statystyki

Wyniki PISA 2018: Spektakularny wynik polskich gimnazjalistów. Dziewczyny lepiej policzyły niż chłopcy

autor: Klara Klinger, Jakub Kapiszewski04.12.2019, 08:09; Aktualizacja: 04.12.2019, 08:09
Celem jest porównanie systemów edukacyjnych na świecie. Polska po raz kolejny wypadła bardzo dobrze. I to we wszystkich trzech zakresach.

Celem jest porównanie systemów edukacyjnych na świecie. Polska po raz kolejny wypadła bardzo dobrze. I to we wszystkich trzech zakresach.źródło: ShutterStock

Wypadły też lepiej w czytaniu ze zrozumieniem oraz przyrodzie – Polska znalazła się w czołówce europejskiej w międzynarodowych testach PISA sprawdzających umiejętności 15-latków z 79 krajów i regionów.

Analiza dyskusji na forum internetowym na temat tego, czy można dać antybiotyk chorej kurze. Obliczenie objętości potu wytwarzanego przez człowieka podczas biegu w upale. A potem jeszcze wychwycenie ironii bohaterów książki „Sto lat samotności” Gabriela Garcíi Márqueza. Między innymi z takimi zadaniami musieli zmierzyć się uczniowie na międzynarodowych testach PISA.

W badaniu sprawdzającym umiejętności 15-latków polscy uczniowie wypadli spektakularnie. W Europie uplasowali się w ścisłej czołówce w matematyce, czytaniu ze zrozumieniem oraz w przyrodzie.

We wszystkich zadaniach lepiej wypadły dziewczynki. Zdaniem ekspertów ich przewaga zaczyna być widoczna we wszystkich państwach, które osiągają wysokie wyniki. W czytaniu ze zrozumieniem uczennice zawsze były lepsze, ale teraz biją swoich kolegów także w matematyce czy języku polskim.


Pozostało jeszcze 86% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • max(2019-12-04 12:05) Zgłoś naruszenie 23

    Smutne patrzec, jak szkola coraz bardziej staje sie miejscem wrogim dla chlopcow. Kadra skladajaca sie z samych kobiet. Dziewczynki sa stawiane na piedestale, zas chlopcy zwyczajnie dyskryminowani. Aktywnosci interesujace dla chlopcow marginalizowane i likwidowane. Szkola nie oferuje chlopcom ani meskich wzorcow, ani meskich wyzwan.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane