Internet w szkole (nie)obowiązkowo od publicznego operatora

10.01.2018, 08:19; Aktualizacja: 10.01.2018, 08:22
Ustawa wprowadza też obowiązkowy dostęp do szerokopasmowego internetu w szkołach.

Ustawa wprowadza też obowiązkowy dostęp do szerokopasmowego internetu w szkołach.źródło: ShutterStock

Szybkie łącze w każdej placówce oświatowej do końca 2020 r. Bezpłatny internet dostarczy Ogólnopolska Sieć Edukacyjna. Do pierwszych miejsc dotrze ona, jak zapowiada resort cyfryzacji, jeszcze w tym roku.

Jeszcze w tym roku zacznie się tworzenie bezpłatnej sieci internetowej dla placówek oświatowych. Umożliwiająca te działania ustawa z 27 października 2017 r. o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (Dz.U. z 2017 r. poz. 2184) weszła w życie 29 grudnia. Operator OSE (czyli Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy, dalej: NASK) będzie dostarczał bezpłatny internet szkołom podstawowym, ponadpodstawowym i artystycznym (z wyłączeniem szkół dla dorosłych). Pierwsze węzły (do których będą podłączane placówki), przynajmniej zgodnie z ustawowym harmonogramem, zostaną uruchomione jeszcze w tym roku, przy czym proces przyłączania do nich placówek ma się zakończyć do końca 2020 r.

Ustawa wprowadza też obowiązkowy dostęp do szerokopasmowego internetu w szkołach. Nie jest to jednoznaczne z tym, że szkoła musi korzystać akurat z sieci OSE. Ale te placówki, które taki dostęp uzyskają, muszą się już poważnie zastanawiać, co zrobić z umowami zawartymi z dotychczasowymi operatorami.

Przymusu nie ma, ale...

Pytane przez nas Ministerstwo Cyfryzacji podkreśla, że ustawa traktuje podłączenie do OSE jako kwestię dobrowolną. Nie ma w niej granicznego terminu, do którego szkoły będą musiały składać wnioski do operatora OSE. Ponadto zdaniem resortu placówki oświatowe, które skorzystają z bezpłatnego internetu oferowanego przez OSE, będą mogły równocześnie korzystać z usług w tym zakresie oferowanych komercyjnie. Resort twierdzi, że to do dyrektorów szkół (lub ich organów prowadzących) należeć będą decyzje o pozostaniu przy dotychczasowych usługodawcach czy też wypowiedzenie trwających lub niezawieranie kolejnych umów komercyjnych. Jest jeden warunek, organ prowadzący placówkę będzie musiał zapewnić darmowe łącze we własnym zakresie i nie będzie mogło ono być wolniejsze niż 100 Mb/s.

Eksperci jednak uczulają, że pozostanie przy dotychczasowych, komercyjnych operatorach niesie za sobą pewne ryzyko. – Korzystanie z płatnych usług innych operatorów na pewno stanowić będzie dowód niegospodarności – zauważa Aleksandra Jasiczak, koordynator zespołu ds. informacji społecznej Urzędu Miasta Bełchatów.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane