statystyki

Zmiana płacy zatrudnionych nie ma mocy wstecznej

31.12.2015, 16:00
W praktyce wątpliwości mogą pojawić się jednakże przy świadczeniach okresowych, takich jak np. premia roczna, czy też niekorzystne zmiany w zakresie nagrody jubileuszowej

W praktyce wątpliwości mogą pojawić się jednakże przy świadczeniach okresowych, takich jak np. premia roczna, czy też niekorzystne zmiany w zakresie nagrody jubileuszowejźródło: ShutterStock

Pracodawca chce zmienić warunki wynagradzania na niekorzyść pracownika z mocą wsteczną. Czy może tak uczynić, jeżeli uzyska zgodę samego zainteresowanego?

Reklama


Reklama


Nie. Prawo do wynagrodzenia podlega regulacjom ochronnym zawartym w kodeksie pracy. Zgodnie z art. 84 k.p. pracownik nie może się go zrzec ani przenieść go na inną osobę. Powyższy przepis dotyczy wszystkich składników wynagrodzenia i ma charakter bezwzględny. Nie podlega on uchyleniu nawet wtedy, gdy pracownik wyrazi na to zgodę i zawrze stosowne porozumienie z pracodawcą. W praktyce niedopuszczalne jest zrzekanie się prawa do wynagrodzenia nawet w ramach ugody sądowej (wyrok SN z 3 lutego 2006 r., sygn. akt II PK 161/05).


Pozostało jeszcze 68% treści

PROMOCJA
Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc już od 33,00 złZamów abonament

Przeczytaj artykuł
Koszt SMS-a 2,46 złZapłać sms-emMasz już kod?
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama