statystyki

Bezrobotny, który sam znajdzie pracę otrzyma dodatkowe pieniądze

autor: Karolina Tyszka08.08.2012, 07:09; Aktualizacja: 24.09.2012, 08:34
 • Wyślij
 • Drukuj
O przyznanie i wypłatę świadczenia musi wystąpić sam uprawniony.

O przyznanie i wypłatę świadczenia musi wystąpić sam uprawniony.źródło: ShutterStock

Osoba zarejestrowana w urzędzie pracy i otrzymująca zasiłek dla bezrobotnych w razie podjęcia zatrudnienia ma prawo do dodatku aktywizacyjnego. O jego wypłatę musi jednak zawnioskować. Nie ma w tym przypadku znaczenia wymiar czasu pracy i wysokość wynagrodzenia, jakie otrzymuje w nowej firmie.

reklama


Świadczenie to należy się w wysokości 50 proc. zasiłku podstawowego przez połowę okresu, za jaki przysługiwałby bezrobotnemu jeszcze zasiłek. Inne zasady obowiązują, gdy poszukujący pracy znajduje zatrudnienie w wyniku skierowania przez powiatowy urząd pracy (PUP).

Urząd wypłaca

O przyznanie i wypłatę świadczenia musi jednak wystąpić sam uprawniony (formularze do pobrania w urzędach pracy lub ze stron internetowych). Trzeba o tym pamiętać, gdyż nie następuje to z urzędu. W przypadku gdy bezrobotny z prawem do zasiłku sam znalazł pracę, dodatek aktywizacyjny starosta przyznaje po udokumentowaniu podjęcia zatrudnienia lub wykonywania innej pracy zarobkowej oraz wysokości osiąganego wynagrodzenia.

Wypłata następuje od dnia złożenia wniosku do ostatniego dnia połowy okresu przysługiwania zasiłku, przypadającego w czasie zatrudnienia. Świadczenie wypłacane jest z dołu, za okresy miesięczne, w terminach ustalonych przez PUP, nie później niż w ciągu 14 dni od dnia upływu okresu, za który świadczenie jest wypłacane. Przysługujące za niepełny miesiąc – ustala się, dzieląc kwotę dodatku przez 30 i mnożąc przez liczbę dni kalendarzowych przypadających w okresie, za który przysługuje.

Pomoc warunkowa

Warto przy tym podkreślić, iż pobieranie dodatku aktywizacyjnego nie pomniejsza okresu zasiłku. W sytuacji gdy osoba ponownie zostanie zwolniona, przez pozostały czas ma prawo do reszty świadczenia.

Dodatek nie zostanie przyznany w przypadku, gdy bezrobotny:

● został skierowany przez PUP do prac interwencyjnych, robót publicznych lub na stanowisko pracy, którego koszty wyposażenia lub doposażenia zostały refundowane ze środków Funduszu Pracy,

● z własnej inicjatywy podjął pracę u pracodawcy, u którego był zatrudniony lub dla którego wykonywał inną pracę zarobkową bezpośrednio przed zarejestrowaniem w urzędzie,

● z własnej inicjatywy rozpoczął pracę u pracodawcy zagranicznego.

Od wypłacanego dodatku pobierana jest zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych. W tym przypadku do odliczania co miesiąc 1/12 kwoty zmniejszającej podatek (od świadczenia wypłacanego z Funduszu Pracy) zobowiązany jest urząd pracy. Warto więc poinformować płatnika składek o pobieraniu tego świadczenia, aby uniknąć w przyszłości dopłat do podatku w rozliczeniu rocznym.

Roszczenia z tytułu dodatku przedawniają się z upływem 3 lat od dnia spełnienia warunków do jego nabycia przez uprawnionego, zaś do należnych, a niepobranych świadczeń – z upływem 6 miesięcy od dnia postawienia ich do dyspozycji

Zasady współpracy z urzędami pracy

● pracodawca przekazuje na piśmie albo e-mailem ofertę na urzędowym formularzu do jednego z powiatowych urzędów pracy właściwego ze względu na jego siedzibę albo miejsce wykonywania pracy lub do innego wybranego przez siebie urzędu,

● prawidłowo wypełniona oferta jest przekazywana do pośrednika pracy – to on kieruje wyselekcjonowanego bezrobotnego na rozmowę kwalifikacyjną do pracodawcy

Podstawa prawna

Art. 48, 72 ust. 1 oraz 76 ust. 3 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 69, poz. 415 z późn. zm.).

Rozporządzenie ministra gospodarki z 18 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowego trybu przyznawania zasiłku dla bezrobotnych, stypendium i dodatku aktywizacyjnego (Dz.U. nr 136, poz. 1118 z późn. zm.).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 21

 • 1: Jeżeli znajdzie... z IP: 178.42.84.* (2012-08-08 07:48)

  Samodzielne szukanie pracy niestety nie jest premiowane przez pracodawców, również tych instytucjonalnych, którym takie poszukiwania wydają się być nie na rękę.

 • 2: 007KAL z IP: 212.160.184.* (2012-08-08 09:43)

  Przykro mi, ale uważam, że nasza klasa urzędniczo-rządząca nie pamięta (bo zbyt młoda/sklerotyczna ?) i nie uczyła się historii (bo jeszcze nie uzgodnio jej obowiązującej wersji) tego co oferował realny socjalizm, czyli PRL. W dużym uproszczeniu, w PRL wszystko było planowane i sterowane przez zarządzania, ustawy i urzędników. Po skończeniu studiów dostałem "nakaz pracy", "niebieskie ptaki były ścigane za uchylanie się od pracy" i byli cingciarze, ciągle brakowało pracowników, zamiast pieniędzy były "bilety NBP i kartki", w sklepach byli sprzedawcy... Dziki kapitalizm wprowadzony przez Wilczka i Balcerowicza "rozwalił tę bańkę" i wszystko stanęło na nogach.. Teraz mamy powtórkę PRL - dotacje, zachęty, ulgi demoralizują pracodawców, a w zasadzie niszczą tych prawdziwych, a dają zarobić cwaniakom...

 • 3: mmd z IP: 83.12.235.* (2012-08-08 11:17)

  007KAL masz całkowitą rację.

 • 4: Pola z IP: 164.126.194.* (2012-08-08 12:19)

  Czy w tym kraju o nazwie POlska to urzędnikami zostają sami deb...le??? Brakuje pieniędzy na aktywizację bezrobotnych więc co to za durny pomysł aby dawać kasę tym co już ją zarabiają??!! Wsparcie powinno należeć się bezrobotnym, np. na przejazdy autobusem na rozmowy kwalifikacyjne z potencjalnym pracodawcą itp. Ten kto już zarabia nie potrzebuje kasy tak bardzo jak ten kto szuka pracy!!!

 • 5: laava z IP: 91.198.179.* (2012-08-08 16:05)

  ten przepis funkcjonuje w Ustawie od x lat...żadna nowość, brawo dla dziennikarzy za odgrzewanie starych faktów. Każda osoba rejestrujaca się w PUP jest informowana o takiej możłiwości.

 • 6: logik z IP: 83.24.190.* (2012-08-08 20:20)

  GP "amerykę odkryła".
  Każda osoba rejestrujaca się w PUP jest informowana o takiej możłiwości (OD WIELU LAT).

 • 7: fff z IP: 86.30.188.* (2013-01-28 17:11)

  haha smiechu warte , ja nigdy nie bylem poinformowany

 • 8: GGGGKA z IP: 37.31.122.* (2013-02-27 20:08)

  PUP a konkretnie urzędnicy takie informacje trzymają chyba tylko dla siebie. Rejestrowałam się na początku roku 2013 i żadna " pani urzędnik" mnie o tej możliwości nie poinformowała.ŻAŁOSNE!!! Czy te panie płacą te pieniądze z własnego portfela!!!

 • 9: ata z IP: 217.144.204.* (2013-03-25 18:55)

  mieszkam z matką, jestem bezrobotna od co najmniej 8 lat, bez prawa do zasiłku, bo renta mamy podzielona na nas dwie daje zbyt duży przychód na osobę, chociaż ledwo wiążemy koniec z końcem, a ja mnożę się i staję na rzęsach, żeby cokolwiek dorobić na czarno i co? znalazłam pracę i pieniądze mi się nie należą chociaż nie stać mnie nawet na to, żeby dojechać do tej pracy co dnia...bo jestem bezrobotna bez prawa do zasiłku, pier...le to państwo!:(

 • 10: Ralfi z IP: 83.18.26.* (2013-04-13 14:54)

  Państwo Polskie upadło i to nie w Smoleńsku ale wiele lat wcześniej,ludzie nie mają pracy,bezrobotny ma zasiłek przez pół roku i potem może zdechnąć z głodu bo nikogo nie interesuje co się z nim dzieje, ale są za to pieniążki dla ludzi którzy mają prace, za to że ją sobie znaleźli.Czy to nasze biedne Państwo jest już na granicy absurdu czy może dawno temu tą granicę przekroczyło.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama