statystyki

Opłaty za studia: Windykator nie przyjdzie do żaków. SN zadecydował o okresie przedawnienia

autor: Patryk Słowik11.12.2017, 08:22; Aktualizacja: 11.12.2017, 09:41
Powstała wątpliwość, jak obliczać termin przedawnienia

Powstała wątpliwość, jak obliczać termin przedawnieniaźródło: ShutterStock

Upływ biegu przedawnienia należy liczyć w sposób korzystny dla studentów. Wynika tak z zeszłotygodniowej uchwały Sądu Najwyższego. A to oznacza, że wiele firm windykacyjnych skupujących wierzytelności od uczelni wyższych pozostało z nic niewartymi świstkami papieru.

Do 2014 r. ocena przedawnienia roszczeń o opłatę za studia budziła ogromne kontrowersje zarówno w orzecznictwie, jak i doktrynie. Sądy przyjmowały różnie: niektóre twierdziły, że obowiązuje termin dwuletni, inne, że trzyletni. Część uważała nawet za właściwy standardowy termin 10-letni.

Ustawodawca postanowił więc tę sprawę uregulować w prawie o szkolnictwie wyższym. Nowelizacją, która weszła w życie 1 października 2014 r. (Dz.U. z 2014 r., poz. 1198), dodano art. 160a ust. 7 stanowiący, że roszczenia wynikające z umowy między uczelnią a studentem przedawniają się z upływem trzech lat.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane