Pani Beata jest absolwentką wyższej uczelni i od roku pracuje na umowę o pracę, wcześniej była zatrudniona wyłącznie na umowę-zlecenie. – Postanowiłam zmienić wymiar czasu pracy i teraz pracuję na pół etatu. Jak będzie wyliczany mój urlop i czy będę mieć tyle samo wolnych dni, co przy zatrudnieniu na cały etat? – pyta czytelniczka.
Jedną z ważniejszych kwestii branych pod uwagę przy ustalaniu urlopu wypoczynkowego jest staż pracy. Wlicza się do niego każdy przepracowany miesiąc. Brane są także pod uwagę okresy zatrudnienia za granicą u pracodawców zagranicznych, a także czas, w którym pobierany był zasiłek dla bezrobotnych. Według kodeksu pracy urlop wypoczynkowy przy zatrudnieniu na pełen etat wynosi 20 dni (jeśli staż pracy jest krótszy niż 10 lat) lub 26 dni (przy zatrudnieniu powyżej 10 lat). Zdarza się, że urlop jest dłuższy, jest to jednak ustalane dobrowolnie przez pracodawcę i zawarte w umowie o pracę bądź w wewnątrzzakładowym akcie.
Nasza czytelniczka pracuje na umowę o pracę od roku, jednak staż jej pracy jest dłuższy, niż wynikałoby to wyłącznie z okresu zatrudnienia, gdyż wliczany jest do niego również udokumentowany okres nauki. Z tytułu ukończenia średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych szkół zawodowych do stażu pracy można doliczyć pięć lat. Absolwenci średniej szkoły ogólnokształcącej mogą doliczyć cztery lata, absolwenci szkoły policealnej – sześć, a absolwenci szkoły wyższej – osiem lat. Staż pracy pani Beaty wynosi dziewięć lat (rok zatrudnienia i osiem lat z tytułu ukończenia studiów), więc ma prawo do dwudziestu dni urlopu.
Wymiar urlopu dla pracownika pracującego w niepełnym wymiarze pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, za podstawę biorąc urlop przysługujący zatrudnionemu w pełnym wymiarze. Zatem nasza czytelniczka pracująca na pół etatu będzie miała prawo do 10 dni wolnego. Istotne jest, że niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia. Jeśli w trakcie jednego roku kalendarzowego wymiar czasu pracy ulega zmianie, właściwą metodą ustalenia urlopu wypoczynkowego będzie dokonanie dwóch niezależnych wyliczeń, odpowiednio dla okresu pracy w danym wymiarze. Warto dodać, że jeden dzień urlopu jest równy ośmiu godzinom pracy.
Wymiar urlopu wypoczynkowego osób, które jednocześnie uczyły się i pracowały, wyliczany jest na podstawie okresu, który jest korzystniejszy dla pracownika.
Podstawa prawna
Art. 152-173 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).