statystyki

Mieszkaniec Gdańska urodzony w Rzeszowie nie powinien już jeździć po odpis aktu urodzenia na Podkarpacie. Jak jest w praktyce?

19.02.2016, 07:56; Aktualizacja: 19.02.2016, 07:57
komputer, energia

Te udogodnienia są efektem wprowadzenia SRP, który łączy w sobie rejestry: PESEL, dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego.źródło: ShutterStock

1 marca 2015 r. weszły w życie regulacje pozwalające na odmiejscowienie spraw załatwianych przez obywateli w urzędach stanu cywilnego.

Od 1 marca 2015 r., czyli w momencie uruchomienia Systemu Rejestrów Państwowych po prawie pięciu latach oczekiwania, weszły w życie ustawy: z 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (Dz.U. nr 167, poz. 1131 ze zm.) oraz z 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 388 ze zm.). Tego samego dnia zaczęła obowiązywać ustawa z 28 listopada 2014 r. - Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U. z 2014 r. poz.1741 ze zm.; dalej: u.p.a.s.c.).

Wspólnym założeniem tych trzech regulacji było odmiejscowienie spraw załatwianych przez obywateli. W praktyce oznacza to możliwość złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego w dowolnym urzędzie gminy, niezależnie od meldunku. Dotychczas co do zasady obywatel musiał jechać bezpośrednio do miejsca, w którym przechowywany był jego akt (w przypadku aktu urodzenia do miejscowość, w której przyszedł na świat). To utrudniało załatwianie wielu ważnych życiowych spraw. Dzięki wprowadzonym zmianom po 1 marca 2015 r. można udać się do wybranego USC i poprosić o odpis.

Wspólna baza danych

Te udogodnienia są efektem wprowadzenia SRP, który łączy w sobie rejestry: PESEL, dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego. Przepisy u.p.a.s.c. przewidują prowadzenie w formie elektronicznej rejestru aktów stanu cywilnego. Regulacje przejściowe wprowadziły zasadę alternatywnego dokonywania określonych czynności w formie tradycyjnej (papierowej) na podstawie dotychczasowych przepisów prawa. Zastosowanie tego przepisu było fakultatywne i uzależnione od decyzji kierownika USC. Niektóre gminy - wykorzystując okres przejściowy - przeszły na system elektroniczny częściowo. Oznacza to, że stosowały system mieszany, np. rejestrację zgonów prowadziły już w rejestrze Baza Usług Stanu Cywilnego, natomiast poza BUSC (w formie papierowej) dokonywały rejestracji np. urodzeń. Okres przejściowy był też potrzebny po to, aby dokumenty, które do tej pory miały postać papierową, były przeniesione do systemu. Od 1 września 2015 r. wszystkie USC pracują w systemie elektronicznym w pełnym zakresie.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane