statystyki

Integracja uchodźców w Europie: Jak najszybciej marsz do szkoły

autor: Jakub Kapiszewski26.02.2018, 07:26; Aktualizacja: 26.02.2018, 08:21
W Niemczech szkolnictwo leży w gestii landów, ale generalnie wszyscy mali cudzoziemcy muszą się uczyć

W Niemczech szkolnictwo leży w gestii landów, ale generalnie wszyscy mali cudzoziemcy muszą się uczyćźródło: ShutterStock

Państwa, które przyjęły uchodźców, wiedzą, że kluczem do integracji jest jak najwcześniejsze włączenie dzieci do systemu szkolnego.

Z tego względu podstawowym zadaniem dla władz lokalnych jest jak najszybsze znalezienie miejsca dla dziecka w pobliskiej szkole. „Przyjmuje się, że im młodszy jest uchodźca w momencie przyjazdu na teren danego kraju, tym prędzej nauczy się języka i wejdzie na rynek pracy z już uzyskanym na miejscu dyplomem” – czytamy w opracowaniu „Innowacje w podejściu do integracji uchodźców”, przygotowanym przez specjalistów z Uniwersytetu Erazma z Rotterdamu na zlecenie holenderskiego ministerstwa pracy i polityki społecznej.

Dostęp do edukacji jest realizowany na wiele sposobów. Najprostsze reguły obowiązują we Francji. Tam uznaje się, że każde dziecko podlega obowiązkowi szkolnemu – bez względu na uregulowanie statusu migracyjnego. Podobne podejście panuje we Włoszech. W Niemczech szkolnictwo leży w gestii landów. W Berlinie i Saarze dzieci migrantów są przyjmowane do szkół od razu, w Brandenburgii i Dolnej Saksonii – po opuszczeniu obozu przejściowego i otrzymaniu kwaterunku, a w Badenii-Wirtembergii i Turyngii na rozpoczęcie nauki mają odpowiednio trzy i sześć miesięcy.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • no-go zone(2018-02-26 17:39) Zgłoś naruszenie 40

    W niektórych krajach na zachodzie nawet trzecie pokolenie imigrantów sprawia problemy, a są to właśnie ci, którzy wychowywali się już w krajach zachodnich. Jak przebiega "integracja" najlepiej widać w tzw. strefach no-gone zone, których na zachodzie jest bardzo wiele.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane