statystyki

Przedsiębiorcze opiekunki: Dobry pomysł czy obejście prawa

autor: Patryk Słowik17.09.2015, 09:18; Aktualizacja: 17.09.2015, 09:19
Polskie agencje pracy tymczasowej, które wysyłają Polki (te bowiem przede wszystkim wyjeżdżają) do pracy w charakterze opiekunek, wymyśliły jednak fortel, który pozwala na ekonomiczną konkurencyjność.

Polskie agencje pracy tymczasowej, które wysyłają Polki (te bowiem przede wszystkim wyjeżdżają) do pracy w charakterze opiekunek, wymyśliły jednak fortel, który pozwala na ekonomiczną konkurencyjność.źródło: ShutterStock

Agencje pracy tymczasowej znalazły sposób na omijanie restrykcyjnych niemieckich przepisów dotyczących płacy minimalnej. Sęk w tym, że nie wiadomo, czy jest on dopuszczalny. Problem z tym mają też sądy za Odrą.

Opiekunka, która świadczy pracę w Niemczech, podlega tamtejszym regulacjom. Te zaś określają płacę minimalną na poziomie 8,5 euro za godzinę. Tym samym zatrudnianie Polaków przestaje być opłacalne. Główną przewagą naszych rodaków na niemieckim rynku były bowiem niższe oczekiwania finansowe.

Polskie agencje pracy tymczasowej, które wysyłają Polki (te bowiem przede wszystkim wyjeżdżają) do pracy w charakterze opiekunek, wymyśliły jednak fortel, który pozwala na ekonomiczną konkurencyjność. Otóż opiekunki zakładają działalność gospodarczą (w Polsce albo w Niemczech – praktyka jest w tym względzie różna). Przedsiębiorcy co do zasady bowiem nie podlegają przepisom o płacy minimalnej. Tym samym Polka może za godzinę pracy otrzymywać mniej niż 8,5 euro.

Różne stanowiska


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane