Wynagrodzenie członka zarządu spółki, które jest wypłacane na mocy uchwały zgromadzenia wspólników, nie podlega oskładkowaniu.

O interpretację przepisów zwróciła się do ZUS spółka prawa handlowego, której zgromadzenie wspólników powołało na członków zarządu osoby piastujące równocześnie w firmie stanowiska dyrektorskie. Zdaniem wnioskodawcy składki na ubezpieczenia społeczne i emerytalne tych osób powinny być odprowadzane jedynie od pensji wypłacanej z tytułu pełnienia obowiązków dyrektorskich. Powód? Wynagrodzenie to jest bowiem wypłacane z tytułu umowy o pracę. Z kolei pieniądze za zasiadanie w zarządzie zainteresowani otrzymują na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników.
ZUS uznał to stanowisko za prawidłowe. Zwrócił uwagę, że zgodnie z art. 201 par. 4 k.s.h. członek zarządu powoływany jest i odwoływany uchwałą wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Termin „powołania” obejmuje każdą formę prowadzącą do nawiązania stosunku organizacyjnego. Przy czym powołanie prezesa i wiceprezesa spółki nie zawsze oznacza nawiązanie z nimi stosunku pracy, na co uwagę zwrócił Sąd Najwyższy w wyroku z 2 grudnia 2004 r. (sygn. akt IPK 51/04).
„Zdarza się, że dochodzi tylko do nawiązania stosunku wewnętrznego o charakterze organizacyjnym” – pisze ZUS. A w takim przypadku osoba powołana nie musi być wynagradzana na podstawie umowy o pracę, zlecenia czy innego kontraktu, do których stosuje się przepisy o zleceniu.
Organ stwierdził także, że zgodnie z ustawą z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 121) wynagrodzenie za pełnienie funkcji członka zarządu wyłącznie na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Taki tytuł nie został bowiem wymieniony w treści art. 6 ust. 1 oraz art. 11 i 12 ustawy ubezpieczeniowej.
Decyzja z 28 lipca 2015 r. ZUS Oddział w Gdańsku nr 328
Marcelina Szwed doradca podatkowy i adwokat DLA Piper Wiater sp. k.: Trzeba precyzyjnie określić zakres obowiązków:
Wynagrodzenie otrzymywane przez członka zarządu na podstawie uchwały nie podlega oskładkowaniu, nawet jeżeli członek zarządu ma z daną spółką zawartą umowę o pracę. Należy jednak pamiętać, że w takich sytuacjach zakres obowiązków członka zarządu musi zostać bardzo precyzyjnie określony w umowie o pracę. Jeżeli podczas prowadzonej kontroli ZUS uzna, że wynagrodzenie wypłacane na podstawie uchwały jest tak naprawdę wynagrodzeniem za pełnienie obowiązków pracowniczych, wtedy mógłby przekwalifikować wypłacone kwoty i naliczyć od nich składki na ubezpieczenie społeczne i emerytalne.