statystyki

Gmina może nakazać kontrolowanemu przygotowanie kopii dokumentacji

autor: Marcin Nagórek03.11.2019, 10:30; Aktualizacja: 03.11.2019, 10:33
kontrola, urzędnik

Podsumowując, przyjąć należy, że wybór określonego rozwiązania legislacyjnego należy do gminy, a finalnie i tak uchwała będzie weryfikowana przez organ nadzoru, czyli właściwą miejscowo regionalną izbę obrachunkową.źródło: ShutterStock

Zamierzamy nieznacznie zmienić uchwałę dotacyjną, by usprawnić pracę kontrolerów gminnych badających rozliczenia niepublicznych przedszkoli z dotacji. Czy możemy wprowadzić do niej zapisy obligujące te placówki do przedkładania kontrolerom odpisów i kopii różnej dokumentacji? Czy też powinni je oni wykonywać samodzielnie?

Gmina może zarówno stanowić zapisy przewidujące sporządzanie dokumentacji kontrolnej przez pracownika gminy, jak i przenieść tę powinność na niepubliczną placówkę oświatową.

Uprawnienia inspektora

Zgodnie z ustawą o finansowaniu oświaty (dalej: u.f.o.) organ dotujący może kontrolować prawidłowość pobrania i wykorzystania dotacji przez placówki edukacyjne. Osoby upoważnione do przeprowadzenia takiej inspekcji mają wgląd do prowadzonej przez placówki w związku z przekazaną dotacją dokumentacji organizacyjnej, finansowej i związanej z przebiegiem nauczania. W niektórych przypadkach mają też prawo wglądu do list obecności oraz ich weryfikacji. Jednak z tych regulacji nie wynika wprost, czy gmina może pozyskiwać dokumenty i w jakim trybie to ma czynić.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane