statystyki

Koniec z groszami za minuty w przedszkolu

autor: Artur Radwan02.08.2018, 07:33; Aktualizacja: 02.08.2018, 08:08
Trend całkowitej likwidacji opłaty za pobyt nie jest powszechny.

Trend całkowitej likwidacji opłaty za pobyt nie jest powszechny.źródło: ShutterStock

Gmina będzie naliczać opłatę za każdą rozpoczętą godzinę faktycznego pobytu dziecka w przedszkolu. Dotąd przez nieprecyzyjne przepisy panowała dowolność.

Rada gminy określa wysokość opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego dzieci. Tak stanowi art. 52 ust. 1 ustawy z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz.U. poz. 2203). Z kolei prawo oświatowe zapewnia pięć godzin bezpłatnego pobytu w przedszkolu. Nauczyciele w tym czasie mają obowiązek realizować program wynikający z podstawy programowej. W sytuacji kiedy rodzic chce zostawić dziecko np. na 9 godzin, musi płacić za każdą dodatkową godzinę pobytu złotówkę.

W art. 52 ust. 3 ustawy jest zastrzeżenie, że za dodatkowy pobyt dziecka w przedszkolu nie można pobierać więcej niż złotówkę za godzinę zajęć. A w gminach są wątpliwości, jak należy to rozliczać. Część placówek przyjęła, że w przypadku rozpoczęcia kolejnej dodatkowej godziny należy policzyć minuty. Inne zaokrąglały ten czas do pełnego kwadransa. To oczywiście wywoływało spory z rodzicami.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane