statystyki

Prepaidy pozostawione przez zmarłych: Będzie przybywać zarejestrowanych kart widmo

autor: Sławomir Wikariak22.05.2017, 07:35; Aktualizacja: 22.05.2017, 09:16
karty sim, rejestracja

Nie trzeba aktualizować danych przy przejęciu karty po osobie zmarłejźródło: ShutterStock

Z roku na rok będzie rosła liczba prepaidów pozostawionych przez zmarłych. Służby będą więc tracić orientację, kto jest ich rzeczywistych użytkownikiem

Rocznie w Polsce umiera niespełna 400 tys. osób. Wiele z nich to właściciele telefonów na karty przedpłacone, które musieli zarejestrować do lutego tego roku. Co się stanie z tymi numerami? Większość z pewnością zostanie przejęta przez bliskich, którzy nadal będą z nich korzystać, przynajmniej do wyczerpania opłaconego już limitu rozmów. Część może zostać sprzedana osobom, które z jakichś względów nie chcą rejestrować kart na siebie i wolą zachować anonimowość. A wszystko to zgodnie z prawem, gdyż przepisy nie zobowiązują do aktualizacji danych osobowych przy przejęciu karty po zmarłej osobie. Nie zabraniają również sprzedaży takiej karty.

– Chcąc w pełni korzystać z usług telekomunikacyjnych, osoba przejmująca numer po zmarłym powinna zaktualizować dane u operatora. Przepisy jednak nie przewidują żadnych sankcji wobec osób, które tego nie zrobią – przyznaje Beata Marek z Cyberlaw.pl, prawnik specjalizująca się w prawie nowych technologii.

Artykuł 60b ustawy – Prawo telekomunikacyjne (tj. Dz.U. z 2016 r., poz. 1489 ze zm.) mówi jedynie o tym, że abonent powinien podać dane osobowe, a usługa telekomunikacyjna nie może zostać rozpoczęta przed potwierdzeniem ich przez operatora telekomunikacyjnego. Dotyczy więc wyłącznie momentu rejestracji kart prepaid. W żaden sposób nie reguluje tego, co dzieje się z kartą już zarejestrowaną, co zresztą jest wykorzystywane przez wiele osób, które handlują już zarejestrowanymi kartami. Choć największy serwis aukcyjny Allegro.pl nie zezwala na wystawianie takich ofert, bez trudu znajdziemy tego typu ogłoszenia w internecie.

Wspomniany przepis nie nakłada również na operatora obowiązku aktualizacji danych.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane