu ósmoklasisty - powiedział w sobote minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Decyzja o zawieszaniu zajęć do 10 kwietnia nie zmieniła kalendarza szkolnego - zaznaczył.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w piątek o przedłużeniu zamknięcia placówek oświatowych do świąt wielkanocnych - pierwotnie szkoły, przedszkola, żłobki miały być zamknięte do 25 marca. Z kolei wcześniej planowana wielkanocna przerwa świąteczna miała trwać od czwartku 9 kwietnia do wtorku 14 kwietnia.

W sobotę w Radiu ZET Piontkowski powiedział, że oczywiście nie wiadomo, jak będzie dalej rozwijała się sytuacja, ale CKE przygotowuje się do przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty.

"Są już przygotowane arkusze, nawet wydrukowane. Teraz jest kwestia logistyki, aby dostarczyć je do poszczególnych województw, poszczególnych szkół" - powiedział. "Jesteśmy do tego gotowi" - dodał.

W jego ocenie, jeżeli udałoby się powrócić do tradycyjnych zajęć w szkole po świętach wielkanocnych, to egzamin ósmoklasisty mógłby się odbyć w zaplanowanym w kalendarzu szkolnym terminie.

Przypomniał, że uczniowie i nauczyciele mają dostęp do materiałów egzaminacyjnych z poprzednich lat, ponieważ nie ma zajęć, można ćwiczyć do tego egzaminu, korzystać z pomocy nauczycieli on-line, czy drogą elektroniczną.

Dodał, że CKE analizuje prawne możliwości i analizuje też do sytuacji, gdyby trzeb było zdecydować o przełożeniu tego egzaminu. Zdaniem szefa MEN nie ma możliwości technicznych, by przeprowadzić go on-line.

Zajęcia w szkołach nie odbywają się od czwartku 12 marca; nauczyciele mają być w gotowości do pracy. Zawieszenie zajęć dotyczy też żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli; zamknięto też uczelnie. Związane jest to z sytuacją epidemiczną w kraju - ma zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2, który powoduje zachorowania na chorobę COVID-19.