statystyki

Gmina może nakazać kontrolowanemu przygotowanie kopii dokumentacji

autor: Marcin Nagórek03.11.2019, 10:30; Aktualizacja: 03.11.2019, 10:33
kontrola, urzędnik

Podsumowując, przyjąć należy, że wybór określonego rozwiązania legislacyjnego należy do gminy, a finalnie i tak uchwała będzie weryfikowana przez organ nadzoru, czyli właściwą miejscowo regionalną izbę obrachunkową.źródło: ShutterStock

Zamierzamy nieznacznie zmienić uchwałę dotacyjną, by usprawnić pracę kontrolerów gminnych badających rozliczenia niepublicznych przedszkoli z dotacji. Czy możemy wprowadzić do niej zapisy obligujące te placówki do przedkładania kontrolerom odpisów i kopii różnej dokumentacji? Czy też powinni je oni wykonywać samodzielnie?

Gmina może zarówno stanowić zapisy przewidujące sporządzanie dokumentacji kontrolnej przez pracownika gminy, jak i przenieść tę powinność na niepubliczną placówkę oświatową.

Uprawnienia inspektora

Zgodnie z ustawą o finansowaniu oświaty (dalej: u.f.o.) organ dotujący może kontrolować prawidłowość pobrania i wykorzystania dotacji przez placówki edukacyjne. Osoby upoważnione do przeprowadzenia takiej inspekcji mają wgląd do prowadzonej przez placówki w związku z przekazaną dotacją dokumentacji organizacyjnej, finansowej i związanej z przebiegiem nauczania. W niektórych przypadkach mają też prawo wglądu do list obecności oraz ich weryfikacji. Jednak z tych regulacji nie wynika wprost, czy gmina może pozyskiwać dokumenty i w jakim trybie to ma czynić.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane