statystyki

Dlaczego PIP powrócił do obowiązku informowania o kontroli w firmie?

21.01.2016, 16:00; Aktualizacja: 21.01.2016, 17:06
Czy nie będzie paraliżu działań Państwowej Inspekcji Pracy?

Czy nie będzie paraliżu działań Państwowej Inspekcji Pracy?źródło: ShutterStock

- Gwarantuję, że PIP będzie uważnie monitorować orzecznictwo sądów administracyjnych w tym zakresie i jeśli to będzie niezbędne, wprowadzimy odpowiednie zmiany w interpretacji.  - mówi Iwona Hickiewicz, główny inspektor pracy.

Od pięciu lat zabiegała pani o zmianę przepisów, wskazując, że obowiązek informowania o kontroli osłabia działania PIP. Teraz zmieniła pani tę sytuację w drodze interpretacji. Skoro było to takie proste, skąd ta pięcioletnia walka?

Podejmowane dotychczas działania, w tym pisma kierowane w latach 2009–2015 do ministra gospodarki, ministra pracy i polityki społecznej, rzecznika praw obywatelskich, Rady Ochrony Pracy, a także uwagi zgłaszane do projektów zmian ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, zmierzające zarówno do wyłączenia PIP spod reżimu omawianej ustawy, jak i jednoznacznego określenia zakresu jej stosowania, nie przyniosły rezultatu. Dlatego też, mając na względzie konieczność zapewnienia maksymalnej skuteczności organów PIP, urząd powrócił do pierwotnie stosowanej praktyki. Trzeba bowiem wiedzieć, że do 2009 r. inspekcja nie stosowała zawiadomień o zamiarze wszczęcia kontroli. W 2009 roku jednak pojawiły się głosy, że takie podejście jest nieuprawnione i niezawiadamianie o kontrolach należy ograniczyć wyłącznie do przedsiębiorców z sektora przemysłowego i handlowego w znaczeniu ścisłym, a zawiadamiać należy cały sektor usługowy.

Tak więc nie tworzymy teraz wcale całkowicie nowej interpretacji, lecz powracamy do dawniej stosowanego rozwiązania.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane