statystyki

Wakacje w szkołach poza ewidencją czasu pracy. Przynajmniej teoretycznie

autor: Leszek Jaworski16.08.2018, 09:40; Aktualizacja: 16.08.2018, 11:01
Zdaniem ekspertów zmiana zasad korzystania z urlopu przez dyrektorów, dzięki której mogą oni korzystać z niego w ciągu całego roku, a nie wyłącznie w czasie ferii szkolnych, może jednak powodować iskrzenie między szefami placówek a organami prowadzącymi.

Zdaniem ekspertów zmiana zasad korzystania z urlopu przez dyrektorów, dzięki której mogą oni korzystać z niego w ciągu całego roku, a nie wyłącznie w czasie ferii szkolnych, może jednak powodować iskrzenie między szefami placówek a organami prowadzącymi.źródło: ShutterStock

Po ostatniej zmianie zasad odbywania urlopów nie wiadomo, jak ewidencjonować godziny, które dyrektor spędza w placówce w lipcu i sierpniu. Ani czy w ogóle jest to konieczne. Inne stanowisko zajmuje tu MEN, inne eksperci.

– Jak wykazać obecność dyrektorów w pracy w czasie ferii? Nie ma przecież wpisów w dziennikach lekcyjnych w tym czasie. Czy wobec tego należy prowadzić listy obecności? – takie pytania pojawiają się ostatnio wśród samorządowców. Problem jest nowy i dotychczas nierozstrzygnięty – bo choć wynika ze zmiany zasad odbywania urlopów, która weszła w życie od 1 stycznia 2018 r., to w praktyce pojawił się dopiero teraz. Wówczas wprowadzono nowy ust. 2a do art. 64 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 967; dalej: KN), w myśl którego kadrze zarządzającej szkołą przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych, ale czas korzystania z niego ma być ustalony w planie urlopów.

Wcześniej nie było takich wątpliwości. Do końca 2017 r. dyrektorzy szkół korzystali bowiem z urlopu na takich samych zasadach jak szeregowi nauczyciele, czyli co do zasady w okresie letnich i zimowych ferii szkolnych. Niejednokrotnie sprawiało to kłopoty, bo przecież kierowanie placówką oświatową oznacza konieczność wykonywania obowiązków przez dyrektora nie tylko w okresie roku szkolnego, ale także w czasie wakacji. I nie chodzi tylko o obowiązki związane np. z prowadzeniem szkolnej dokumentacji, organizacją egzaminów poprawkowych czy przygotowaniem nowego roku szkolnego. Okres ferii letnich jest też najczęściej przeznaczony na większe lub mniejsze remonty szkolnych budynków. Takie więc przypadki, gdy obecność w pracy szefa placówki jest niezbędna w czasie ferii już na przestrzeni ubiegłych lat powodowały, że dyrektorzy nie korzystali z pełnego wymiaru swojego urlopu wypoczynkowego.

Zasady kodeksowe i karciane

Aby odpowiedzieć na pytania zadane na wstępie, trzeba najpierw rozstrzygnąć dylemat, który na gruncie KN powraca jak bumerang, a mianowicie: czy w zakresie rejestrowania obecności i czasu pracy do dyrektorów szkół mają zastosowanie powszechne przepisy prawa pracy, czy też regulacje tej materii są w pragmatyce określone w sposób zupełny?


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane