Przed nami widmo braku komorników sądowych

autor: Piotr Szymaniak08.08.2016, 07:41; Aktualizacja: 09.08.2016, 11:16
Co jest powodem mniejszego zainteresowania zawodem komornika?

Co jest powodem mniejszego zainteresowania zawodem komornika?źródło: ShutterStock

Do piątku można było zgłaszać się na egzamin na aplikację komorniczą. Do poszczególnych izb spłynęło jednak średnio dwa razy mniej wniosków niż jeszcze rok temu. A może być gorzej.

Do komisji egzaminacyjnej w Gdańsku, która przyjmuje zapisy z okręgów gdańskiego i białostockiego, zgłosiły się 43 osoby. W poprzednich latach chętnych było średnio ponad sto. W Katowicach zgłoszeń jest mniej o jedną trzecią. W Krakowie, gdzie zapisują się również kandydaci z Rzeszowa, chętnych było zwykle ponad sto osób, z czego połowa zdawała egzaminy. W tym roku zgłosiło się 40 młodych prawników. W Łodzi, gdzie odbędzie się egzamin również dla kandydatów z Lublina, chętnych było 32, trzy razy mniej niż przed rokiem. Podobnie w Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i we Wrocławiu.

Biorąc pod uwagę, że część zgłoszeń jest przysyłana pocztą (decyduje data stempla), te liczby mogą nieco wzrosnąć. Nikt nie ma jednak złudzeń, że obraz sytuacji znacząco się nie zmieni.

Koniec eldorado

Co jest powodem mniejszego zainteresowania zawodem komornika? Przedstawiciele środowiska wskazują przede wszystkim na aspekt ekonomiczny. Wpływy kancelarii, a co za tym idzie – dochody komorników, maleją. Po pierwszym półroczu mieliśmy do czynienia z 40-proc. spadkiem (rok do roku) liczby spraw, które trafiają do egzekucji.

– Nie oszukujmy się, większość ludzi decyduje się na wykonywanie tego zawodu nie dla przyjemności czy prestiżu, ale ze względu na pieniądze – mówi dr Jarosław Świeczkowski, były prezes Krajowej Rady Komorniczej. – Tymczasem dziś już nie chodzi tylko o to, czy się zarobi więcej lub mniej, ale czy będzie można w ogóle utrzymać kancelarię. Znam przypadki, gdy komornicy, by móc kontynuować działalność, muszą brać kredyty – dodaje.

Ponadto, jak mówi, dziś rozpoczęcie pracy na własny rachunek w zawodzie komornika wymaga o wiele większych nakładów, niż ma to miejsce np. u notariuszy. I młodzi ludzie również to biorą pod uwagę.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (23)

 • ock(2016-08-08 09:12) Zgłoś naruszenie 1421

  Egzekucję komorniczą powinno przejąć państwo. Jeśli ktoś twierdzi, że komronik jako prywaciarz lepiej wywiązuje się ze swoich obowiązków, to oznacza, że zarządzający pracą komornika w sądzie, nie nadaje się na funkcję kierowniczą. To jest patologia, że urzędnik jest prywatnym biznesmenem. Już w starożytności (publikanie) prywatyzacja na styku państwo-forsa było to źródło olbrzymich problemów. Dlatego powinno się wrócić do normalnego modelu. Komornik - urzędnik w sądzie.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • cock(2016-08-08 10:33) Zgłoś naruszenie 103

  Tak, będzie z pewnością lepiej, podobnie jak w przypadku państwowej służby zdrowia, skarbówki, ZUS-u i wszystkich innych urzędów... Na szczęście wycofano się z tego pomysłu bo nie ma na to pieniędzy w budżecie.

  Odpowiedz
 • Qba(2016-08-08 11:48) Zgłoś naruszenie 207

  ock: jako komornik z 20-letnim stażem podpisuję się obiema rękami pod Twoim postulatem. Co prawda z innych powodów: marzy mi się normalny urlop, przywileje pracownicze, normowany czas pracy, sytuacja w której zamiast samemu ogarniać drobiazgi organizacyjne i techniczne miałbym od tego odpowiednie komórki organizacyjne sądu. A pieniądze? Dla wielu komorników wynagrodzenie referendarskie plus jakaś tam premia za wynik jest zupełnie do przyjęcia. Niestety Państwo nie chce nas na etaty, i wcale nie o koszty ponoszone przez budżet tu chodzi, ale o odpowiedzialność - bo Państwo, skoro już miałoby 100% państwowych komorników, odpowiadałoby za każdy aspekt wykonywania tej służby. Min. Jaki rugający w telewizji sam siebie? O nieee.... :)

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • volte(2016-08-08 20:11) Zgłoś naruszenie 77

  a co pójda siedzieć?

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2016-08-08 20:54) Zgłoś naruszenie 611

  Zawezwijmy naród - te 35 milionów dłużników - by się zjednoczył w obliczu tego nieszczęsnego niedoboru ścierwojadów wszelakich i wsparł chociaż dobrym słowem tych , którzy wytrwali na tej ojczyźnianej reducie . W ostateczności sprowadźmy , z milion , uchodźców - przynajmniej ściągalność (majtek) , wzrośnie .

  Odpowiedz
 • cofka(2016-08-09 13:32) Zgłoś naruszenie 513

  Z tym wybielaniem komorników to blef jak jak zabawa w cygana. Kiedy ktoś napisze jak komornicy łamiąc prawo skubią ludzi na potęgę. To co wyprawiają komorniki z ludźmi jest trudne do wyobrażenia. nikt się nie dziwi że wystarczy wieść o komorniku by ludzie w całej okolicy psy spuszczali. Kto słyszał że ukarano komornika tak jakby kto inny został ukarany gdyby tak potwornie łamał prawo i sobie kpił z ludzi jak to robią komornicy których miejsce jest tam gdzie dawno być powinni i gdzie są już od dawna inni.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • duza(2016-08-09 17:55) Zgłoś naruszenie 612

  Śmiechu warte to za mało że brakuje komorników. Jest ich za dużo. Gdy by było ich mniej łatwiej byłoby trzymać nad nimi łapę i nie pozwalać im na to co prawo komornikom zabrania. Skutki ich wielości a nie jakości dla ogromnej rzeszy Polaków są opłakane i nie tylko pożałowania godne że Państwo na to pozwala. Gdy tak poznać ile Polacy stracili przez bezprawie komorników to nikomu nie byłoby do śmiechu. Kraj jest tym bogatszy na ile jego Obywatele są bogatsi a nie inaczej. Komornicy to wszystko łamią . Kraj na tym cierpi niemiłosiernie.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Żniwiarz(2016-08-09 22:06) Zgłoś naruszenie 515

  Mordercy finansowi tego Narodu nie są potrzebni.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ann.(2016-08-18 09:38) Zgłoś naruszenie 55

  ********* są w każdym (KAŻDYM) zawodzi, a ludzi wieszających na komornikach psy uprzejmie pytam, jakby się zachowali i jak na anonimowych forach i w życiu pozainernetowym świergotali, gdyby byli wierzycielami i komornik ściągnąłby dla nich ICH pieniądze od cwaniaka, który płacić nie chce. Kiedy dożyjemy czasów, kiedy ludność naszego wspaniałego kraju w końcu zrozumie, że komornik NIE ZABIERA, tylko ODDAJE?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Zero długów(2016-08-18 13:21) Zgłoś naruszenie 55

  Niestety pracując w branży widać jak wyglądają morale ludzi, a w zasadzie ich brak, pomijając kulturę osobistą. Jak komornik egzekwuje ode mnie to jest zły, ale jak ma mi coś egzekwować to ma być skuteczny i bardzo szybki. Nie licząc tego, że niedługo wierzyciele nie będą mieli szans odzyskiwać swoich pieniędzy bo raz komorników nie będzie, a dwa państwo nasze wspaniałe na to nie pozwoli. Wtedy pojawią się firmy pt. piocha albo wycieczka do lasu w bagażniku.

  Odpowiedz
 • nomnom(2016-08-21 15:41) Zgłoś naruszenie 67

  Komornicy są za delikatni dla dłużników. Dłużnicy skubią ludzi a potem płaczą na komorników. Sądy nakazują dłużnikom by oddali pieniądze swoim wierzycielom a oni maja w d...ie wyroki tych sądów.To po co te sądy , po co te wyrok,i jak złodziejski dłużnik śmieje się z tych sądów i z tych wyroków a komornik nic takiemu dłużnikowi nie może zrobić.?Cwaniacy ci dłużnicy , bo swoje majątki przepisują na rodzinę , kochanków ,żyją sobie wygodnie na cudzej krzywdzie.A alimenciarze, to w ogóle czują się bezkarni.Komornicy powinni mieć o wiele większą władzę . Niech zarabiają i to dużo , niech oszuści finansowi w końcu poczują karę , to może zrozumieją , jak czują się inni przez nich oszukani.

  Odpowiedz
 • Szybka(2016-08-23 18:01) Zgłoś naruszenie 63

  Komornik gwałcący prawo nie może gadać że jest na posługi wierzyciela i jego pan tak chce.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane