Spam telefoniczny, czyli jak pozbyć się niechcianych telefonów

01.11.2017, 14:00
telefon, telekomunikacja, konsument

Dzięki europejskiemu rozporządzeniu o ochronie danych osobowych, marketerzy nie będą mogli już nękać klientów swoimi telefonami, w przeciwnym razie czeka ich finansowa kara administracyjna.źródło: ShutterStock

Natrętni telemarketerzy call center potrafią niekiedy skutecznie uprzykrzyć codzienność. Gdy z nimi rozmawiamy zastanawiamy się, skąd mają nasz numer. Niestety wiele osób bagatelizuje ten problem nie zdając sobie sprawy, że mogło dojść do naruszenia prawa ochrony danych osobowych. Czy jest sposób, aby ograniczyć częstotliwość niechcianych rozmów lub całkowicie się ich pozbyć?

Reklama


Reklama


Źródło: Źródło zewnętrzne

Polecane

Reklama

Komentarze (17)

  • RFB(2017-11-12 10:56) Zgłoś naruszenie 60

    Totalna inwigilacja wszystkich i wszystkiego przy pomocy nowych technologii sprawia, że to co widzimy dzisiaj, to dopiero początek. Wszystko zmierza nieuchronnie do ... "opieczętowania" każdego od urodzenia nadanym i nieusuwalnym identyfikatorem elektronicznym, na stałe związany z ciałem, który w sposób jednoznaczny identyfkowałby "jednostkę" (zauważcie, że nie piszę ... człowieka). "Wpuszczenie" takiego identyfikatora w przepastne czeluście baz danych, obrabianych przez "speców" od "big data", działających na rzecz "wielkich" tego świata, sprawi, że człowiek stanie się ... tylko numerem, którym będzie można bezproblemowo manipulować. Oczywiśćie argumentacja za wprowadzeniem takiej identyfikacji, będzie odwoływała się do bardzo szczytnych i pożytecznych celów, takich jak np. wyeliminowanie dowodu tożsamości, pewność rejestracji danych medycznych, i wielu innych. Niemniej ta druga, bardzo niebezpieczna strona paranoicznej chęci posiadania i skupienia w swoim ręku informacji o wszystkich i wszystkim, sprawi, że ANONIMOWOŚĆ STANIE SIĘ NIEZWYKLE CENNYM I POŻĄDANYM "TOWAREM", za który niektórzy będą gotowi zapłacić ... KAŻDĄ CENĘ !!. Trzeba nieustannie pamiętać o tym, że ... INFORMACJA TO ... WŁADZA !!, a ta dla wielu jest bezcenna i są gotowi w jej zdobyciu poświęcić bardzo wiele. Tylko od nas zależy, w którą stronę to będzie zmierzało. Wraz z postępem technologicznym, bezwzględna wojna w tym obszarze została już dawno rozpoczęta i trwa w najlepsze.

    Odpowiedz
  • rrr(2017-11-11 23:32) Zgłoś naruszenie 20

    Czy ktoś coś słyszał o przygotowanym bojkocie PLAYA w związku ich inwestycjami na mazurach ???

    Odpowiedz
  • Z Kielc(2017-11-09 06:08) Zgłoś naruszenie 40

    Nie przerywać rozmowy, bo to im obniża koszty. Zawsze mówię Proszę coś więcej na ten temat, chętnie posłuchał i kładę tel na pralce w łazience. Laska nawija, licznik bije, a ja mam spokuj. Rekordzista nawijał 20 min !

    Odpowiedz
  • Z Kielc(2017-11-09 06:01) Zgłoś naruszenie 30

    Chronić sięmożemy sami: poprostu tego co jest nachalnie reklamowane przez tel, czy w połowie filmu w telewizji NIE KUPUJĘ. I tak robię od lat.Gdyby się rozpowszechniło przykładowy Ariel sam pilnował by się by niczego o nim nie było w połowie Dział Nawarony.

    Odpowiedz
  • Grzegorz P.(2017-11-07 20:29) Zgłoś naruszenie 50

    U mnie zaczęło się po zakończeniu loterii paragonowej.Dodam, że brałem w niej udział, zastrzegając moje dane osobowe wyłącznie do przetwarzania danych osobowych związanych wyłącznie z loterią. Dzwonią , zapraszają na różne pokazy, prezentacje.Ponadto na podanej przeze mnie skrzynce mailowej pojawiła się masa spamu z propozycjami, czy to zawarcia korzystnego ubezpieczenia OC/AC, dokonania różnych zakupów, wczasów, kursów nauki języków obcych a nawet ofert na zwiększenie erekcji oraz wydłużenia penisa, itp. Tykają mnie z nazwiska i imienia. Skąd zatem mają moje dane osobowe.Czyżby firma przeprowadzająca tę loterię przehandlowała dane osobowe innym podmiotom?. Zastanawiam się czy nie zgłosić tego na policji.

    Odpowiedz
  • Misiek(2017-11-07 03:00) Zgłoś naruszenie 50

    Piszę z uprzejmości, żeby innym pomóc, jeśli mogę ;) . Ja już sobie z tym problemem poradziłem! Prywatny telefon mam na kartę i zawsze jest wyciszony. Jeśli zdarzy mi się już jakiś natrętny maruda, to karta idzie do wymiany. Oddzwaniam do rodziny i znajomych kiedy zauważę, że mam nieodebrane. A jak nie znam numeru, to ani nie oddzwaniam, ani nie odbieram. Jak komuś bardzo na mnie zależy, to napisze smsa kim jest, o co mu w ogóle chodzi i dlaczego chce ode mnie moje pieniądze :P . Moi bliscy nie mają już pretensji, że nie odbieram, bo wiedzą jak to u mnie działa i mają świadomość, że muszą mnie powiadamiać z wyprzedzeniem lub cierpliwie poczekać, aż się zorientuję. Służbowy telefon (też na kartę ;) ) mam włączony oficjalnie tylko w godzinach pracy i nieoficjalnie z uprzejmości dla szefa jedną godzinę dłużej przed i po pracy (na wibracjach ;) ). Jeśli ktoś już na służbowy dzwoni z jakimś marudzeniem, żebym dywan kupił, albo inny garnek, to mówię krótko: "nie dziękuję, nie chcę, życzę wszystkiego dobrego, żegnam" i się rozłączam bez dyskusji, przeciągania rozmowy i niepotrzebnego tłumaczenia się. Spamu w mailach nawet nie otwieram. To, co poznam z tytułu to przeczytam, reszta zgodnie ze sprawiedliwą zasadą odpowiedzialności zbiorowej... idzie do kosza. A jeśli nawet skasuję coś ważnego, to trudno. Nie obchodzi mnie to. Nie mam zamiaru marnować swojego życia na bzdury innych ludzi. A jeśli naprawdę kocha, to napisze jeszcze raz ;) . Na początku co prawda ani szef, ani rodzina, ani znajomi zadowoleni nie byli z takiego mojego zachowania. Zaakceptowali je, kiedy dotarło do nich, że to działa i sami zaczęli tak robić :P:P . Jedyna nieustannie "nękająca" mnie "elektronika" to kwarcowy mechanizm zegarka :D . Zwykłego ze wskazówkami, nie jakiegoś nadającego smartłacza ;) . Odłączajcie się ludzie od tego "peletonu", bo ku krawędzi pędzi ;) . Powodzonka życzę :) .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Gussie (2017-11-05 00:24) Zgłoś naruszenie 51

    Jak zadznia to odkladac sluchawke bez jakiejkolwiek odpowiedzi ... i przestana dzwonic

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • janek(2017-11-04 16:54) Zgłoś naruszenie 80

    Tak samo robi Telekomunikacja dla Domu dzwonią i podają się za innych operatorów by zaoferować tani abonament i przesyłają umowę przez kuriera napisaną drobnym maczkiem by ją szybko podpisać ,a gdy chcesz rozwiązać z nimi umowę to cię straszą 1000 zł karą więc proszę uwarzajcie na tych oszustów z Telekomunikacji dla Domu oni mnie też oszukali podaję ich adres tych oszustów ,Telekomunikacja dla Domu Sp.z o.o Al.Jerozolimskie 123a 02-017 Warszawa.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • roża(2017-11-03 11:49) Zgłoś naruszenie 90

    Ciekawe jak będą nakładać kary finansowe na firmy wydzwaniające z dalekiej zagranicy typu Azja lub Afryka. To całe tałatajstwo zacznie przekierowywać swoje połączenia przez serwery poza unią i tyle. Są też serwery na statkach stojących na wodach międzynarodowych i niepodlegające żadnej jurysdykcji poza kapitanem statku. Jedynie co mogłoby być skuteczne to oddziały szturmowe atakujące biura takich spamerskich call centers.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • borowa(2017-11-02 20:58) Zgłoś naruszenie 50

    Czy wiemy jak się bronić przed niechcianymi telefonami? Czy ktoś wpadłby na to jak się bronić z nieuczciwym telemarketerem ? Sądzę, że nic nie jest w stanie nas skutecznie ochronić przed niechcianymi telefonami, jednak nie możemy się łatwo poddawać. Proponuję blokować połączenia numerów z których wykonywano połączenie - w aparatach dotykowych jest funkcja blokowania numeru, w starszych modelach można zainstalować odpowiedni program/ aplikację do blokowania. A jeśli ktoś w słuchawce zapyta: czy mam do czynienia z osobą pełnoletnią ? odpowiadamy - mamy/taty nie ma w domu ;) . Trzeba potraktować telemarketera grzecznie, acz z poczuciem humoru ;D. Oczywiście decyzja zależy od naszej pomysłowości. Odradzam komentarze w rodzaju dajcie mi spokój - to i tak nie będzie działać! Oficjalna skarga do GIODO nie przyniesie szybkiego działania w" obronie naszego spokoju" więc trzeba jakoś sobie radzić.

    Odpowiedz
  • Klyent(2017-11-02 19:51) Zgłoś naruszenie 160

    Baadzo ciekawe, baadzo... Dzwoni telefon, wyświetla się numer (spamerski), ale próba oddzwonienia na ten numer wywołuje komunikat sieciowy "NIE MA takiego numeru". Od kogo mam zażądać zaprzestania telespamerstwa?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • eti(2017-11-02 15:50) Zgłoś naruszenie 210

    Czas najwyższy się tym zająć tak samo pobieraniem wszelkich informacji z aplikacji o danych osobach

    Odpowiedz