Żłobki i kluby dziecięce zostaną dołączone do katalogu instytucji, które mogą otrzymać dokument pozwalający parkować na uprzywilejowanych miejscach.

Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie rodzaju placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych mających znacznie ograniczone możliwości poruszania się, uprawnionych do uzyskania karty parkingowej. Jego wydanie jest konieczne ze względu na ostatnią nowelizację ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 1137 z późn. zm.), która wprowadza zmiany związane z uzyskaniem tego dokumentu. Powoduje też wygaśnięcie 1 lipca br. dotychczasowych przepisów w tej sprawie, wydanych przez ministra infrastruktury.
Nowe rozporządzenie określa trzy grupy placówek, które będą mogły korzystać z kart parkingowych. Pierwsza z nich to jednostki zajmujące się opieką nad niepełnosprawnymi, do których zalicza się domy pomocy społecznej, placówki opiekuńczo-wychowawcze oraz ośrodki wsparcia. Druga grupa to instytucje zapewniające rehabilitację. Do tych, które są wymienione w obowiązujących jeszcze przepisach, czyli m.in. warsztatów terapii zajęciowej i podmiotów leczniczych, dodano hospicja i szpitale uzdrowiskowe.
Z kolei trzecią grupą placówek uprawnionych do karty parkingowej są te zajmujące się edukacją osób z uszczerbkiem na zdrowiu. Do tej pory zaliczano do niej przedszkola, szkoły, szkoły wyższe oraz ośrodki zajmujące się edukacją. Ten katalog od 1 lipca zostanie poszerzony o żłobki, kluby dziecięce oraz inne instytucje wymienione w art. 2 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z późn. zm.). Należą do nich np. placówki kształcenia ustawicznego i poradnie psychologiczno-pedagogiczne.
W nowym rozporządzeniu nie będzie uregulowany tryb wydawania kart parkingowych uprawnionym podmiotom. Ten został bowiem określony w ustawie o ruchu drogowym
Etap legislacyjny
Projekt rozporządzenia w konsultacjach