statystyki

Jest pomysł na walkę z niżem demograficznym. Rząd chce ściągnąć do Polski Wietnamczyków

autor: Urszula Mirowska-Łoskot06.12.2017, 07:33; Aktualizacja: 06.12.2017, 08:44
Polskie uczelnie często nie są przygotowane na przyjęcie obcokrajowców

Polskie uczelnie często nie są przygotowane na przyjęcie obcokrajowcówźródło: ShutterStock

 Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ma plan, jak walczyć z niżem demograficznym na uczelniach. Chce, aby wolne miejsca zajęli przybysze z Dalekiego Wschodu.

Obecnie na studia decyduje się coraz mniej Polaków. W tym roku akademickim rozpoczęło je niespełna 430 tys. osób. W ubiegłym było ich ponad 6 tys. więcej. Powodem coraz mniejszego zainteresowania jest nie tylko niż demograficzny, ale również widoczny od kilku lat odwrót od tej ścieżki kształcenia. Jeszcze w roku akademickim 2010/2011 decydowało się na nią 40 proc. maturzystów, dzisiaj ok. 36 proc.

Ratunkiem dla polskich uczelni są cudzoziemcy. Ci bowiem coraz częściej wybierają kształcenie nad Wisłą. Jest ich już 65,8 tys. i tylko w ciągu roku liczba ta zwiększyła się o ponad 8 tys. Najczęściej z oferty polskich szkół wyższych korzystają Ukraińcy, następnie Białorusini, Hindusi, Hiszpanie i Turcy.

Rząd postanowił wykonać kolejny krok – ma ambitny plan ściągnięcia na polskie uczelnie Wietnamczyków. Na razie kształci się ich u nas ok. 250. Władze chcą zwiększyć tę liczbę. O ile dokładnie? Tego nie zdradzają. Z zawartego w zeszłym tygodniu porozumienia między Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Edukacji i Kształcenia Socjalistycznej Republiki Wietnamu o współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego wynika, że część Wietnamczyków będzie mogła kształcić się u nas bezpłatnie. Ale z takiej możliwości skorzysta zaledwie 20 osób rocznie.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • Lex(2017-12-06 12:22) Zgłoś naruszenie 150

  Fajnie, za free beda studiowac. Przepraszam, nie za free tylko za pieniadze podatnika. W UK kasuja za studia obcokrajowcow 27 tys GBP. W PL beda mieli za free. Super.

  Odpowiedz
 • dada(2017-12-06 21:54) Zgłoś naruszenie 151

  natychmiast zlikwidować studia typu zarządzanie, pedagogika, prawo, filozofia, socjologia, stosunki międzynarodowe itd. to szkoda pieniędzy marnowanie pieniędzy publicznych, można je przeznaczyć na studia ścisłe, medyczne, szkoły zawodowe, na nowy sprzęt, oprogramowanie, albo na inne cele. A nie na ratowanie "profesorów" i tworzenie wątpliwych doktorów co teraz produkują, aby mieli "pracę" za którą płacimy my. WOLĘ DAĆ na KOŚCIÓŁ, na dzieci, nawet podwyżkę urzędnikom, a nie wyrzucać w błoto!

  Odpowiedz
 • absolwent(2017-12-06 12:06) Zgłoś naruszenie 130

  A po co studia, jak pracownik fizyczny obecnie zarabia więcej niż magister po 5 latach cięzkich studiów i zakuwania podręczników? I co, profesorowie od przedmiotów zbędnych nie mają teraz kogo uczyć, to ministerstwo im zapewni wietnamczyków aby nie stracili pracy?

  Odpowiedz
 • j.(2017-12-06 21:31) Zgłoś naruszenie 32

  Brak ludzi do pracy???... Na stronie pewnego sądu ostatnio widziałem, że w konkursie na staż urzędniczy startuje 39 osób na 1 miejsce. A będzie to praca na początek za 2 tys. pensji zasadniczej i to ciężka praca, bo kto uważa, że w sądzie ludzie się nudzą, to jest w wielkim błędzie. Dzisiaj w markecie za kasą chyba się więcej zarabia, a praca w sądzie w dzisiejszych czasach to wcale nie taka fajna sprawa. Ogromny stres, wielkie wymagania, a na dodatek, jak uchwalą ustawę o jawności życia publicznego, to wszyscy pracownicy sądów będą musieli składać oświadczenia majątkowe. A więc jak to jest z tym słynnym "brakiem rąk do pracy"?...

  Odpowiedz
 • Miś(2017-12-06 11:50) Zgłoś naruszenie 35

  POdziekujmy Balcerowiczowioraz Tuskowi . Tusk chyba obiecał ,zrobimy więcej?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • pixi(2017-12-06 19:16) Zgłoś naruszenie 22

  Lepsze to niz emigracja z bliskiego wschodu. Wietnamczycy szybko sie asymiluja.

  Odpowiedz
 • AnnaS(2017-12-07 11:46) Zgłoś naruszenie 10

  A północni Koreańczycy?

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2017-12-06 14:18) Zgłoś naruszenie 01

  I ten Mośko I. , oraz jego żona Dobryfka , mieli różne dzieci . A między nimi Ping Ponga ...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane