Gmina Rokietnica jest jedną z 17 gmin powiatu poznańskiego okalających stolicę Wielkopolski. Jej powierzchnia wynosi 79,31 km kw., zaś ludność przekracza 16 tys.
Pod względem salda migracji i dynamicznego tempa wzrostu liczby mieszkańców (o 67% w latach 2004 – 2014), statystyki plasują ją na 3. miejscu w powiecie poznańskim i 8. wśród wszystkich gmin w kraju. Dominujący w tym procesie jest udział ludzi młodych w przedziale wieku 24–39, jest to więc jedna z najmłodszych gmin powiatu poznańskiego. Prognozy na najbliższe 15 lat potwierdzają te demograficzne trendy, co implikuje stały wzrost i priorytet potrzeb komunikacyjnych, infrastrukturalnych, mieszkaniowych oraz społecznych. Rolą władz zatem jest dążenie do sprostania tym wymaganiom. Dlatego w gminie Rokietnica szczególny nacisk kładzie się na konsultacje społeczne. Przeprowadzane w formie otwartych spotkań, warsztatów, korespondencji tradycyjnej, ankiet elektronicznych, a ponadto wykorzystujące internet i jego narzędzia, służą m.in. badaniu potrzeb, preferencji czy uzgadnianiu rozwiązań nie tylko z dziedziny infrastruktury. Przykładem innowacyjnych rozwiązań w tym zakresie jest projekt zagospodarowania centrum Rokietnicy. Budując swoją historię w oparciu o linię kolejową, miejscowość ta po dziś dzień nie ma zidentyfikowanego serca. Stąd wielkim wyzwaniem na dziś jest urządzenie wolnego dotąd ponad 10 ha terenu w środku wsi. W przyszłości może on stanowić nie tylko wizytówkę gminy, ale przede wszystkim przestrzeń publiczną dającą mieszkańcom szerokie możliwości spędzania wolnego czasu i zaspokajania podstawowych potrzeb.
Kolejnym wyzwaniem jest stworzenie zintegrowanego węzła przesiadkowego w Rokietnicy. To miejsce, które ma pozwolić na wykorzystanie potencjału transportu publicznego, w tym przede wszystkim kolei. Jej głównym atutem jest płynność, krótki czas dotarcia do centrum Poznania oraz rozładowanie przeciążonych dróg dojazdowych. Tradycyjny samochód może bowiem zastąpić sprawnie działająca, przyjazna pasażerowi, bezpieczna i dla niego przeznaczona komunikacja.
W gminie Rokietnica nie tylko myśli się o nowych inwestycjach, ale również wykorzystuje dostępny potencjał. A jest on całkiem spory. Bogata oferta edukacyjna, praca stowarzyszeń, Gminny Ośrodek Kultury czy Rokietnicki Ośrodek Sportu to tylko niektóre z działań i obiektów wartych uwagi.
Mimo podmiejskiego i mieszkaniowego charakteru w gminie dba się też o aktywizację gospodarczą. Jednak zgodną z polityką nieuciążliwej ingerencji w środowisko i tereny zajęte przez osiedla. Największe tego typu obszary zlokalizowane są w Mrowinie i Sobocie.
Potencjał drzemiący w mieszkańcach i podmiotach działających na terenie gminy wykorzystywany jest m.in. podczas imprez kulturalnych. Największą i najbardziej znaną z nich jest impreza plenerowa „Rokietnica zaprasza Wielkopolan na rumpuć” organizowana co roku w pierwszą sobotę września.
Więcej na temat gminy Rokietnica można przeczytać nawww.rokietnica.pl .
Zapraszamy!
PARTNER
ikona lupy />