statystyki

Wakacje w szkołach poza ewidencją czasu pracy. Przynajmniej teoretycznie

autor: Leszek Jaworski16.08.2018, 09:40; Aktualizacja: 16.08.2018, 11:01
Zdaniem ekspertów zmiana zasad korzystania z urlopu przez dyrektorów, dzięki której mogą oni korzystać z niego w ciągu całego roku, a nie wyłącznie w czasie ferii szkolnych, może jednak powodować iskrzenie między szefami placówek a organami prowadzącymi.

Zdaniem ekspertów zmiana zasad korzystania z urlopu przez dyrektorów, dzięki której mogą oni korzystać z niego w ciągu całego roku, a nie wyłącznie w czasie ferii szkolnych, może jednak powodować iskrzenie między szefami placówek a organami prowadzącymi.źródło: ShutterStock

Po ostatniej zmianie zasad odbywania urlopów nie wiadomo, jak ewidencjonować godziny, które dyrektor spędza w placówce w lipcu i sierpniu. Ani czy w ogóle jest to konieczne. Inne stanowisko zajmuje tu MEN, inne eksperci.

– Jak wykazać obecność dyrektorów w pracy w czasie ferii? Nie ma przecież wpisów w dziennikach lekcyjnych w tym czasie. Czy wobec tego należy prowadzić listy obecności? – takie pytania pojawiają się ostatnio wśród samorządowców. Problem jest nowy i dotychczas nierozstrzygnięty – bo choć wynika ze zmiany zasad odbywania urlopów, która weszła w życie od 1 stycznia 2018 r., to w praktyce pojawił się dopiero teraz. Wówczas wprowadzono nowy ust. 2a do art. 64 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 967; dalej: KN), w myśl którego kadrze zarządzającej szkołą przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych, ale czas korzystania z niego ma być ustalony w planie urlopów.

Wcześniej nie było takich wątpliwości. Do końca 2017 r. dyrektorzy szkół korzystali bowiem z urlopu na takich samych zasadach jak szeregowi nauczyciele, czyli co do zasady w okresie letnich i zimowych ferii szkolnych. Niejednokrotnie sprawiało to kłopoty, bo przecież kierowanie placówką oświatową oznacza konieczność wykonywania obowiązków przez dyrektora nie tylko w okresie roku szkolnego, ale także w czasie wakacji. I nie chodzi tylko o obowiązki związane np. z prowadzeniem szkolnej dokumentacji, organizacją egzaminów poprawkowych czy przygotowaniem nowego roku szkolnego. Okres ferii letnich jest też najczęściej przeznaczony na większe lub mniejsze remonty szkolnych budynków. Takie więc przypadki, gdy obecność w pracy szefa placówki jest niezbędna w czasie ferii już na przestrzeni ubiegłych lat powodowały, że dyrektorzy nie korzystali z pełnego wymiaru swojego urlopu wypoczynkowego.

Zasady kodeksowe i karciane

Aby odpowiedzieć na pytania zadane na wstępie, trzeba najpierw rozstrzygnąć dylemat, który na gruncie KN powraca jak bumerang, a mianowicie: czy w zakresie rejestrowania obecności i czasu pracy do dyrektorów szkół mają zastosowanie powszechne przepisy prawa pracy, czy też regulacje tej materii są w pragmatyce określone w sposób zupełny?


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane