statystyki

Odszkodowanie za strajk nauczycieli? Co na to prawo

autor: Dr Paweł Bała26.04.2019, 18:30; Aktualizacja: 26.04.2019, 18:55
Manifestacja poparcia protestu nauczycieli w Szczecinie

Manifestacja poparcia protestu nauczycieli w Szczecinieźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Cezary Aszkielowicz Agencja Gazeta

Pojawiły się pierwsze zapowiedzi skierowania powództw cywilnych z tytułu szkód spowodowanych protestem nauczycieli. Czy mają one szanse powodzenia?

K westia z pewnością nie należy do najprostszych. Materialną podstawą odpowiedzialności może być art. 415 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym „kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”, w związku z normą zawartą w art. 417, która przewiduje, że „za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej ponosi odpowiedzialność Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego, lub inna osoba prawna wykonująca tę władzę z mocy prawa”.

Prawo do strajku

Przed analizą przedmiotową kwestii hipotetycznych szkód na osobach lub mieniu należy ustalić krąg podmiotów odpowiedzialnych za szkodę. W tym gronie wymienia się strajkujących pracowników, związki zawodowe reprezentowane przez statutowe organy, Skarb Państwa i jednostki samorządu terytorialnego. W mojej ocenie trudno przypisać odpowiedzialność odszkodowawczą związkom zawodowym i poszczególnym nauczycielom w sytuacji, w której strajk jest legalny, tj. w której wykonują swoje ustawowe uprawnienie w trybie przewidzianym przepisami powszechnie obowiązującego prawa. Prawo do strajku wynika z normy art. 59 Konstytucji RP i choć zapisano w niej, że ze względu na dobro publiczne ustawa może ograniczyć prowadzenie strajku lub zakazać go w odniesieniu do określonych kategorii pracowników lub w określonych dziedzinach, to polski ustawodawca nie zdecydował się (np. wzorem analogicznych regulacji niemieckich) ograniczyć tego prawa w stosunku do nauczycieli szkół publicznych (vide kompleks norm zawarty w art. 19 ustawy z 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych).

Egzaminy gimnazjalne i matura


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (14)

 • Sprawa jest nadzwyczaj prosta(2019-04-26 22:37) Zgłoś naruszenie 8232

  Złamano Konstytucję - prawo dzieci i młodzieży do nauki i egzaminów , jeżeli ktoś twierdzi inaczej, to łże na użytek polityczny. Strajk nie może łamać tych praw konstytucyjnych.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ela(2019-04-27 10:12) Zgłoś naruszenie 5128

  Żądam odszkodowania za to ,że moje dziecko było pozbawione prawa do nauki.

  Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
 • Zdzisław(2019-04-27 14:09) Zgłoś naruszenie 2514

  Ministerstwo Edukacji Narodowej wypłaci wszelkie odszkodowania, no i chyba samorząd. Gdy jest strajk komunikacji miejskiej, a mają Państwo wykupiony miesięczny, domagacie się transportu od Zarządu Komunikacji, a nie od Pana Zdzisława, który siedzi gdzieś w zajezdni

  Odpowiedz
 • Nie ma płacy bez pracy(2019-04-29 22:30) Zgłoś naruszenie 155

  Nie ma pracy ,nie ma płacy,to wszystko na ten temat .Zwłaszcza za siedzenie w domku.....

  Odpowiedz
 • Praca i strajk ,a obecność i gotowość do pracy i o(2019-04-29 22:38) Zgłoś naruszenie 91

  Lista obecności musi być podpisana ,nawet w czasie strajku ,a i karta zegarowa musi być odbita,bo musi być dowód pobytu w miejscu pracy w przypisanym czasie ,inaczej grozi sankcja nieobecność nieusprawiedliwiona i artykuły 52 .Tak było od zawsze nawet w latach osiemdziesiątych.... To prawo i zwyczaj się nie zmienił .Prawo do strajku ,ale ,-0bowiazek przebywania w czasie strajku na miejscu pracy....Ponadto ,często jest obowiązek niektórych czynność i mimo strajku !!! Sic !

  Odpowiedz
 • Pilawa(2019-05-01 07:06) Zgłoś naruszenie 60

  Dzieci sä mądrzejsze od Rodzicöw, nie płakał z powodu strajku.

  Odpowiedz
 • cd(2019-05-03 12:28) Zgłoś naruszenie 51

  Wszystkim obywatelom przysługuje prawo do strajku, wszyscy obywatele za czas strajku nie otrzymują wynagrodzenia. Sam doświadczyłem tego na własnej skórze, ale uważam to za całkiem naturalne. Nie ma pracy, nie ma pieniążków. I nagle okazuje się że byłem w błędzie. Teraz okazuje się, że zależy jeszcze, kto strajkuje. Mam nadzieję, że od teraz wszyscy będziemy równi wobec prawa i wszystkim będzie się należało wynagrodzenie za czas strajku...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane