statystyki

Emigracyjne tsunami 2013: W ciągu ostatniego roku z kraju wyjechało nawet pół miliona osób

autor: Janusz K. Kowalski11.02.2014, 06:54; Aktualizacja: 11.02.2014, 08:10
Polacy najczęściej wyjeżdżali do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii i Norwegii.

Polacy najczęściej wyjeżdżali do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii i Norwegii.źródło: ShutterStock

W ubiegłym roku ruszyła kolejna potężna fala emigracji po wielkim exodusie rodaków w latach 2006–2007. Z szacunków prof. Krystyny Iglickiej, demografa, ekonomisty i rektora Uczelni Łazarskiego, wynika, że Polskę w 2013 r. mogło opuścić nawet ponad pół miliona osób. I to mimo relatywnie stabilnej sytuacji gospodarczej w kraju.

reklama


reklama


Inne dane również nie napawają optymizmem. W ubiegłym roku wymeldowało się na stałe z Polski co najmniej 36 tys. mieszkańców naszego kraju – wynika z szacunków DGP na podstawie danych GUS. W ostatnim ćwierćwieczu gorzej było tylko w 2006 r., gdy takich osób było blisko 47 tys.

Z czego wynika wysoka fala wyjazdów? – Polacy przebywający za granicą dochodzą do wniosku, że nie ma sensu utrzymywać dłużej fikcji nawet w postaci adresu w naszym kraju. Nie jest im to już potrzebne do życia – twierdzi prof. Krystyna Iglicka. Po wielu latach przebywania na obczyźnie ci, którzy wyjechali, ściągają do siebie dzieci. Łączą rodziny. – Ponadto teraz częściej wyjeżdżają całe rodziny, w przeciwieństwie do lat 2005–2009, gdy na rekonesans jechali wydelegowani ich przedstawiciele – ocenia prof. Janusz Czapiński, psycholog społeczny z Uniwersytetu Warszawskiego. Dodaje, że decydują się na odważną emigrację, aby zapobiegać m.in. rozpadowi związków małżeńskich i rodzinnych.

W sumie – jeśli dane prof. Iglickiej się potwierdzą – za granicą przebywa już 2,6–2,7 mln Polaków. – Na kolejną potężną falę emigracji wskazują oficjalne statystyki. Według danych niemieckich przybyło do nich w ubiegłym roku 200 tys. Polaków. Podobna liczba naszych rodaków udała się też do Wielkiej Brytanii. Duże grupy zaczęły szukać swojego szczęścia także w Holandii i Norwegii – wylicza prof. Iglicka.

Wolą niechęć tam niż biedę tutaj

W ubiegłym roku bezrobocie utrzymało się na takim samym poziomie jak w roku poprzednim – zajęcia nie miało 2,1 mln osób. Kolejka po pracę była jednak długa. W grudniu na jedną ofertę zatrudnienia przypadało w pośredniakach 70 osób. Wielu uznało, że nie ma szans na zdobycie płatnego zajęcia nad Wisłą. Spakowało walizki i ruszyło na zarobek za granicę. Gdyby nie to, w urzędach pracy mogłoby być zarejestrowane aż 2,7 mln osób.

Falę wyjazdów napędzają również antymigranckie nastroje na Zachodzie. Wiele osób przyspiesza decyzje w obawie przed zamknięciem rynku pracy i ograniczeniem możliwości korzystania z opieki socjalnej państwa przyjmującego.

Polacy najczęściej wyjeżdżali do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii i Norwegii. Ci, którzy zdecydowali się na m.in. wymeldowywanie na stałe, nie kryli powodów, dla których to robili.

– Mimo nienawiści wobec Polaków ze strony polityków niektórych partii, mimo nagonki w Wielkiej Brytanii nadal żyje się spokojniej niż w Polsce. Łatwiej zdobyć pracę, łatwiej utrzymać rodzinę, łatwiej odłożyć pieniądze i coś zaoszczędzić – informuje o opiniach swoich klientów Agnieszka Żerek, dyrektor Legalis Biuro Porad Prawnych w aglomeracji londyńskiej.

Do wymeldowań z pobytu stałego w Polsce przyczyniają się też nastroje antyimigranckie. – Część osób może się obawiać, że brak uregulowanego statusu będzie się wiązał z problemami – twierdzi prof. Wojciech Łukowski z Uniwersytetu Warszawskiego. Inni chcą sformalizować swój pobyt ze względu na przykład na wchodzenie ich dzieci w system edukacyjny krajów, w których przebywają. Przybywa też Polaków, którzy za granicą zakładają rodziny i rodzą się im dzieci.

Wymeldowania mogą też wynikać z przyczyn losowych. – Ale także dlatego, że część osób ma już za granicą ustabilizowaną sytuację życiową i na rynku pracy. A powrót do kraju nie stwarza im lepszych perspektyw – uważa prof. Tomasz Panek z SGH. Jego zdaniem nie ma w Polsce żadnych udogodnień, które zachęcałyby do powrotu. – Nie było i nie ma dla nich żadnej oferty – komentuje.

I to nawet w sytuacji, gdy emigranci są lepiej wykształceni niż ogół ludności naszego kraju. Z Polski wyjechało bowiem ponad 1,2 mln osób z wykształceniem co najmniej średnim – wynika z symulacji GUS na podstawie danych, które zostały zebrane podczas narodowego spisu powszechnego w 2011 r. Wśród emigrantów w wieku 13 lat i więcej jest ich 67 proc., gdy w kraju taki poziom wykształcenia ma 49 proc. Polaków. Ponadto 400 tys. emigrantów miało wykształcenie wyższe.

Zdaniem ekspertów można oczekiwać, że rozstań z Polską będzie coraz więcej. Za granicą ponad rok przebywa już ponad 1,6 mln rodaków. A im dłużej są poza krajem, tym trudniej liczyć na ich powrót. Nie tylko dlatego, że założyli tam rodziny albo ściągnęli dzieci, ale również dlatego, że pobrali tam kredyty na wiele lat na zakup domu lub mieszkania albo rozkręcili własny biznes. Można się spodziewać, że część wróci. Ale dopiero na emeryturę.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • Benny Hill(2014-04-01 23:52) Odpowiedz 00

    Ludzie nie chcą marnować życia w Polsce rządzonej przez kłamców i zbrodniarzy.

  • Edyta(2014-02-11 17:21) Odpowiedz 00

    A kto mi wytłumaczy dlaczego Polonia w Niemczech
    jest taka s ł a b i u t k a?
    Dlaczego tak szybko wchłaniamy niemieckość?
    Dobrze, wyjeżdżajcie sobie ludzie pazerni na Euro, ale tam gdzie próbujecie zapuścić korzenie, dbajcie o POLSKI język i polską kulturę, tradycję. To twórzcie TAM enklawy polskości, jak już was tak bardzo polska ziemia w 4litery kłuje!

    Żebym się za wasze "wypieranie się Polski" nie musiała wstydzić i dowiadywac od Niemców o tym jakie to polskie dzieci są świetne z niemieckiego - mówią bez polskiego akcentu.

    Polskę opuszczają nie Polacy tylko Europejczycy, którym wszystko zwisa i powiewa a liczy się tylko pełna sakiewka.
    Dzisiaj Ojro, funty, Kindergeld i zasiłki a jutro chocby potop. Wsyd!
    Uwielbiamy stroić się w cudze piórka. Kiedyś była francuskość, teraz jest niemieckość i angielskość.

  • Czy wiesz coo to jest "unia europejska" ?(2014-02-11 19:39) Odpowiedz 00

    Celowe wynaradawianie Polski I tworzenie najgrozniejszego totalitarnego POtworw o nazwie "unia europejska",w rzeczywistosci masonski twor likwidujacy kontynet Europa i suwerennosc karajow,ktore ten kontynent tworza przez wieki.Jest to celowe totalitarne bagno,w ktorym zostana POtopione dazenia narodow do wolnosci.Masoneria potrzebuje euroniewolnikow i to nieswiadomych,ze sami dobrowolnie poddaja sie niewoli,najbardziej haniebnej niewoli,bo dobrowolnej.Narody sie obudza ale przez naiwnosc i wiare w propaganda tych lajdakow beda miliony ofiar.
    Zachlystujecie sie wlasnym "europejskim" POtworem rzazniczym,ktory szykuje najgrozniejsze narzedzia do rzezi.
    Wspolna waluta,wspolny bank,wspolny kolchoz,wspolne sluzby do tlumienia niepokornych niewolnikow,jedno wspolne gniazdo do zagryzienia i jedno bagno do POtopienia.

  • skoczek(2014-02-11 19:27) Odpowiedz 00

    Kocham swój kraj ale trudno tam normalnie żyć

  • Michał(2014-02-13 10:39) Odpowiedz 00

    Pracuje jako programista, zatem nie ma co ukrywać dobrze zarabiam (więcej niz średnia krajowa). Szczerze jakby nie przywiązanie zony do rodziny i postawiony mi zakaz wyjazdu do pracy za granicę, to już 5 lat temu wyjechałbym. I nie tylko o większą kasę mi chodzi lecz spokoj psychiczny, o to co sie dzieje w Polsce. Mam tu na myśli ciągle okradanie nas przez rzad(y), przez US. Nawet nie mam pewności czy dostanę emeryturę pomimo moich składek oczywiście jak dożyje). Nie mam również zapewnionej pełnej opieki zdrowotnej. Wystarczy zachorować na coś poważnego np rak, białaczka. Jak nie wyłożysz kasy z własnej kieszeni to zdychasz czekjać w kolejkach! A ZUS i NFZ cieszą się :/ Rzad usilnie "próbuje" namówić kobiety na rodzenia dzieci. Tak .. ale w innym kraju traktowane jest jako PRACA, a u nas ten czas kobiety mają bezskładkowy! I jeszcze muszą teraz o 7 lat dłużej pracować (wcześniej to faktycznie można było traktować jako ukłon w stronę kobiet za to że rodzą dzieci i to było w.g. mnie sprawiedliwe).
    Ostatnio kumpel zakładał firme. Jak mi zaczął opowiadać wszystkie niuanse z tym związane, wszystkie kłody pod nogami to normalnie człowiek o słabej psychice albo sobie odpuszcza, albo za..je urzędasa albo sam sie wiesza :/

    Jedyną trafną opcją jest głosowanie na Korwina M. lub ostatecznie PIS aby koniecznie zmienić rzad - to moze coś sie zmieni, oby na lepsze.

  • walcząca z korucją(2014-02-12 14:53) Odpowiedz 00

    Czy można żyć w kraju ,gdzie policja, prokuratura,sąd,cba ,rzecznik praw obywatelskich ,miejscowi dziennikarze wiedzą o zawłaszczeniu mienia komunalnego i nie robią nic.RP wprowadziła zarządzenie,złodzieje staną się prawowitymi włascicielami.Za PRL nie było takiej możliwości,ale wysoka kara

  • Edyta(2014-02-11 18:09) Odpowiedz 00

    Do milionowych Emigrantów: jestem zwykłą kobietą z Dolnego Śląska, nie mam nic wspólnego z władzami i nie mam żadnych poddanych. Ale bardzo mi się nie podoba ogromna skala mieszkańców Ziem Odzyskanych, czyli Ziem Zachodnich Polski, którzy tak bardzo chcą się przefarbować na Niemców. Czyżby za pomocą własnych dzieci chcieli mniej lub bardziej świadomie dokonac REgermanizacji dawnych terenów Deutsches Reich. Pan w dalekiej Hiszpanii nie ma prawa mi odradzac poruszania takich lub innych tematów dotyczących MOJEJ ojczyzny!

  • Edyta(2014-02-11 17:53) Odpowiedz 00

    Nie mam żadnych poddanych i nie jestem z żadnych władz, na pewno nie z PO.
    Jestem za polską prawicą i przeciwko emigranckim sprzedawczykom np z Polski Zachodniej którzy polskość zamieniają na niemieckośc, germanizują własne dzieci bo mają w głowach tylko Euro.

    A pan z dalekiej Hiszpanii nie będzie mi pozwalał lub nie pozwalał bronic Dolnego Śląska przed germanizacją (zniemczone dzieci emigrantów mogą wrócic na ziemie polskich dziadków) i przed niemieckiemi łapami. Ja tu żyję i mieszkam, on jest polski i ma zostać polski jeszcze baaardzo długo. A Europejczycy niech sobie jadą, tylko niech wstydliwie nie ukrywają tego że są Polakami. Jakoś Niemcy się swojej niemieckości nie wstydzą i to mimo systemu jaki mieli w latach 1933-1945.

  • Wyjechali by mieć godną satrość(2014-02-11 17:35) Odpowiedz 00

    W tym roku wyjechali na stałe do Norwegii znajomi z trójką dzieci w wieku 7,6 lat i najmłodszym dzieckiem w wieku 1 roku; wyjechali bo chcą mieć godną starość; godną starość z przyzwoitą opieką lekarską i przyzwoitą emeryturą, waloryzowaną zgodnie z właściwie pojętym słowem waloryzacja; wyjechali bo chcą być traktowani na starość jak ludzie a nie jak niepotrzebne śmieci, którymi po latach pracy dla kraju wyłącznie się pomiata :)

  • 5cio milionowy Emigrant(2014-02-11 17:33) Odpowiedz 00

    Ale sama Polonia sobie na to zasłużyła,ty wiesz jak wyzywają Polacy te baby z okienek w Ambasadzie w Madrycie? o ja ! Polacy nienawidzą nie Polski ,tylko tego Polskiego systemu ,pewnie ta Pani Edyta jest reperezentantem władz gminnych czy powiatowych i szuka posłuchu >Pani Edyto czasy niewolników się skączyły ! Uciekli twoi poddani za granice .Rządż Emerytami ,ręcistami dopóki żyją a i tak im OFE zabrałaś.Powiedz im ,żeby oglądali więcej TVN i Polatu >I bardziej słuchali niezliczonej ilości gadających głów.Kiedyś ktoś mi powiedział czym sięróznią Polskie wiadomości od Hiszpanskich ,to ,że w Hiszpanii są 4 może 5 gadających głów a w Polsce ,najwięcej na świecie i w Polsce każdy ma racje. Pani Edyto niech się Pani przeżuci na hodowle jedwabników kanadyjskich a nie zajmuje się Polskością,radzę zerwać z Politką bo jeszcze kolejen 5 milonów przez pania ucieknie

  • pozdrawiam(2014-02-11 17:11) Odpowiedz 00

    Są kłamstwa, wierutne kłamstwa i statystyki.

    Statystyki są takie, że polska gospodarka (a raczej PKB) rośnie a prawda jest taka, że rośnie dzięki pieniądzom z UE, które za kilka lat zostaną mocno przykręcone. Ile z tych pieniędzy zostanie przepuszczone na budowę "misiów na miarę naszych możliwości" (porty lotnicze, stadiony, aqua parki na które nie ma realnego zapotrzebowania) i będzie kulą u nogi a z ilu powstaną nowe miejsca pracy? Pożyjemy zobaczymy - najlepiej z bezpiecznej odległości

  • zgred(2014-02-11 20:29) Odpowiedz 00

    Wyjeżdżają z powodu stabilnie ch...j sytuacji gospodarczej kraju.

  • 5cio milionowy Emigrant(2014-02-11 16:57) Odpowiedz 00

    do tego co straszy żydami 2.ty gdzie mieszkam pół szpitala to polscy lekarze medycyny i dok.med.własnie w Hiszpanii i powiedz jak ci się coś stanie to kto cię będzie leczył no kto ,no kto ,no kto ,... i po Polsku rozmawiasz jak w Polsce .hiszpania daje bezterminową karte zdrowia i masz opiekę medyczną na najwyższym światowym poziomie i od ręki i sami do ciebie jeszcze na komórke zadzwonią ,żebyś się wstawił ,żebyś czasem nie czekał 15 minut,sami na ciebie czekają ,adwokatów w sądzie państwo przyznaje i państwo opłaca jak coś się stanie i tak samo bronią .a jak masz coś cywilnego to idziesz do kolegium adwokackiego do sądu taki paierek podpisujesz i na koszt państwa adwokat i wszyscy rozmawiają jak równy z równym i pomagają!

  • Ami(2014-02-11 16:53) Odpowiedz 00

    Trudno się dziwić ten kraj jest wyjątkowo nieprzyjazny dla zwykłych obywateli. Za to uległy i przychylny dla kościoła i dla swoich.

  • 5cio milionowy Emigrant(2014-02-11 16:48) Odpowiedz 00

    do tego co straszy żydami! Hiszpania ma mądy rząd,oni tu na prawdę pomagają ze wszystkim jest tu 123 narodowości wiec i dla żydów miejsce się znajdzie.To nie to co Polska dała się sprzedać,a polacy stali się niewolnikami obcego kapiału.Tu jest miejsce dla wszystkich narodowości.także na podstawie Polski bym na twoim miejscu nie wyciągał wnioskow ponieważ to jest jedyny taki niepowtarzalny kraj z najbardziej bogatą historią na świecie. Historia się powtarza 4 rozbior Polski już nastapil od tyłu i w bardzo inteligetny sposób.także Polską nadal rządzą Grupy interesów a nie Polski Rząd w interesie obywateli. Naprawde nie porównuj mądrych rządów do głupich . tak tu zarządzili ,żed od nowa wszędzie interesy otwierają się jak grzyby po deszu od stycznia a od listopada ruszyły wszystkie budowy.Bo przecież to jest w interesie państwa,żeby kraj zaczął się kręcić i żeby ten drobny człowieczek z grosikiem w kieszeni miał zajęcie. I tak ,też się stało .

  • Augustowska Teresa(2014-02-11 16:06) Odpowiedz 00

    Wyjeżdżam bo Niee ma szans na lepsze jutro,Nikt nie będzie mnie straszyl zwolnieniem z pracy za mizerne grosze i nie mogę patrzeć na mafiozow zlodziei etc

  • StAAbrA(2014-02-11 15:28) Odpowiedz 00

    300-400 mld PLN , wydanych na wychowanie i wykształcenie - tylko tych polskich emigrantów z jednego 2013 r. - poszło jak psu w d.
    I kto tu jest głupi ? A kto jest złodziejem , agentem i bandziorem ?

  • Yogi(2014-02-11 15:18) Odpowiedz 00

    LUDZIE!!! to nic w porownaniu z tym co sie stanie jak PIS dojdzie do wladzy z Kaczynskim na czele!!. On chce podpalic POlske. PO to nadzieja tego kraju. W TVN24, Wyborczej, Lisweeku mowia ze bedzie strasznie, a teraz nie jest strasznie, jest fajnie.

  • guru122(2014-02-11 15:06) Odpowiedz 00

    Zobaczymy ile wyjedzie jak znów PIS dojdzie do władzy.

  • Aksinia(2014-02-11 14:09) Odpowiedz 00

    O zgrozo co spotyka nasze młode pokolenia--- emigracja,czy pogon za chlebem nie ważne jaka terminilogia-- wyjazd z kraju mam za sobą ponad 30-sto letni zatem bajka przerobiona-- refleksja --nigdy korzenia nie zapuścisz,zawsze jesteś inni, nie wiesz kim masz być z kim się utożsamić,te fale opuszczania własnej ziemi jest dramatem narodowym moje pokolenie było przegranym pokoleniem fala się powtarza .Niemcy dla Polki to było ostatnie miejsce na ziemi ...Anglia?inne!!!