Ministerstwo Sprawiedliwości (MS) nie powinno dopuszczać do wrześniowego egzaminu zawodowego osób, którym rady izb notarialnych nie wydały zaświadczeń o odbyciu aplikacji. To nieetyczne – twierdzą rejenci i proszą rzecznika praw obywatelskich o interwencję.
Ministerstwo Sprawiedliwości (MS) nie powinno dopuszczać do wrześniowego egzaminu zawodowego osób, którym rady izb notarialnych nie wydały zaświadczeń o odbyciu aplikacji. To nieetyczne – twierdzą rejenci i proszą rzecznika praw obywatelskich o interwencję.
Chodzi o zaświadczenia dla aplikantów, którzy w trakcie nauki oblali któreś z kolokwiów. Są one niezbędne do dopuszczenia do egzaminu notarialnego.
W piątek Krajowa Rada Notarialna (KRN) wystosowała do RPO pismo, w którym wyjaśnia, że resort 27 sierpnia uchylił postanowienia przewodniczących komisji egzaminacyjnej ds. aplikacji notarialnej, które zamykały drogę do egzaminu zawodowego grupie aplikantów notarialnych, którzy nie przedłożyli zaświadczeń o ukończeniu aplikacji.
Resort stwierdził, że zgodnie z ustawą – Prawo o notariacie oblane kolokwium nie dyskwalifikuje przy podchodzeniu do egzaminu, o ile spełnione są inne warunki. Notariusze mają inne zdanie.
– W interpretacji Rad Izb Notarialnych niezaliczenie któregokolwiek z kolokwiów jest podstawą do odmowy zaliczenia z danego przedmiotu lub dopuszczenia do egzaminu – czytamy w piśmie KRN.
W ocenie rady decyzja ministra sprawiedliwości narusza przepisy prawa o notariacie i godzi w zasady współżycia społecznego oraz równego traktowania obywateli.
– Uważamy, że działanie resortu jest niesprawiedliwe wobec aplikantów, którzy przeszli pełny proces kształcenia, wywiązując się ze wszystkich związanych z nim obowiązków – argumentuje Małgorzata Radziuk, wiceprezes KRN.
Zdaniem rejentów postępowanie resortu jest nieetyczne.
– Nasze działanie jest podyktowane troską o jakość usług przyszłych notariuszy. Wadliwe akty notarialne zawarte przez osoby nie w pełni przygotowane do zawodu, a właśnie takie do egzaminu chce dopuścić resort sprawiedliwości, uderzą w osoby korzystające z usług notarialnych – twierdzi Radziuk.
– Działania KRN są skandaliczne. To notariusze zachowali się nieetyczne, nie informując aplikantów rozpoczynających naukę o tym, że warunkiem uzyskania zaświadczenia o zakończeniu aplikacji będzie zdanie kolokwiów – mówi doktor Michał Królikowski, wiceminister sprawiedliwości.
Co ciekawe, RPO już przed miesiącem zwrócił się do MS o wyjaśnienia, dlaczego aplikanci nie mogą uzyskać zaświadczenia o ukończeniu aplikacji mimo spełniania ustawowych przesłanek.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama