W 2024 i 2025 roku, Orange, jeden z czołowych operatorów sieci komórkowych planuje całkowite wyłączenie sieci 3G. Przejście to na bardziej zaawansowaną sieć 4G LTE jest znaczącym krokiem technologicznym. Co oznacza wyłączenie sieci 3G dla użytkowników mobilnych?

Co oznacza wyłączenie sieci 3G?

Wyłączenie 3G nie oznacza zaprzestania wykorzystania częstotliwości takich jak 900 MHz czy 2100 MHz, które są obecnie używane do świadczenia usług 3G. Zamiast tego, te same częstotliwości będą wykorzystywane do oferowania usług opartych na nowszych technologiach, takich jak 4G i 5G. Zmiany te są zgodne z przepisami prawa polskiego, europejskiego oraz światowego, mając na celu modernizację infrastruktury sieciowej.

Wyłączenie sieci 3G – co dalej?

Po wyłączeniu sieci 3G, użytkownicy, którzy nie mają urządzeń obsługujących technologię 4G, będą ograniczeni do korzystania z sieci 2G. Sieć 2G zapewnia podstawowe usługi, takie jak rozmowy głosowe i SMS-y, ale nie oferuje szybkiego dostępu do Internetu.

Wyłączenie sieci 3G – co to oznacza dla klientów?

Wyłączenie sieci 3G może oznaczać konieczność wymiany starych telefonów komórkowych na nowsze modele, które wspierają nowocześniejsze technologie, jak 4G. Koszt takiej aktualizacji urządzenia obciąża konsumenta. Szczegółowe informacje na temat wyłączenia sieci 3G i związanych z tym działań są dostępne u poszczególnych operatorów komórkowych.

Kiedy zniknie 3G w Orange, Play, T-Mobile

Zgodnie z informacjami podawanymi przez poszczególnych operatorów, wyłączanie sieci 3G w Orange rozpoczęło się w drugiej połowie września 2023 r., a cały proces ma się zakończyć w 2025 r.

T-Mobile zakończył świadczenie usług 3G w II kwartale 2023 r. z wyjątkiem niewielkich obszarów, które miały zostać wyłączone do końca 2023 r.

Spółka P4, czyli operator sieci Play, informował, że podobnie jak w Orange, planowaną datą na wykonanie tego zadania jest rok 2025, a następnie 2030. Wszystko odbędzie się etapami.

Źródło: UKE, operatorzy