Aplikacja mObywatel ulega coraz to nowszym udoskonaleniom. Niedawno nową funkcjonalność zyskała ochrona zdrowia (pielęgniarki i położne). Teraz przyszedł czas na kierowców. Co nowego pojawi się w mObywatelu?

Według zapowiedzi już w wakacje będziemy mogli spisać oświadczenie z kolizji drogowej w aplikacji mObywatel, nie martwiąc się o papierowy wzór druku.

"Stłuczka" w mObywatelu

Nowa funkcja będzie nosiła nazwę "Stłuczka". To dzięki niej kierowcy nie będą musieli spisywać na miejscu fizycznych oświadczeń. Poprzez ten nowy panel kierowca będzie mógł na miejscu zgłosić kolizję drogową firmie ubezpieczeniowej bez wzywania policji. Możliwość ta udoskonali likwidację szkody, a nowa procedura przyspieszy otrzymanie odszkodowania.

Do utworzenia tego projektu włączeni zostali resort cyfryzacji,Polska Izba Ubezpieczeń orazUbezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Co daje aplikacja mObywatel?

W nowej usłudze wykorzystywane będą dane osobowe użytkowników aplikacji, jak i dane o pojeździe, a także o polisie, które są gromadzone w ramach usług Moje pojazdy i mPrawo jazdy.

Posiadając aplikację mObywatel, kierowcy w Polsce nie są zobowiązani do posiadania przy sobie:

  • prawa jazdy,
  • dowodu rejestracyjnego,
  • polisy OC.

Dzięki mObywatelowi wszystkie potrzebne informacje znajdziemy właśnie w tej aplikacji. Policja ma również dostęp do tych informacji. Aplikacja to nie lada ułatwienie, zwłaszcza że ma zacząć funkcjonować w połowie wakacji, kiedy na drogach zagęści się od turystów.

Kolizja drogowa. Jakie dane umieszczamy w oświadczeniu?

Sprawca wypadku wypełnia oświadczenie, które ma pomóc w otrzymaniu odszkodowania z ubezpieczenia OC sprawcy za szkody wyrządzone podczas zdarzenia. Prawidłowo wypełnione lub napisane oświadczenie powinno zawierać:

  • dane osobowe sprawcy, jak i poszkodowanego;
  • numery rejestracyjne pojazdu (marka i model);
  • numer polisy sprawcy;
  • dokładne miejsce i czas zdarzenia (data i godzina);
  • podpisy kierowców: sprawcy i poszkodowanego.