statystyki

Mniej osób chronionych przed zwolnieniem. Ministerstwo zapowiada przegląd uprzywilejowanych grup

autor: Tomasz Zalewski10.03.2014, 07:16; Aktualizacja: 10.03.2014, 08:12
Liczba osób, których pracodawcy muszą zatrudniać niezależnie od swojej woli, wynosi ponad 1 mln.

Liczba osób, których pracodawcy muszą zatrudniać niezależnie od swojej woli, wynosi ponad 1 mln.źródło: ShutterStock

Resort pracy zapowiedział przegląd grup pracowników, których nie można zwolnić ze względu na ich funkcje społeczne lub szczególną sytuację osobistą

Reklama


Reklama


Trudno dokładnie określić, ile osób jest obecnie objętych szczególną ochroną przed zwolnieniem z pracy. Gdy uwzględni się tylko najliczniejsze grupy chronione, czyli kobiety ciężarne, rodziców korzystających z urlopów w związku z narodzeniem dziecka, pracowników w wieku przedemerytalnym oraz działaczy związkowych, to liczba osób, których pracodawcy muszą zatrudniać niezależnie od swojej woli, wyniesie ponad 1 mln. A wszystkich takich grup jest ponad 40. W wywiadzie dla DGP Radosław Mleczko, wiceminister pracy, podkreślił, że przy okazji zmian w kodeksie pracy, które mają zachęcić do zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, można dokonać też przeglądu kategorii osób, którym przysługuje wspomniana ochrona. Co do zasadności utrzymania niektórych z nich w dzisiejszych czasach ma on wątpliwości.

Może tym razem

Problem ograniczenia liczby zatrudnionych, których nie można zwolnić, był już wielokrotne przedmiotem bezowocnych rozmów z partnerami społecznymi. Tym razem pracodawcy pokładają duże nadzieje w stanowisku resortu.

– Bardzo cieszy nas zapowiedź weryfikacji listy pracowników szczególnie chronionych. Mamy nadzieję, że w pierwszej kolejności ochrony pozbawione zostaną osoby, których immunitet jest związany z działalnością, która nie ma związku z wykonywaną pracą – deklaruje dr Monika Gładoch, radca prawny, ekspert Pracodawców RP.

Podkreśla, że należy zweryfikować potrzebę szczególnej ochrony dla przedstawicieli pracowników w różnych strukturach i samorządach zawodowych.

– Nie domagamy się ograniczenia ochrony dla związkowców – dodaje.

Ponadto jej zdaniem należałoby także rozważyć zmianę długości okresu ochronnego dla pracowników w wieku przedemerytalnym, która obecnie wynosi cztery lata. Dziś nie zawsze spełnia ona swoje zadanie, a utrudnia jednocześnie szukanie zatrudnienia osobom starszym.

– Być może w inny sposób należy przekonywać pracodawców do utrzymania osób starszych na rynku pracy – podkreśla Monika Gładoch.

Zdaniem dr. Marcina Wojewódki, radcy prawnego z kancelarii Wojewódka i Wspólnicy, należy pozbawić ochrony stosunku pracy te grupy podwładnych, które mimo iż pozostają w zatrudnieniu, faktycznie nie pracują na rzecz przedsiębiorcy, z którym łączy ich umowa o pracę.

– Rozumiem, że związki zawodowe czy członkowie rad pracowników swoją aktywność, z której wynika szczególne traktowanie, realizują na rzecz firmy i osób w niej pracujących. Trudno jednak znaleźć uzasadnienie, by przedsiębiorca był zmuszony do zatrudniania innych osób, które realizują swoje aktywności poza firmą, np. na rzecz samorządu zawodowego – uważa dr Marcin Wojewódka.

Według niego należy zweryfikować nie tylko grupy chronione, lecz także liczbę osób, które z takiego przywileju korzystają. Chodzi m.in. o społecznych inspektorów pracy. W ocenie pracodawców w patologiczny wprost sposób nadużywają oni wspomnianego uprawnienia.

– Nieprzystające do obecnych warunków przepisy pozwalają na powoływanie setek takich inspektorów. Są powoływani nawet np. w sektorze finansowym, w którym skala zagrożeń w miejscu pracy jest minimalna. Takie praktyki należy ukrócić. Może się to uda przy okazji ograniczania katalogu grup pracowników korzystających ze szczególnej ochrony – podkreśla dr Grażyna Spytek-Bandurska, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Trudne cięcie

Wbrew pozorom istotne ograniczenie listy osób korzystających z wspomnianego przywileju nie będzie proste. Szczególne traktowanie wielu grup wynika bowiem z międzynarodowych zobowiązań, jakimi jest związana Polska.

– W tym zakresie nie mamy wielkiego pola do manewru. Uważam, że bardzo trudno będzie pozbawić przywileju ochrony zatrudnienia osób, które obecnie z niego korzystają – podkreśla prof. Marcin Zieleniecki, ekspert NSZZ „Solidarność”.

Jego zdaniem przed nadużywaniem wspomnianego uprawnienia pracodawców wystarczająco chroni w ostatnich latach Sąd Najwyższy. Z jego orzecznictwa wynika, że sędziowie rzetelnie sprawdzają, czy pozbawienie pracy osoby chronionej miało jakikolwiek związek z pełnioną przez nią funkcją lub działalnością, z której wynikało szczególne traktowanie. Sąd nie przywraca do pracy np. chronionego działacza związkowego, którego firma zwolniła za stawienie się na stanowisku w stanie nietrzeźwości.

Potwierdza to chociażby wyrok SN z 15 marca 2006 r. w którym sędziowie uznali, że o tym, czy żądanie przywrócenia do pracy osoby szczególnie chronionej można uznać za sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, decyduje rodzaj czynu zatrudnionego (sygn. akt II PK 127/05).

Komu ochrona

Co istotne, związki zawodowe proponują objęcie ochroną przed zwolnieniem kolejnych grup pracowników. Przykładem może być postulat rozszerzenia jej na osoby, które w imieniu załogi negocjują z pracodawcą wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy. Zdaniem związkowców brak gwarancji zatrudnienia takich przedstawicieli załogi sprawia, że w obawie przed utratą etatu będą oni godzili się na proponowane przez przedsiębiorcę niekorzystne dla załogi zasady rozliczania czasu pracy. Brak ochrony dla takich pozazwiązkowych przedstawicieli pracowników był jedną z przyczyn wystosowania przez NSZZ „Solidarność” skargi do Komisji Europejskiej.

Zdaniem związku brak takiej ochrony narusza wymogi określone w ratyfikowanej przez Polskę konwencji nr 135 Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej ochrony przedstawicieli pracowników w przedsiębiorstwach i przyznania im ułatwień (Dz.U. z 1977 r. nr 39, poz. 178).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Ola(2014-03-10 09:26) Odpowiedz 00

  A co z emerytami którzy zatrudnieni są dalej na etacie i ze względu na wiek dawno powinni już odpoczywać ?.

 • bronimy starszych pracowników!(2014-03-11 08:23) Odpowiedz 00

  do łowczy, mam w pobliżu takich jak ty, ale tego o czym tu piszesz nie widzę u nich

 • lotka(2014-03-13 14:03) Odpowiedz 00

  coś czuje że z tymi związkowcami nie pójdzie im tak gładko...!ale spoko jeszcze są "chronieni" rodzice i kobiety ciężarne...im zawsze można będzie odebrać przywilej!

 • strapiony Jan....(2014-03-11 16:46) Odpowiedz 00

  Pracuje od 14 roku życia,bo wlicza się szkoła zawodowa,za dwa lata bede mieć 50 lat pracy,a mam 62 lata życia , ciśnienie,kręgosłup i ledwo ciągam nogami w zakladzie/elektryk/a jeszcze musze pracowac 5 lat,czy to ma sens.czy nie mozna zmienić czegoś dla rocznika 1950.Czyja to wina że tak gnębią ludzi po 60-tttcccceee
  JUŻ NIE MAM SIŁY PRACOWAĆ ,ALE MUSZĘ SIĘ UTRZYMAĆ SAM ŻEBY ŻYĆ :((( HELP !!!

 • Róża(2014-03-14 08:48) Odpowiedz 00

  Pisze Pan:Mniej osób chronionych przed zwolnieniem. A może tak :
  Pozwalniać wszystkich tych EMERYTÓW, którzy nadal pracują jednocześnie pobierając pensję i emeryturę. Żeby było śmieszniej dostaną spłaty w wysokości ok. 60.000 zł za wstrzymanie wypłat emerytur w okresie 2011 - 2013. Blokują miejsca pracy młodym. I śmieją się w kułak, twierdząc, że nikt im nic nie zrobi. Mogą.

 • gość(2014-03-12 09:34) Odpowiedz 00

  Zwolnić wszystkich zaczynając od śmierdzącej głowy.

 • hk(2014-03-10 22:28) Odpowiedz 00

  To wszystko dlatego że w dawnych polskich firmach wykupionych za bezcen przez obce narody teraz chce się pozbawiać przywilejów i obrony pracujących w nich ludzi czyli związki zawodowe do kasacji. I pracownikom płacić minimalne pensje, a składki OFE na emerytury to podobno nie należą do pracowników, więc można zabrać; bierni niewolnicy ze wschodu to my

 • olaf(2014-03-10 22:01) Odpowiedz 00

  pieprzony rząd, nim winien zaopiekowac sie putin, orka do 67 lat za najniższą krajową, zgroza

 • smutny(2014-03-10 20:45) Odpowiedz 00

  Pani Bieńkowska powinna swoich prezesów zwłaszcza w PKP PLK postawić pod ścianą za nieudolność, przymykają oczy na emerytów mundurowych którzy plątają się na etatach a i kolejarze niektórzy powinni być już kilka lat na emeryturach wcześniejszych ale mają ochronę związkową. Tajemnicą jest jak oni to załatwiają.

 • zizi(2014-03-11 13:49) Odpowiedz 00

  no to się zacznie zwalnianie ludzi w wieku 62 lata,to jest ta POlityka zatrudniania 55plus,wszystko umieją spe---ić ,nic naprawić

 • kako(2014-03-10 15:26) Odpowiedz 00

  Przedłużyli wiek emerytalny , skrócą ochronę przed emeryturą - czym jeszcze obciążą tych co schorowani , starzy muszą chodzić do pracy

 • Wlodek(2014-03-10 15:03) Odpowiedz 00

  Prawdą jest, ze w urzędach zatrudnione są osoby, które już dawno pobierają emeryturę i blokują etaty dla osób młodych.

 • ktostam(2014-03-10 15:10) Odpowiedz 00

  @Luthien
  Nie rób z siebie obrońcę starszych osób, bo jest to niepoważne. Państwowa ingerencja jest szkodliwa i zniechęca do zatrudniania.

  Starsze osoby częściej chodzą na zwolnienia? Pracodawcy muszą ponosić koszty 33 dni chorobowego w roku - kolejna szkodliwa ingerencja Państwa.
  Osoby które myślą tak jak Ty robią krzywdę bardzo wielu ludziom, skazując ich na życie w nędzy. Wam socjalistom wydaje się, że jesteście dobrzy dla ludzi, a w praktyce tworzycie więcej problemów niż rozwiązujecie.

  @Wlodek
  Jeśli dobrze pracują to niech nadal pracują. Problem się zaczyna, jeśli zatrudnienie nie ma związku z kwalifikacjami, tylko układami.

 • łowczy 54(2014-03-11 07:48) Odpowiedz 00

  D0 "kobry: wiesz dlaczego pracodawcy wolą przyjąć do pracy byłych mundurowych??bo ci ludzie umieją organizować pracę,zarządzać ludzkimi zasobami,są sumienni,punktualni i bardzo lubią ład i porządek,tym się różnimy.

 • he...(2014-03-10 08:26) Odpowiedz 00

  Wszystkich zwolnić!
  Proponuję na pierwszy ogień wyrzucić na zbity pysk - posłów, senatorów, rząd, sędziów...
  Resztę ureguluje niewidzialna ręka rynku!

 • Luthien(2014-03-10 13:05) Odpowiedz 00

  ktostam, znowu Twoje argumenty są od czapy. Starszy człowiek nawet wybitny specjalista ma minimalne szanse na zatrudnienie ze względu na swój wiek. W Polsce ludzie starsi są postrzegani przez pryzmat stereotypów (starsi często chodzą na zwolnienia, wolniej się uczą, itd.). Zobaczysz jak się zwiększy rzesza bezrobotnych po zniesieniu tego okresu (z powodów, o których pisałam powyżej). Przy taki traktowaniu osób starszych, oraz szeregu innych działań Państwa (umowy śmieciowe, gigantyczne koszty zatrudnienia, brak należytej opieki zdrowotnej, stopniowe zmniejszanie praw pracowniczych, które i tak są nagminnie i bezkarnie łamane, itd.) ruchy typu podwyższenie wieku emerytalnego są bezcelowe. Zejdź już ze starszych ludzi, za kilkadziesiąt lat zmieni ci się punkt widzenia!

 • ktostam(2014-03-10 12:44) Odpowiedz 00

  @Luthien
  "Dlaczego ktoś, kto sumiennie wykonywał swoją pracę nagle ma przestać to robić?"

  Dlaczego ktoś kto sumiennie wykonywał swoją pracę miałby zostać zwolniony? Nawet jeśli by został zwolniony z powodu "widzimisie" pracodawcy, to dobry pracownik nie powinien mieć problemu ze znalezieniem pracy. Oczywiście mówimy o normalnej sytuacji, w której chore państwo nie miesza się w warunki zatrudniania pracowników i nie tworzy chorych okresów ochronnych (które zniechęcają do zatrudniania)

 • zzzzzz(2014-03-10 12:07) Odpowiedz 00

  Proszę zrobić taki przegląd , aby młodzi ludzie mieli pracę a starsi godną emeryturę.Cierpliwość nasz się kończy i niedługo zrobimy drugi Majdan.

 • ada(2014-03-10 11:42) Odpowiedz 00

  Wydłużyć wiek emerytalny i zwalniać ludzi w wieku przed emerytalnym a chronić urzędników, wspaniała polityka kadrowa Państwa.

 • kontra(2014-03-11 07:32) Odpowiedz 00

  Szykują kolejny bat feudalny na nie poslusznych.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama