statystyki

Wyniki PISA 2018: Spektakularny wynik polskich gimnazjalistów. Dziewczyny lepiej policzyły niż chłopcy

autor: Klara Klinger, Jakub Kapiszewski04.12.2019, 08:09; Aktualizacja: 04.12.2019, 08:09
Celem jest porównanie systemów edukacyjnych na świecie. Polska po raz kolejny wypadła bardzo dobrze. I to we wszystkich trzech zakresach.

Celem jest porównanie systemów edukacyjnych na świecie. Polska po raz kolejny wypadła bardzo dobrze. I to we wszystkich trzech zakresach.źródło: ShutterStock

Wypadły też lepiej w czytaniu ze zrozumieniem oraz przyrodzie – Polska znalazła się w czołówce europejskiej w międzynarodowych testach PISA sprawdzających umiejętności 15-latków z 79 krajów i regionów.

Analiza dyskusji na forum internetowym na temat tego, czy można dać antybiotyk chorej kurze. Obliczenie objętości potu wytwarzanego przez człowieka podczas biegu w upale. A potem jeszcze wychwycenie ironii bohaterów książki „Sto lat samotności” Gabriela Garcíi Márqueza. Między innymi z takimi zadaniami musieli zmierzyć się uczniowie na międzynarodowych testach PISA.

W badaniu sprawdzającym umiejętności 15-latków polscy uczniowie wypadli spektakularnie. W Europie uplasowali się w ścisłej czołówce w matematyce, czytaniu ze zrozumieniem oraz w przyrodzie.

We wszystkich zadaniach lepiej wypadły dziewczynki. Zdaniem ekspertów ich przewaga zaczyna być widoczna we wszystkich państwach, które osiągają wysokie wyniki. W czytaniu ze zrozumieniem uczennice zawsze były lepsze, ale teraz biją swoich kolegów także w matematyce czy języku polskim.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • max(2019-12-04 12:05) Zgłoś naruszenie 23

    Smutne patrzec, jak szkola coraz bardziej staje sie miejscem wrogim dla chlopcow. Kadra skladajaca sie z samych kobiet. Dziewczynki sa stawiane na piedestale, zas chlopcy zwyczajnie dyskryminowani. Aktywnosci interesujace dla chlopcow marginalizowane i likwidowane. Szkola nie oferuje chlopcom ani meskich wzorcow, ani meskich wyzwan.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane