Umowy na czas określony zrównane ze stałym etatem

autor: Tomasz Zalewski02.04.2014, 07:15; Aktualizacja: 02.04.2014, 08:14
Przyjęci do pracy czasowo zyskają większą stabilność zatrudnienia

Przyjęci do pracy czasowo zyskają większą stabilność zatrudnieniaźródło: ShutterStock

Pracodawca będzie musiał uzasadnić ewentualne zwolnienie pracownika zatrudnionego na czas określony. A także skonsultować je ze związkami zawodowymi

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (22)

  • Michał(2014-04-02 08:25) Zgłoś naruszenie 00

    No dobra. Wszystko ładnie, pięknie. Tylko podstawowe pytanie - kiedy zmiany? Bo na razie to wszyscy tylko mielą jęzorami.

    Odpowiedz
  • kasia(2014-04-02 15:44) Zgłoś naruszenie 00

    .. takie uregulowania nic w praktyce nie zmienią, pracodawcy teraz będą nagminne zatrudniać na umowy zlecenie i tak obejdą dłuższy okres wypowiedzenia, tyle w tej sprawie ..

    Odpowiedz
  • Endriu(2014-04-03 21:30) Zgłoś naruszenie 00

    Jak czytam tu wypowiedzi niektórych pracodawców to mam wrażenie że oni sami zaraz zdejmą białe koszule i krawaty chwycą za łopaty i będa zap...rdalać za minimum socjalne!!! które ich zdaniem i tak jest za wysokie.

    Odpowiedz
  • Wanesa(2014-04-03 18:09) Zgłoś naruszenie 00

    Nareszcie nie uczciwym pracodawcom skończą się kokosy i wykorzystywanie ludzi na czarno i zwalnianie jak ktoś sie upomina o wypłatę ,bardzo dobrze że ktoś pomyślał że na czarno pracodawca okrada pracownika , ZUS i Urząd Skarbowy.

    Odpowiedz
  • do przedsiebiorcy nr 18 z ograniczonym umyslem(2014-04-02 22:52) Zgłoś naruszenie 00

    do pracodawcy nr 18 - co z ciebie za pracodawca skoro nie mozesz zrozumiec tego, ze powinno byc jedno prawo obowiazujace wszystkich obywateli. Albo w Polsce obowiazuja umowy na czas nieokreslony wszystkich obywateli, albo zadnego, niezaleznie od tego czy pracuje w budzetowce, czy u ciebie w prywatnej firmie. Chodzi o rownosc obywateli wobec prawa. Bo w tej chwili sa obywatele ( zatrudnieni w budzetowce) i smieci bez zadnych praw (zatrudnione u ciebie). CHODZI O ROWNOSC OBYWATELI TEGO CHOLERNEGO KRAJU WOBEC PRAWA.

    Odpowiedz
  • pracodawca(2014-04-02 22:20) Zgłoś naruszenie 00

    Prof. Wratny , powinien pan być zwolniony i zmuszony do prowadzenia działalności gospodarczej w obecnej Polsce. Żyje pan w oderwniu od rzeczywistości i dlatego jest tak żle w Polsce przy takich jak pan geniuszach głupoty. Ale pożytku z pana pracy zadnej , jedynie generuje pan koszty z utrzymania pana . Powinien pan mieć do czynienia z leniwymi związkowcami i najlepiej z 13 zwiazkami i to różnymi . Niech pan próbuje zarzadzać przedsiebiorstwem , ale prywatnym, które musi zarobić swoją pracą na swoje wynagrodzenie. Panie profesorze niech pan weżmie sie do pacy, aby był z pana pracy wymierny pożytek. Pan nie ma bladego pojecia o pracy i zarządzaniu pracownikami .Wstyd. Ile w Polsce takich profesorów i jemu podobnych osobników muszą pracujący utrzymywać.

    Odpowiedz
  • Chochlik(2014-04-02 21:58) Zgłoś naruszenie 00

    Może lepiej warto byłoby zająć się powszechnym łamaniem zasad zatrudnienia? Wszyscy o tym wiedzą a problemu nie ma.

    Odpowiedz
  • marek75(2014-04-02 21:12) Zgłoś naruszenie 00

    Mysle,ze prawcownik chce.Pracodawca chce.Pracodawca zatrudnilby wiecej ale to kosztuje.Podatki,zus itd.wiec sa kombinacje w swietle prawa.Wystarczy spojrzec.Dopoki panstwo Polskie nie przestanie nas okladac podatkami z kazdej strony w zamian nie dajac nic...wybaczmy.Bedzie tak dalej.Co trzeba?Wymienic caly rzad.Kumoterstwo i kolesiostwo.Prawo zrobic przejrzyste i dla obywatela.Co posluzy i Ojczyznie i nam wszystkim.Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • Premierek(2014-04-02 19:30) Zgłoś naruszenie 00

    Zatrudnianie na czarno czas zacząć!!! O flaszk się założę, że bezrobocie wzrośnie o 6% z tego powodu. NIe opłaca się zatrudniać legalnie.

    Odpowiedz
  • Cogito(2014-04-02 18:05) Zgłoś naruszenie 00

    To nie jest żadne zrównanie praw, tyko usztywnianie warunków zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Najkrótsza droga do wzrostu bezrobocia (liczba chronicznie bezrobotnych ciągle wzrasta!). Trudno, zwiększy się liczba umów cywilnoprawnych, samozatrudnienie i inne rozwiązania, bo praca znowu zdrożeje.
    Ad. 11 Kuriozalne jest twoje pytanie. No cóż i..oci tak mają.

    Odpowiedz
  • Stefan(2014-04-02 13:36) Zgłoś naruszenie 00

    Dzisiaj każdy może otworzyć zakład, zakładzik, firmę lub maleńką firemkę i być SUPER PRACODAWCĄ. Zatrudnić pracowników na super warunkach. I te firmy, które nie dbają o pracowników upadną bo nie będzie miał, kto pracować. TYLKO DLACZEGO TAK NIE JEST?

    Odpowiedz
  • a(2014-04-02 08:37) Zgłoś naruszenie 00

    Jest rozwiązanie np. do umów terminowych do pół roku wypowiedzenie 1 miesiąc a powyżej 2 miesiące o tyle samo wynosiłoby w umowie o pracę-skrócenie i zbliżenie by tak nie różnicować- związki ugrałyby swoje a jednocześnie nie zaszkodziłoby to rynkowi pracy.

    Odpowiedz
  • qwerty(2014-04-02 13:17) Zgłoś naruszenie 00

    Pracuje w budzetówce. Mam druga umowe na czas okreslony - na 19 lat. Nie uważacie, ze to kuriozalne?!

    Odpowiedz
  • zachod uwalnia polskich chlopow panszczyznianych(2014-04-02 11:52) Zgłoś naruszenie 00

    politycy i przedsiebiorcy to bandyci, dobrze wiedzieli co robia wprowadzajac umowy na czas okreslony, chodzilo o podzial swiata pracy w polsce na dwie czesci - XIX wieczne niewolnictwo bez zadnych praw w przedsiebiorstwach oraz socjalistyczny, przewidywalny byt na umowach na czas nieokreslony w budzetowce... w firmach umowy na czas okreslony sa na 5,7,10 lat... czlowiek w kazdej chwili jest wyrzucany, najczesciej dostajac wypowiedzenie (bez powodu) na 5 minut przed zakonczeniem pracy, jest traktowany jak smierdzacy zuzyty papier toaletowy, ktorego trzeba sie jak najszybciej pozbyc, znam wiele osob, ktore z tego powodu wpadly w depresje, nie potrafia sie juz odnalezc na rynku pracy ( bardzo uczciwi, solidni, lojalni pracownicy), przed smieciami na umowach na czas okreslony ukrywa sie nawet fakt ze im tez przysluguja dodatkowe dwa dni (platne) na szukanie nowej pracy... dopiero sedziowie europejscy przywracaja prawa chlopom panszczyznianym w polsce... co za wstyd, nedza, upokorzenie byc polakiem

    Odpowiedz
  • robol(2014-04-02 11:50) Zgłoś naruszenie 00

    okazuje się żeby nie ta unja,to batogiem by zatłukli!bezesmeny od siedmiu boleśći, jak wam żle w polsce robol luga to może do uni,zakładziki swoje poprzenośćie tam uczćiwość i pracowitość na was czeka dorobita się szybciutko,pewnie w uni czekają na was z utęsknieniem.bierzcie przykład z robola, ilu już roboli do uni wyjechało ustąpić miejsca pracowitszym ,bo tu same nieroby i złodzieje!

    Odpowiedz
  • GTR(2014-04-02 11:31) Zgłoś naruszenie 00

    do 4
    Zgadzam sie z Twoim rozumowaniem. Jak pracownik jest dobry to pracodawca bedzie robil wszystko zeby zostal i odwrotnie.
    Mam kontakt z roznymi przedsiebiorcami i zawsze mowia to samo ze trudno jest znalesc dobrego pracownika, a jeszcze trudniej jest sie go pozbyc.

    Odpowiedz
  • MoJe(2014-04-02 11:21) Zgłoś naruszenie 00

    Nareszcie, po 15 latach od wydania Dyrektywy, Trybunał Sprawiedliwości wyręczył polskich związkowców, którzy dopiero niedawno zauważyli problem.
    Do Kadrowej spod 4: nie czarujmy się, wszak to treść art. 30 par. 4 Kp spowodowała "epidemię" umów terminowych.

    Odpowiedz
  • ...(2014-04-02 09:36) Zgłoś naruszenie 00

    srali muchi bedzie wiosna...

    Odpowiedz
  • 007KAL(2014-04-02 09:27) Zgłoś naruszenie 00

    W bieżącym e-wydaniu GP (po prawej stronie ekranu) widnieje tekst (Następny artykuł) "Liczba chronicznie bezrobotnych ciągle wzrasta". Od kilku dni jesteśmy bombardowani pomysłami jak rozwiązać problem opiekunów osób niepełnosprawnych. Bardzo wielu polityków (w tym - wczoraj - Pan Pawlak) proponował sfinasowanie tego przez użycie środków z Funduszu Pracy. Są też tacy, co propnują dużo więcej, aby III RP zatrudniła tych ludzi na umowę o pracę... Więc może warto zauważyć tu problem, że miejsca pracy, to coś co powstaje w realnej gospodarce, a nie w jej otoczeniu za sprawą UP i aby powstawały, to muszą generować godziwy zysk dla pracodawcy. Aby generowały godziwy zysk to albo trzeba drogo sprzedać efekt danej pracy, albo obniżyć jej koszty. Obecnie - jak nie trudno to zauważyć - wytwory rąk i umysłów pracowników III RP nie są sprzedawalne drogo...

    Odpowiedz
  • kadrowa(2014-04-02 09:25) Zgłoś naruszenie 00

    No skoro glówny argument za zmianami to konieczność zniesienia roznić miedzy umowami, to zostawmy tylko jeden rodzaj umowy - na czas nieokreślony + brak obowiązku podania przyczyny wypowiedzenia. Decyzja pracodawcy - bez tłumaczenia. No bo umówmy sie.. nic nie dzieje sie bez przyczyny i zawsze ta przyczyna jest, bez względu na to czy mamy czy nie mamy obowiązku podawania jej w wypowiedzeniu. Prawda jest taka - dobrych pracowników pracodawca sie nie pozbywa ! Raczej trzesie tyłkiem zeby sami nie odeszli. A tutaj widać wyrażnie, ze zmiany prawa pracy idą w kierunku ochrony pracowników slabych, leniwych i migajacych się. To dla tej rzeszy ta zmiana!

    Odpowiedz