Po Rotterdamie, Lizbonie, Spa-Francorchamps, Lille i Göeteborgu, w tym roku młodzi zawodowcy z całej Europy będą rywalizować w Budapeszcie

Od 26 do 28 września będzie trwał EuroSkills – największy w Europie konkurs umiejętności zawodowych. W 37 specjalizacjach branżowych zmierzy się ponad 500 zawodników, którzy będą oceniani przez międzynarodowych ekspertów. Wśród nich konkurować będzie ośmiu najzdolniejszych w Polsce uczniów, którzy sprawdzą swoje umiejętności w siedmiu konkurencjach.

Fachowcy na start

Jedną z głównych idei konkursu jest promowanie umiejętności zawodowych oraz stworzenie platformy, która w ciekawy sposób zachęci do stałego rozwoju oraz podnoszenia standardów przygotowania specjalistów. Nie dziwi więc, że Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęło decyzję o starcie polskiej drużyny w szóstej edycji zawodów. Konkurs wpisuje się w strategiczne działania resortu, który wielki nacisk kładzie na intensyfikację, a w wielu miejscach w Polsce wręcz restytucję edukacji w szkołach branżowych. Celem jest jak najskuteczniejsze przygotowanie uczniów do konkretnych zawodów, a tym samym jak najszybsza reakcja na zapotrzebowanie zmieniającego się rynku pracy i minimalizowanie groźby bezrobocia wśród młodych ludzi.

EuroSkills wzbudza wielkie zainteresowanie: wśród uczniów i nauczycieli, ale również wśród pracodawców gotowych do ścisłej współpracy przy podnoszeniu jakości potencjalnych przyszłych pracowników, a także promocji najnowszych rozwiązań w kształceniu oraz szkoleniu zawodowym.

Europejskie standardy, światowy poziom

Celem Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, która odpowiada za przygotowanie naszej narodowej drużyny, jest rzucenie nowego światła na polską edukację jako konkurencyjną i poziomem dorównującą europejskim standardom oraz ukazanie naszych zawodników jako wyszkolonych profesjonalistów gotowych do rywalizacji na najwyższym, światowym poziomie.

EuroSkills 2018 dzieli się na sześć kluczowych sekcji: technologia komunikacji i informacji; technologia wytwarzania i inżynierii; technologia konstrukcyjna i budownictwo; transport i logistyka; usługi socjalne; sztuka kreatywna i moda. W 37 konkurencjach zawodnicy przez trzy dni będą mierzyć się pod okiem ekspertów i sędziów z 28 państw. Polska ekipa będzie konkurować w siedmiu branżach: gastronomii, florystyce, fryzjerstwie, mechatronice, murarstwie, ciesielstwie oraz tynkarstwie i suchej zabudowie. W konkursie wezmą też udział nauczyciele praktycznej nauki zawodu, którzy oceniać będą w takich dziedzinach, jak: architektura krajobrazu, obrabiarki CNC, technika samochodowa, technika mody oraz obsługa gości hotelowych.

Odbywający się co dwa lata konkurs to również możliwość wymiany doświadczeń, nawiązania kontaktów i wzajemnej współpracy w przygotowaniu specjalistów o najwyższych kompetencjach.

Ćwierć wieku w edukacji

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji ma 25-letnie doświadczenie. Koordynuje liczne programy edukacyjne nastawione na wymianę międzynarodową. Ma również status narodowej agencji programu Erasmus+ w Polsce. To największa tego typu instytucja w kraju, która doskonale wie, jak zarządzać licznymi programami edukacyjnymi, jak pomagać polskim szkołom i instytucjom edukacyjnym, jak poprawiać jakość, atrakcyjność i dostępność kształcenia w innowacyjny sposób.

Fundacja odpowiada również za rozwój polskiej wersji językowej Elektronicznej platformy na rzecz uczenia się dorosłych w Europie (EPALE), która wspiera specjalistów zawodowo zajmujących się edukacją osób dorosłych. EPALE to otwarta społeczność internetowa, źródło aktualnych informacji, inspiracji i sprawdzonych metod szkoleniowych oraz przestrzeń do wymiany doświadczeń w gronie profesjonalistów.

Więcej na temat Euroskills oraz edukacji dorosłych w Europie na: ec.europa.eu/epale/pl

PARTNER