statystyki

Dwuletnie wsparcie dla czasopism to za mało

autor: Paulina Szewioła26.07.2018, 07:11; Aktualizacja: 26.07.2018, 08:16
Ruch negatywnie ocenia zapis, zgodnie z którym jedynie przedsiębiorca może ubiegać się o dofinansowanie.

Ruch negatywnie ocenia zapis, zgodnie z którym jedynie przedsiębiorca może ubiegać się o dofinansowanie.źródło: ShutterStock

Przygotowany przez resort nauki i szkolnictwa wyższego program, który ma wesprzeć finansowo periodyki mające ambicję wejść do międzynarodowego obiegu, powinien mieć charakter wieloletni – uważa ruch Obywatele Nauki.

W ramach tej inicjatywy minister będzie przyznawał wybranym wydawcom – na ich wniosek – pieniądze na działania służące poprawie jakości czasopism naukowych, nieujętych w międzynarodowych bazach. Wszystko po to, aby mogły zadbać o wyższy poziom merytoryczny publikowanych artykułów i tym samym zaistnieć na arenie międzynarodowej.

Środki będą mogły zostać przeznaczone na rozwój praktyk wydawniczych i edytorskich, w tym m.in. na pokrycie kosztów zakupu licencji na oprogramowanie do zarządzania pracami edytorskimi i wydawniczymi, programów antyplagiatowych, szkolenia redaktorów, utworzenie nowych stron internetowych czasopism lub zmiany w obecnie funkcjonujących, weryfikacji i korekty artykułów naukowych czy kupna niezbędnego sprzętu.

Obywatele Nauki uważają, że taki program jest potrzebny, mają jednak do propozycji MNiSW kilka zastrzeżeń. Obawy naukowców budzi przede wszystkim to, że został on zaplanowany jedynie na dwa lata. W ich ocenie powinien mieć charakter wieloletni.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane