Posłowie chcą wzmocnienia uprawnień opiekunów dzieci urodzonych przedwcześnie. Resort pracy nie widzi jednak potrzeby, aby urlop macierzyński zaczynał się po wypisie ich potomka ze szpitala.
Wcześniactwo, czyli urodzenie dziecka między 22. a 37. tygodniem ciąży (przed 259. dniem ciąży), to szczególnie trudna sytuacja dla rodziców. Najczęściej wiąże się z długim pobytem w szpitalu. Opiekunowie w tym czasie nie mogą sprawować nad nim codziennej, zwyczajnej opieki.
Poseł Jan Warzecha (Prawo i Sprawiedliwość) w interpelacji do ministra pracy i polityki społecznej wskazuje zatem, czy nie byłoby zasadne, aby w przypadku wcześniaków czas urlopu macierzyńskiego rozpoczął swój bieg od opuszczenia szpitala przez dziecko.
W odpowiedzi resort pracy wyjaśnił, że obowiązujące rozwiązania prawne gwarantują pracownicy skorzystanie z pełnego wymiaru urlopu macierzyńskiego w przypadku urodzenia dziecka wymagającego dłuższej opieki szpitalnej.
Zgodnie z art. 181 KP po wykorzystaniu po porodzie 8 tygodni urlopu macierzyńskiego może ona po pozostałą jego cześć sięgnąć w terminie późniejszym, po wypisie dziecka ze szpitala.
Oznacza to, że łączny wymiar urlopu macierzyńskiego wykorzystywanego przez pracownicę w dwóch częściach ze względu na pobyt dziecka w szpitalu nie ulega zmianie. Także czas pobytu dziecka w szpitalu (nawet kilkumiesięczny) nie wpływa na długość świadczenia przysługującego pracownicy. W przypadku porodu przedwczesnego będzie to różnica między pełnym wymiarem urlopu macierzyńskiego (ewentualnie pomniejszonym o część wykorzystaną przed porodem, wynoszącą zgodnie z art. 180 par. 3 k.p. nie więcej niż 6 tygodni) i 8 tygodniami urlopu przypadającymi bezpośrednio po urodzeniu dziecka.
Ponadto zgodnie z art. 53 ustawy z 25 czerwca o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2010 r., nr 77, poz. 512, z późn. zm.) pracownica otrzymuje zasiłek opiekuńczy, jeżeli lekarz uzna, że zachodzi konieczność zapewnienia opieki matki nad dzieckiem hospitalizowanym. Wystawi jej też zaświadczenie lekarskie (druk ZUS ZLA). Maksymalny okres pobierania zasiłku opiekuńczego z tego tytułu wynosi 60 dni.
– Zatem w przypadku konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem przez matkę może ona po wykorzystaniu 8 tygodni urlopu macierzyńskiego przypadającego po porodzie skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Jeśli nie pobiera tego świadczenia, przerwanie urlopu macierzyńskiego w związku z hospitalizacją dziecka powinno oznaczać powrót pracownicy do pracy – wyjaśnia Radosław Mleczko, wiceminister pracy.
Oczywiście rodzice wcześniaków mają prawo do skorzystania z dodatkowego urlopu rodzicielskiego, który należy wykorzystać bezpośrednio po zrealizowaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego.
27 587 dzieci poniżej 37. tygodnia ciąży urodziło się w 2012 r. – dane GUS