statystyki

Premier po posiedzeniu rządu: W 2014 r. płaca minimalna będzie wynosić 1680 zł

11.06.2013, 15:17; Aktualizacja: 11.06.2013, 17:58
Donald Tusk

Donald Tuskźródło: newspix.pl

Stawka najniższego wynagrodzenia na 2014 rok wyniesie 1680 złotych. Tym samym rząd postanowił, że płaca minimalna wzrośnie o kwotę wymuszoną ustawą czyli o 80 złotych - powiedział premier Donald Tusk po posiedzeniu Rady Ministrów.

Reklama


Reklama


Premier zaznaczył, że pojawił się pomysł, by najniższe wynagrodzenie na przyszły rok odrębną ustawą zamrozić. Chodzi o trudną sytuację na rynku pracy. Ostatecznie rząd jednak zdecydował się na podwyżkę o 80 złotych.

Rząd ma teraz czas do 15 czerwca, by przedstawić członkom komisji trójstronnej oficjalną wersję najniższego wynagrodzenia na przyszły rok. Zgody w tej sprawie pomiędzy partnerami społecznymi nie należy oczekiwać.

Przedstawiciele central związkowych domagają się podwyżki o 120 złotych. Tadeusz Chwałka z Forum Związków Zawodowych zaznaczył, że to rozsądna propozycja, gdyż proponowana kwota odpowiadałaby 44 procentom średniego wynagrodzenia.

Pracodawcy twierdzą jednak, że zaproponowana przez związkowców suma jest nierozsądna, Jeremi Mordasewicz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan podkreśla, że taka podwyżka byłaby szkodliwa dla rynku pracy zwłaszcza w regionach najbiedniejszych.

Partnerzy społeczni z komisji trójstronnej mogą szukać porozumienia jeszcze do 15 lipca. Jeśli pozostaną przy swoich zdaniach, rząd samodzielnie zdecyduje, ile wyniesie najniższe wynagrodzenie w 2014 roku. Musi to zrobić do 15 września.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

  • zoja(2013-06-11 15:34) Odpowiedz 00

    Kraj w Europie i 400 euro płaca minimalna to skandal, za taką samą pracę w Niemczech dostaje się się 5 razy więcej więc czas wyjechać. Mówią że bez pracy sa 2 miliony ludzi w polsce a tak naprawdę to należy do tego dodać jeszcze tych którzy znaleźli zatrudnienie za granicami bo u nas by pracy dla nich nie było. To w sumie daje ponad 5 milionów ludzi. Gratulacje dla PO.

  • 2012(2013-06-11 19:48) Odpowiedz 00

    Czyli wzrośnie o 10 euro hi hi hi
    Masz przeciw sobie 4 mln okradzionych waloryzacyjnie emerytów

  • mmmm(2013-09-22 19:59) Odpowiedz 00

    jak te oczy mogą kłamać 80 zł więcej przez cały rok - podatki coś tam będzie
    a co komu da 80 zł więcej jak i tak wszystko pewnie w górę na nowy rok

    Neron za komuny o pracę się przynajmniej nie przejmowałeś i jakoś żyłeś ... zazdroszczę tym dziadką robotę dobrze płatna zawsze znaleźli zawszę wypłacane i każdy wiedział na czym stoi

  • biedny polak(2013-06-11 19:22) Odpowiedz 00

    czytelnik - masz rację, tylko ,że to kłamstwo zaczęło się od kiedy ********** solidarność z lat 80 wsadziła swój ryj do rządzenia

  • Pacjent(2013-06-12 07:14) Odpowiedz 00

    80zł hahaha zacznie się szaleństwo od nowego roku w Polsce
    To Polski pseudo rząd powinien zarabiać po 80zł bo jak wiadomo do niczego się nie nadają :D

  • exa(2013-06-12 00:01) Odpowiedz 00

    Najwyższy czas aby taki Mordasewicz, Bochniarz również dostawali pensję minimalną a i na to nie zasługują i reszta tych partaczy w sejmie i senacie dostawali pensję minimalną , poza jednym wyjątkiem, dla Rostowskiego i Tuska płaca minimalna to stanowczo za dużo, ci dwaj oszuści i malwersanci powinni oddać wszystko co dostali od momentu kiedy dorwali się do władzy w Polsce

  • exa(2013-06-12 00:01) Odpowiedz 00

    Najwyższy czas aby taki Mordasewicz, Bochniarz również dostawali pensję minimalną a i na to nie zasługują i reszta tych partaczy w sejmie i senacie dostawali pensję minimalną , poza jednym wyjątkiem, dla Rostowskiego i Tuska płaca minimalna to stanowczo za dużo, ci dwaj oszuści i malwersanci powinni oddać wszystko co dostali od momentu kiedy dorwali się do władzy w Polsce

  • Seer(2013-06-11 23:20) Odpowiedz 00

    dlatego nawet ukochana t.ruska tvp zwalnia ludzi na śmieciówki:)

  • emeryt orżniety(2013-06-11 22:05) Odpowiedz 00

    Obłuda szef P-arti O-błudy znowu nas mami obietnicami !!! tak samo przed wyborami było z waloryzacją !! a pózniej wprowadził kwotową !! nędznik i kłamca !! emeryci kwotowo zwaloryzowani " orżnięci " a jest ich 3 mln już się na obłudników nie nabiorą !!

  • contable(2013-06-11 21:12) Odpowiedz 00

    Przed chwilą słuchałem eksperckiego komentarza pana Mordasewicza. Pan Mordasewicz m. in. uważa, że koszty pracodawcy przy zatrudnieniu pracownika na 1600 zł brutto to prawie 3000 zł... Jak śpiewał Kazik Staszewski... czy to głupota, czy już zdrada.

  • 2012(2013-06-11 19:53) Odpowiedz 00

    hahaha.. ja tez wiem, ż eTusk "obiecuje gruszki na wierzbie".. to cie juz nie oburza? Przypomniec obietnice? Zobowiązania Platformy Obywatelskiej
    1. Przyspieszymy i wykorzystamy wzrost gospodarczy
    2. Radykalnie podniesiemy place dla budzetówki, zwiekszymy emerytury i renty
    3. Wybudujemy nowoczesna siec autostrad, dróg ekspresowych, mostów i obwodnic
    4. Zagwarantujemy bezplatny dostep do opieki medycznej i zlikwidujemy NFZ
    5. Uproscimy podatki - wprowadzimy podatek liniowy z ulga prorodzinna, zlikwidujemy ponad 200 oplat urzedowych
    6. Przyspieszymy budowe stadionów na Euro 2012
    7. Szybko wypelnimy nasza misje w Iraku
    8. Sprawimy, ze Polacy z emigracji beda chcieli wracac do domu i inwestowac w Polsce
    9. Podniesiemy poziom edukacji i upowszechnimy Internet
    10. Podejmiemy rzeczywista walke z korupcja
    ... szczegolnie zabawnie brzmi ta 10) obientnica...hihi
    4 mln okradzionych waloryzacyjnie emerytów-SUKCES

  • fddf(2013-06-11 19:26) Odpowiedz 00

    Jednomandatowe okręgi wyborcze umorzliwia rozliczenie konkretnego posła z realizacji obietnic wyborczych, wymaga ciągłego kontaktu z mieszkańcami jego własnego okręgu. Przy jednomandatowych okęgach wyborczych znacznie trudniej zajmować się tematami zastępczymi, siłą rzeczy trzeba pochylać sie nad tym na co zwracają uwage ludzie.

  • Tyle za Dietę Poselską(2013-06-11 19:13) Odpowiedz 00

    Dieta dla leni powinna być nizsza

  • ŚCIEMA"(2013-06-11 15:58) Odpowiedz 00

    ZAMIAST KONKRETÓW I RZETELNEJ PRACY..pogadanki Tuska i PO raz KOLEJNY .."budżet" .."PATYKIEM NA WODZIE PISANY".. zaniedbania WIELOLETNIE ZANIEDBANIA ..TERAZ WYCHODZĄ..Zbiornik retencyjny "RACIBÓRZ" - NIET /ONIECANY po 1997 r .Miał być ukończony już- niet/ POwstała MANIPULACJA KURSEM SPÓŁKI "RACIBÓRZ".PO wystąpieniach : KURS SPADDŁ O 100 % ,PO kolejnych "obietnicach" kurs POnad 100 % górę..w kilka dni.Zarabiaja ..WCZEŚNIEJ POinformowani..

  • ferd(2013-06-11 19:21) Odpowiedz 00

    34 lata pracy i najniższa krajowa, zgroza, tylko sobie w łeb strzelić

  • CZYTELNIK(2013-06-11 18:37) Odpowiedz 00

    cały TUSK KŁAMSTWO,KŁAMSTWO I JESZCZE RAZ KLAMSTWO LUDZIE JUZ TEMU CZŁOWIEKOWI NIE WIERZA OBRZYDLIWY KŁAMCZUCH

  • Neron(2013-06-11 18:17) Odpowiedz 00

    Najwyższy czas wywalić tych bandziorów na zbity pysk. Jeżeli dla Tuska autorytetem jest bandzior Mordasewicz to gratuluję . Następnych wyborów nie wygrasz pan takim lekceważeniem i igraniem z obywatelami.Jesteście gorsi 1000 razy od komuny.

  • całej tuskolandii z wiejskiej dać tą płacę........(2013-06-11 18:10) Odpowiedz 00

    i wysłać na Sybir...tam będą zyli dostatnio...

  • obywatel tego kraju(2013-06-11 17:46) Odpowiedz 00

    a ile procent spadna ceny zywnosci? otym sie nie mowi.jaki to dobry premier, ze place minimalne podniosl.nikt wczesniej tego nie zrobil.BRAWO!100% poparcia.

  • kristin(2013-06-11 17:35) Odpowiedz 00

    pracuje w szkole 25lat brutto mam 1710zl w tym jest wliczona wysluga i premia nowym pracownikom urzad doplaca do sredniej a wy licytujecie sie czydolozyc o40zl pracujemy uczciwie i ciagle mamy wielkie G zastanowcie sie przez chwile jak musimy wszystkiego sobie odmawiac a zoladki mamy takie same :( :(