statystyki

Cicha anarchia: Samorządowcy próbują udowodnić, że reforma oświaty to gigantyczny niewypał

autor: Artur Radwan13.02.2017, 07:32; Aktualizacja: 13.02.2017, 08:03
Czy resort edukacji narodowej zamierza wyciągać konsekwencje wobec osób, które planują zbojkotowanie zmian?

Czy resort edukacji narodowej zamierza wyciągać konsekwencje wobec osób, które planują zbojkotowanie zmian?źródło: ShutterStock

Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast, niepopierający PiS, na różne sposoby chcą udowodnić, że reforma oświaty to gigantyczny niewypał.

Niektóre władze lokalne nie zamierzają się pogodzić z tym, że reforma edukacyjna zacznie obowiązywać od września 2017 r. Biorą stronę części mieszkańców oraz nauczycieli i nie chcą się zgadzać na likwidację gimnazjów.

Dariusz Woźniak, wójt gminy Rusiec, w rozmowie z DGP przyznał, że nie będzie dokonywał żadnej zmiany sieci szkół, i chce, aby wszystko pozostało po staremu, bo obecne placówki dobrze funkcjonują. – Obwody szkolne, które wyznaczyłem w 2003 r., są niezmienne i nie zamierzam w nie ingerować – dodaje. – Nie boję się zarządu komisarycznego ani premiera, ani prezydenta. Obawiam się tylko mieszkańców, którzy tak jak ja sprzeciwiają się tej reformie – mówi Woźniak.

– Możemy w tym wypadku mówić o jawnej anarchii. Dla wszystkich samorządowców, którzy nie respektują uchwalonego prawa, powinien być wprowadzony zarząd komisaryczny – deklaruje Mirosław Chrapusta, dyrektor wydziału prawnego i nadzoru w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie.

– Z moich informacji wynika, że wdrażanie reformy bojkotują Częstochowa i Żarki. Urzędnicy nie chcą z nami współpracować, nie zależy im na dobru uczniów i rodzica. Mam wrażenie, że chcą udowodnić rządowi, że zaproponowane zmiany nie sprawdzą się i że są złe – twierdzi Sławomir Wittkowicz, przewodniczący Branży Nauki, Oświaty i Kultury w Forum Związków Zawodowych.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

  • tyle(2017-02-13 16:08) Zgłoś naruszenie 1823

    Wprowadzić komisarzy a peowskich demokratów na zieloną trawę.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • no cóż (2017-05-08 11:01) Zgłoś naruszenie 12

    Najpierw trzeba się zapytać dlaczego nie chcą, bo prawda może być prozaiczna nie mają kasy i gminy nie stać na nową reformę.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane