statystyki

Bezrobotny, który sam znajdzie pracę otrzyma dodatkowe pieniądze

autor: Karolina Tyszka08.08.2012, 07:09; Aktualizacja: 24.09.2012, 08:34
 • Wyślij
 • Drukuj
O przyznanie i wypłatę świadczenia musi wystąpić sam uprawniony.

O przyznanie i wypłatę świadczenia musi wystąpić sam uprawniony.źródło: ShutterStock

Osoba zarejestrowana w urzędzie pracy i otrzymująca zasiłek dla bezrobotnych w razie podjęcia zatrudnienia ma prawo do dodatku aktywizacyjnego. O jego wypłatę musi jednak zawnioskować. Nie ma w tym przypadku znaczenia wymiar czasu pracy i wysokość wynagrodzenia, jakie otrzymuje w nowej firmie.

reklama


Świadczenie to należy się w wysokości 50 proc. zasiłku podstawowego przez połowę okresu, za jaki przysługiwałby bezrobotnemu jeszcze zasiłek. Inne zasady obowiązują, gdy poszukujący pracy znajduje zatrudnienie w wyniku skierowania przez powiatowy urząd pracy (PUP).

Urząd wypłaca

O przyznanie i wypłatę świadczenia musi jednak wystąpić sam uprawniony (formularze do pobrania w urzędach pracy lub ze stron internetowych). Trzeba o tym pamiętać, gdyż nie następuje to z urzędu. W przypadku gdy bezrobotny z prawem do zasiłku sam znalazł pracę, dodatek aktywizacyjny starosta przyznaje po udokumentowaniu podjęcia zatrudnienia lub wykonywania innej pracy zarobkowej oraz wysokości osiąganego wynagrodzenia.

Wypłata następuje od dnia złożenia wniosku do ostatniego dnia połowy okresu przysługiwania zasiłku, przypadającego w czasie zatrudnienia. Świadczenie wypłacane jest z dołu, za okresy miesięczne, w terminach ustalonych przez PUP, nie później niż w ciągu 14 dni od dnia upływu okresu, za który świadczenie jest wypłacane. Przysługujące za niepełny miesiąc – ustala się, dzieląc kwotę dodatku przez 30 i mnożąc przez liczbę dni kalendarzowych przypadających w okresie, za który przysługuje.

Pomoc warunkowa

Warto przy tym podkreślić, iż pobieranie dodatku aktywizacyjnego nie pomniejsza okresu zasiłku. W sytuacji gdy osoba ponownie zostanie zwolniona, przez pozostały czas ma prawo do reszty świadczenia.

Dodatek nie zostanie przyznany w przypadku, gdy bezrobotny:

● został skierowany przez PUP do prac interwencyjnych, robót publicznych lub na stanowisko pracy, którego koszty wyposażenia lub doposażenia zostały refundowane ze środków Funduszu Pracy,

● z własnej inicjatywy podjął pracę u pracodawcy, u którego był zatrudniony lub dla którego wykonywał inną pracę zarobkową bezpośrednio przed zarejestrowaniem w urzędzie,

● z własnej inicjatywy rozpoczął pracę u pracodawcy zagranicznego.

Od wypłacanego dodatku pobierana jest zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych. W tym przypadku do odliczania co miesiąc 1/12 kwoty zmniejszającej podatek (od świadczenia wypłacanego z Funduszu Pracy) zobowiązany jest urząd pracy. Warto więc poinformować płatnika składek o pobieraniu tego świadczenia, aby uniknąć w przyszłości dopłat do podatku w rozliczeniu rocznym.

Roszczenia z tytułu dodatku przedawniają się z upływem 3 lat od dnia spełnienia warunków do jego nabycia przez uprawnionego, zaś do należnych, a niepobranych świadczeń – z upływem 6 miesięcy od dnia postawienia ich do dyspozycji

Zasady współpracy z urzędami pracy

● pracodawca przekazuje na piśmie albo e-mailem ofertę na urzędowym formularzu do jednego z powiatowych urzędów pracy właściwego ze względu na jego siedzibę albo miejsce wykonywania pracy lub do innego wybranego przez siebie urzędu,

● prawidłowo wypełniona oferta jest przekazywana do pośrednika pracy – to on kieruje wyselekcjonowanego bezrobotnego na rozmowę kwalifikacyjną do pracodawcy

Podstawa prawna

Art. 48, 72 ust. 1 oraz 76 ust. 3 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 69, poz. 415 z późn. zm.).

Rozporządzenie ministra gospodarki z 18 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowego trybu przyznawania zasiłku dla bezrobotnych, stypendium i dodatku aktywizacyjnego (Dz.U. nr 136, poz. 1118 z późn. zm.).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 21

 • 1: anonimowo z IP: 95.108.53.* (2014-10-08 18:30)

  Lepiej zacznijcie szukać pracy a nie tylko narzekacie, darmozjady! z naszych podatków tylko chcecie się utrzymywać, wstyd!

 • 2: artur z IP: 195.22.98.* (2014-07-09 17:27)

  bezrobocie jest spore wiec i ryzyko tez, ciesze sie ze udalo mi sie zgromadzic troche na lokatach w Getin, to dobre zabezpieczenie

 • 3: Brydż z IP: 31.134.59.* (2014-06-06 22:54)

  do logik: nikt mnie o niczym nie informował, wyczytałam w internecie, że taka dotacja w ogóle istnieje, sama musiałam upomnieć się o nią. Urząd Pracy w ogóle nie pomaga w znalezieniu pracy, dlatego uważam, że ten dodatek jest motywujący, zwłaszcza, że ja każdą prace znajduję sobie sama, jedna podoba mi się mniej druga bardziej, nie raz pracuję kilka lat, a niekiedy kilka tygodni, ale jakimś cudem mam pracę. A niektórzy to tylko czekają aż sama im spadnie z nieba i narzekają na wszystko.

 • 4: Patryk z IP: 87.204.191.* (2014-04-11 15:26)

  A moim zdaniem to jest dobra motywacja do znalezienia sobie nowej pracy samemu. Ogólnie bardzo dużo osób jest w UP tylko dlatego żeby mieć ubezpieczenie ,a pracują na czarno i zarabiają więcej niż za te durne staże i propozycje z UP.

 • 5: Wkurzman z IP: 156.17.202.* (2014-03-11 12:36)

  logik: Mnie nie poinformowano we Wrocławiu o tym. Ani przy rejestracji, ani jak przyszedłem zgłosić znalezienie pracy. Zanim się skapnąłem minęło pół miesiąca i w ten sposób jestem prawie 200zł w plecy. I co Ty na to?

 • 6: janek z IP: 89.68.188.* (2013-12-17 19:32)

  Wstyd mi za Was ludzie-całe życie pracowałem i płaciłem podatki na nygusów studentów by,mogli za darmo sie kształcic--a oni teraz wykształceni pracuja w innym kraju--a,mi zazdrościcie że,nie mając pracy -sam ją znalazłem i dostene te parę groszy.A może szukać kasy gdzieś idndziej--może tym studentom co wyjechali to,nakazać zapłacić za wykształcenie na moj i innych bedących w kraju koszt wyuczonych.

 • 7: ADI35 z IP: 5.173.86.* (2013-11-17 20:06)

  TAK TO PRAWDA ZNALEŚĆ PRACE ZA 1180 ZŁ NA DOJAZDY WYDASZ 300ZŁ TI ILE CI ZOSTAJE CO POWIEDZIEĆ DZIECKU CO DORASTA JAK ZAKUPY W MARKECIE RAZ NA MIESIĄC ZA 300ZŁ I TO NIE W SZYSTKO JUTRO NOWY DZIEŃ WIZYTA U LEKARZA I APTEKA A TO O CZYM WIEMY TO SIĘ DOPIERO ZACZYNA IDZIE ZIMA ZOBACZYCIE W TELEWIZJI ILE LUDZI ZAMARZNIE ŻYCIE TO NIE BAJKA TO JEST WOJNA KTO NIE WYJECHAŁ TO MA CO MU POLSKA DA

 • 8: gusia z IP: 83.5.137.* (2013-10-01 13:43)

  jaka kwote dostaja Ci którzy znaleźli sobie sami prace?

 • 9: absolut z IP: 77.115.52.* (2013-06-18 16:06)

  Dobrze, że dostają osoby które nie siedzą na tyłku tylko ruszają się i szukają, a nie żyją po to, by odbierać zasiłek. Jestem również za tym, aby osoby, które nie miały stażu pracy i znalazły sobie pracę, też powinny dostawać. W końcu każdy kiedyś zaczyna. Natomiast osoby bezrobotne, powinny mieć zwracany (udokumentowany) koszt przejazdu na rozmowy kwalifikacyjne itp. Niestety, to pozostaje dużym, niemożliwym do spełnienia w naszym kraju życzeniem...

 • 10: ZOFIA z IP: 91.225.188.* (2013-05-27 16:10)

  CZY MOZNA DOSTAC DODATEK PIENIEZNY GDY ZREZYGNUJE Z PRACY ZALEJSTRUJE SIE W UP. ALE NIE MAM JESZCZE ZASILKU DLA BEZROBOTNYCH???

czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama