W ostatnim tygodniu kwietnia maturzyści z woj. śląskiego mogą wziąć udział w cyklu wieczorno-nocnych spotkań edukacyjnych pod hasłem "Nie śpię, bo odliczam dni do matury". Spotkania w ramach Uniwersytetu Śląskiego Maturzystów odbędą się w Katowicach, Chorzowie i Sosnowcu.

Nocne Powtórki Maturalne organizowane są po raz piąty. W ub. r. wzięło w nich udział ok. 700 osób; podobna frekwencja spodziewana jest i tym razem. Zapisy trwają do końca tygodnia.

Koordynatorka UŚM Dominika Hofman-Kozłowska przypomniała podczas wtorkowego briefingu w Katowicach, że koniec kwietnia to ostatni moment na powtórkę przedmaturalną, a także usystematyzowanie swojej wiedzy.

"Podczas powtórek maturzyści będą uczyć się pod opieką naszych wykładowców Uniwersytetu Śląskiego Maturzystów. Będą mieć tę wiedzę ustrukturyzowaną i nie będą musieli uczyć się wszystkiego i być tą wiedzą przytłoczeni, ponieważ wybierzemy dla nich i z nimi to, co jest najtrudniejsze i co najczęściej pojawia się na maturze" – wyjaśniła.

Organizatorzy przygotowali powtórki z siedmiu przedmiotów: matematyki, jęz. polskiego, jęz. angielskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, biologii i chemii. Obejmą one głównie tematy najtrudniejsze dla uczniów oraz te, które najczęściej się pojawiają na egzaminie. Część z nich mogli wybrać sami maturzyści za pomocą internetowej ankiety.

Jak tłumaczyła Hofman-Kozłowska, powtarzanie i utrwalanie wiedzy odbędzie się za pomocą sprawdzonych metod nauczania m.in. za pomocą gamifikacji. "Drużyny będą ze sobą częściowo rywalizowały, tym samym powtarzając i zdobywając wiedzę. Będziemy wykorzystywali też narzędzia cyfrowe, smartfony; będą doświadczenia biologiczne, eksperymenty chemiczne, a także ciekawe prezentacje, wykłady, rozmowy i dyskusje. Chcemy wyjść poza konwencję, żeby maturzyści spotkali się ze znajomymi i w przyjaznej atmosferze uniwersyteckiej złapali trochę luzu" – mówiła.

Nawiązując do pory zajęć, koordynatorka UŚM przypomniała, że sprzyja ona przyswajaniu wiedzy przez młodych ludzi; ma to związek z działaniem melatoniny, regulującej cykl dobowy człowieka. "Jak pokazują wyniki badań, cykl ten u nastolatków jest inny; oni chętniej uczą się wieczorami i nocami" – wskazała.

Zajęcia odbywać się będą przez pięć dni (od 24 do 28 kwietnia) na wydziałach Uniwersytetu Śląskiego: Prawa i Administracji w Katowicach, Filologicznym w Sosnowcu oraz w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie. Spotkania zaczynają się w godzinach popołudniowo-wieczornych i trwają niemal do północy.

Szczegóły dotyczące harmonogramu oraz cennika można znaleźć na stronie: http://maturzysta.us.edu.pl/.

Dzięki zajęciom maturzyści poznają również statystyki z ostatnich lat. Z analiz ekspertów UŚM wynika m.in., że na maturze z jęz. polskiego na poziomie podstawowym najpopularniejszym gatunkiem jest powieść, a najczęstszym tekstem są "Dziady" Adama Mickiewicza.

Często pojawia się też literatura dwudziestolecia międzywojennego (szczególnie powieści) oraz współczesna (głównie poezja). Co ciekawe, w ostatnich pięciu latach tylko jeden tekst był autorstwa zagranicznego pisarza – wynika z analiz.

Czego można się spodziewać w tym roku? "Jeżeli mielibyśmy typować, to myślę, że możemy postawić na Bolesława Prusa; choć niekoniecznie na +Lalkę+, a jakąś nowelę. Co do współczesności, mogłaby to być poezja Stanisława Barańczaka, ponieważ ten autor zmarł trzy lata temu, a trzeba pamiętać, że egzaminy maturalne są przygotowywane kilka lat do tyłu" - powiedział Rafał Gawlikowski z UŚM.

I choć to tylko przewidywania, ubiegłoroczne typy UŚM, co do "Dziadów" Mickiewicza, sprawdziły się.

Uniwersytet Śląski Maturzystów działa od 2013 r., prowadząc kilka projektów edukacyjnych m.in. półroczne lub kwartalne kursy przedmaturalne. Dotąd we wszystkich tych przedsięwzięciach wzięło udział kilka tysięcy maturzystów z wielu miast regionu.

Wszystkie spotkania prowadzą trenerzy oraz wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego, specjalizujący się w przygotowywaniu do egzaminu maturalnego zgodnie z wymaganiami CKE i MEN.(PAP)

akp/ akw/