statystyki

NRA: nie będzie już przekładania kolokwiów rocznych

autor: Anna Krzyżanowska28.11.2014, 08:22; Aktualizacja: 28.11.2014, 08:24
student prawa, prawo, aplikacja, aplikacje (fot. shutterstock.com)

student prawa, prawo, aplikacja, aplikacje (fot. shutterstock.com)źródło: ShutterStock

Od 1 stycznia 2015 r. aplikantów adwokackich wiązać będą znowelizowane przepisy regulaminu odbywania aplikacji. To wynik uchwały podjętej podczas plenarnego posiedzenia Naczelnej Rady Adwokackiej.

W regulaminie znajdą sią m.in. przepisy umożliwiające aplikantom pierwszego roku staranie się o urlop dziekański. Obecne warunkiem uwzględnienia wniosku o taki urlop było uzyskanie opinii kierownika szkolenia oraz zaliczenie kolokwiów i sprawdzianów przewidzianych w poprzedzającym urlop dziekański roku szkoleniowym, a także uiszczenie za ten okres opłaty i składki rocznej. Taka redakcja przepisów uniemożliwiała więc pierwszoroczniakom staranie się o przerwę w nauce. Od stycznia dziekan okręgowej rady adwokackiej będzie mógł również im udzielić zgody na urlop dziekański na okres nieprzekraczający łącznie 2 lat szkoleniowych. Warunkiem będzie uzyskanie wcześniejszej opinii kierownika szkolenia.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Agnieszka(2014-11-28 09:06) Zgłoś naruszenie 00

  Zastanawiające jest to na jakiej podstawie prawnej NRA wydaje regulamin?
  Ustawodawca użył w art. 58 pkt 12 lit. b ustawy z dnia 26 maja 1982 r. – Prawo o adwokaturze (t.j. Dz.U z 2014, poz. 635) sformułowania „zasady”. W związku z tym należy mieć na uwadze wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 23 października 1995 r. K 4/95 (OTK 1995 nr 0, poz. 31), w którym TK orzekł, iż powinno się unikać używania w przepisie upoważniającym sformułowania „zasady”, jeśli nie określa się bliżej w ustawie jego znaczenia. Można zatem stwierdzić, iż art. 58 pkt 12 lit. b ustawy – Prawo o adwokaturze nie jest przepisem upoważniającym, ponieważ ustawa nie określa jego znaczenia. Naczelna Rada Adwokacka (NRA) nie jest zatem organem upoważnionym do tworzenia prawa. Z kolei ustawodawca upoważnił Okręgową radę adwokacką wyłącznie do wydawania aktów ustanawiających normy indywidualne i konkretne (decyzje administracyjne) na podstawie norm generalnych i abstrakcyjnych. Przytoczyć należy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 15 stycznia 1982 r., (II SA 752/82), w którym Sąd stwierdził, iż uchwała ówczesnej Rady Adwokackiej w sprawie wpisu na listę adwokatów jest decyzją w rozumieniu kodeksu postępowania administracyjnego. Uchwała ta zawiera bowiem jednostronne rozstrzygnięcie w sprawie indywidualnej, podjęte przez organ samorządu zawodowego w sferze stosunków zewnętrznych. Można zatem stwierdzić, że NRA nie posiada kompetencji do tworzenia prawa, a więc tworzenia aktów prawa wewnętrznie obowiązującego – Regulaminu odbywania aplikacji adwokackiej. Należy zauważyć, iż akty prawa wewnętrznie obowiązującego mogą być wydawane, z uwagi na hierarchiczne podporządkowanie, wyłącznie przez administrację państwową (rządową). Z art. 93 Konstytucji RP wynika, że akty prawa wewnętrznie obowiązującego nie mogą stanowić podstawy decyzji wobec obywateli, osób prawnych oraz innych podmiotów. Wynika to z faktu, iż akty prawa wewnętrznie obowiązującego mają moc wiążącą wyłącznie wobec organów (organ wyższy – organ niższy).

  Odpowiedz
 • Agnieszka(2014-11-28 09:54) Zgłoś naruszenie 00

  Na podstawie art. 1 pkt 2 Ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 267 ze zm.) można dowieść, iż organy adwokackiego samorządu zawodowego są innymi podmiotami, które są powołane z mocy prawa lub na podstawie porozumień do załatwiania spraw określonych w pkt 1, a więc spraw indywidualnych rozstrzyganych w drodze decyzji administracyjnych. (CZ. MARTYSZ: Komentarz do art. 1. W: Kodeks postępowania administracyjnego. Komentarz. T. 1. Komentarz do art. 1-103. Wyd. 3. Warszawa 2010, s. 51). Okręgowe Rady Adwokackie zostały upoważnione przez ustawodawcę wyłącznie do wydawania decyzji administracyjnej, a więc w przypadku organów kolegialnych – uchwał o charakterze indywidualnym. Należy jednoznacznie podkreślić, że czymś innym są uchwały o charakterze generalnym, czyli akty prawa wewnętrznie obowiązującego, będące aktami normatywnymi, wiążące wyłącznie podmioty hierarchicznie podporządkowane. Hierarchiczne podporządkowanie jest podporządkowaniem jednostronnym, występującym wyłącznie w pionowym (organ wyższy – organ niższy) powiązaniu organów administracyjnych. (J. STAROŚCIAK: Prawo administracyjne. Wyd. 5. Warszawa 1978, s. 64). Z kolei adresatem decyzji administracyjnej jest zawsze i tylko podmiot niepodporządkowany prawnie organowi administracji publicznej orzekający w danej sprawie. (W. DAWIDOWICZ: Prawo administracyjne. Warszawa 1987, s. 29). Reasumując można stwierdzić, iż organy adwokackiego samorządu zawodowego są upoważnione do wydawania wyłącznie decyzji administracyjnych. Nie mogą zaś tworzyć Regulaminów, ponieważ nie zostały upoważnione przez ustrojodawcę konstytucyjnego do ich stanowienia.

  Odpowiedz
 • ordi(2015-05-11 18:38) Zgłoś naruszenie 00

  Szkoly adwokackie na zasadach jak powyzej opisane mozliwe sa w systemach 3,5-4 letnich studiow,czas trwania szoly nie moze przekraczac odpowiedno-1,5-1 roku gdyz korporacje zagraniczne wykluczaja by ksztalcenie do zawodu adwokata lacznie ze studiami przekraczalo 6 lat.

  Takie szkoly sa we Francji.3,4- 4 letnie studia plus 1-1,5 roczna aplikacja adwokacja w szkole.

  Bycie adwokatem nie wyklucza zdawania kolokwiow,ktore moga byc warunkiem uzyskania prawa wykonywania zawodu na terenie danego kraju.Podobnie jak wymog praktyki.


  By wejsc do sadu trzeba jednak miec tytul adwokat,rzadziej radca.Tytul aplikanta nie upowaznia do niczego.To tylka wymuszona strata czasu i pieniedzy.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane