statystyki

Spór w Wytwórni Papierów Wartościowych: Związki uzurpują sobie więcej praw, niż mają. Minister studzi ich zapędy

autor: Karolina Topolska18.02.2016, 08:54; Aktualizacja: 18.02.2016, 09:34
Kto w tym sporze ma rację?

Kto w tym sporze ma rację?źródło: ShutterStock

W spółkach takich jak PWPW związki zawodowe mają prawo wyboru i odwołania jednej osoby w zarządzie. Uprawnienia te nie są jednak równoznaczne z formalnym aktem powołania i odwołania. O tym ostatecznie decydują organy spółki, co zresztą potwierdza też jej statut.

Każdy nowy rząd zabiera się do zmian w spółkach Skarbu Państwa. Nie ominęły one również Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych. Oprócz tych organizacyjnych doszło w niej również do zmian personalnych w zarządzie. Jedna z nich szczególnie zbulwersowała działające w firmie związki zawodowe. Otóż minister skarbu państwa zadecydował o odwołaniu z zarządu Piotra Pankanina, członka wybranego przez organizacje związkowe - formalną uchwałę w tym zakresie 21 stycznia 2016 r. podjęło walne zgromadzenie akcjonariuszy (pisaliśmy o tym w DGP nr 21/2016).

Związkowcy działający w PWPW zarzucili ministrowi łamanie prawa. W piśmie do niego przedstawiciele dwóch organizacji związkowych stwierdzili: „Ustawa o komercjalizacji i prywatyzacji nadaje załogom [...] m.in. możliwość wyboru jednego członka zarządu. To załoga jest suwerenem, jeśli chodzi o wybieranie i odwoływanie takiego członka zarządu”. Ich zdaniem mamy do czynienia z precedensem, który może posłużyć do „odwoływania w dowolnym momencie zarówno członków zarządu, jak i rad nadzorczych wybieranych przez załogi”.

Argumentacja związkowców odwołuje się do art. 16 ustawy z 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 747 ze zm.), zgodnie z którym związek ma prawo wyboru i odwołania jednego członka zarządu w spółkach powstałych w drodze komercjalizacji, a także po zbyciu przez Skarb Państwa ponad połowy akcji spółki, o ile średnioroczne zatrudnienie w takim podmiocie wynosi powyżej 500 pracowników. Zasady oraz tryb wyboru i odwołania przez zatrudnionych członka zarządu powinien określać statut. Ustawa przewiduje również, że wynik wyborów jest wiążący dla organu powołującego zarząd. W ocenie resortu Skarbu Państwa wszystko jest jednak w porządku, bo zgodnie ze statutem PWPW każdy z członków zarządu może być odwołany przez radę nadzorczą lub walne zgromadzenie.


Pozostało jeszcze 87% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane