statystyki

Tani i wierny. Pracownik po pięćdziesiątce

autor: Ewa Wesołowska21.03.2012, 07:06; Aktualizacja: 21.03.2012, 13:01
 • Wyślij
 • Drukuj
Bezrobotni 50+

Bezrobotni 50+źródło: DGP

Firmy coraz chętniej sięgają po osoby po pięćdziesiątce, bo są one bardziej pracowite i lojalne niż młodsi. Przedsiębiorcy przyznają, że mniej im płacą, ale starają się to rekompensować szkoleniami i innymi bonusami.

reklama


Po rynku pracy od lat krąży mit, że firmy wolą wychowywać pracowników, niż sięgać po starszych, z większym doświadczeniem. To miało odpowiadać za wysokie bezrobocie wśród osób po 50. roku życia. I rzeczywiście, tak było do niedawna, co widać po statystykach GUS – w czerwcu ub.r. wśród bezrobotnych było 393 tys. osób poniżej 25. roku życia i 418 tys. powyżej pięćdziesiątki. Ale już na koniec grudnia proporcje się odwróciły. Osób po 50. roku życia było 385 tys., czyli o 31 tys. mniej niż młodych.

– W ostatnim czasie obserwujemy wyraźny wzrost zainteresowania firm pracownikami po pięćdziesiątce. Przekonało ich to, że przedstawiciele grupy 50+ z reguły godzą się zarabiać o 10-30 proc. mniej niż ich młodsi koledzy. Ponadto są bardziej sumienni, a ich ewentualne przeszkolenie jest 2-3 razy tańsze niż osób zaraz po studiach – wylicza Artur Ragan z agencji pośrednictwa pracy Work Express.

Pięćdziesięciolatków chętnie zatrudnia i szkoli m.in. Ikea. Szwedzki koncern dofinansowuje im leczenie i daje zniżki na zakupy w sieci sklepów. Obecnie pracownicy 50+ stanowią ok. 5-6 proc. załogi Ikei, ale firma zamierza zwiększać ten odsetek.

Właśnie przedstawicielstwa zagranicznych spółek najchętniej zatrudniają starszych pracowników. Wśród nich jest m.in. Unilever czy Vatenfall. Przemawiają do nich badania zawarte w raporcie „Bilans kapitału ludzkiego w Polsce”. Wynika z nich, że 50- i 60-latkowie znacznie szybciej niż np. 20-latkowie wyciągają wnioski oraz mają większe zdolności analityczne i werbalne.

Wszystko to sprawia, że rośnie wskaźnik zatrudniania osób między 55. a 65. rokiem życia. W 2008 r. wynosił on 31 proc., a obecnie 37 proc. Choć to nadal niewiele w porównaniu z Niemcami czy Szwecją, gdzie wskaźnik ten wynosi – odpowiednio – 57 i 70,5 proc. to na pewno będzie rósł. Także za sprawą wydłużenia wieku emerytalnego i zniesienia przywilejów dla wielu grup społecznych. Seniorzy mogą liczyć na karierę głównie w firmach produkcyjnych, finansowych i handlowych. Zdaniem ekspertów, bardzo dobrze radzą sobie również z pracami biurowymi oraz w telemarketingu. Wzbudzają znacznie większe zaufanie u rozmówców. Jeszcze lepiej nasi pięćdziesięciolatkowie radzą sobie poza granicami kraju. Około 60 proc. budowlańców z Polski, którzy za pośrednictwem agencji Work Experess znaleźli pracę we Francji i w Belgii, zalicza się do grupy 50+. Podobnie jest z opiekunkami osób starszych. Najstarsza z nich ma 87 lat i czynnie pracowała jeszcze w ubiegłym roku.

Zatrudnij i zgarnij bonusy

Rządowy program 50+ przewiduje różnego rodzaju ulgi dla przedsiębiorców, którzy zatrudniają pracowników w wieku przedemerytalnym.

Firmy takie nie muszą płacić składek na Fundusz Pracy i na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Ponoszą też niższe koszty z tytułu choroby starszego pracownika, bo ZUS zaczyna wypłacać chorobowe już po 14 dniach choroby, a nie po miesiącu jak w przypadku młodszych. Ponadto pracodawcy mogą ubiegać się o zwrot do 50 proc. ich wynagrodzenia (jeśli wcześniej zatrudniony był zarejestrowany w urzędzie pracy). Dodatkowo przedsiębiorca może otrzymać połowę kwot, które zapłacił na składki rentowe i emerytalne.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 40

 • 1: realny nick z IP: 89.70.234.* (2012-06-12 18:42)

  Czy, rzeczywiście PO-lacy są aż tak głupi skomunizowani i otumanieni. Czy wszyscy oglądaja TVN dzieki czemu widza , że żyja w krainie szczęśliwoścvi.W 1980roku 10mlnów powiedziało rezimowi "nie". Gzie oni są. Niestety Ci najbardziej swiadomi zagranicą.Kiedy ten "narodek" sie przebudzi ?kiedy będzie miał "jaja' jak choćby Arabi. Nędza i bieda wyzwala agresję ale my mamy poddaństwo w genach. Zabory, bolszewizm i żydowska niewola finansowa. PO-land już nie zrzuci kajdanów

 • 2: realny mick z IP: 89.75.91.* (2012-04-30 15:25)

  Pracy nie ma w po-LANDZIE I NIE BĘDZIE. Zreszta nigdy jej nie było. Aktualnie to jest 7mlnów realnego bezrobocia. Zlikwidowany przemysł i beznadziejne czekanie na inwestycje jakiś "dobrodziejów'. A niby dlaczego ??? Jeśli już to wyrosły jak grzyby po deszczu market y i banki. Więc likwidacja państawa i narodu POlskiego i dzie zgodnie z POplanem. Zagranicami ok. 3mlny POlaków. Zaplecze taniej siły roboczej. Żadnych rokoszy ani puczu nie bedzie bo Ci co mają jaja są zagranicą

 • 3: Alicja z IP: 87.105.142.* (2012-03-29 18:18)

  To jest polityka rządu skłócili naród,młodzi na starych, starzy na młodych to jest metoda.Jak nie ma pracy to szuka się winnych wszędzie.Mój znajomy nie miał pracy 24m-ce jest po 50tce.Biuro zatrudnienia nie chciało go wysłać na szkolenia bo ma średnie wykształcenie, więc ma zawód.Skończył się zasiłek i co dalej za co żyć?Powinny być zasiłki z opieki a nie pozostawianie bez środków do życia! jak skończy się zasiłek! Rząd powinien się nad tym zastanowić?

 • 4: ja z IP: 109.243.201.* (2012-03-26 14:34)

  mam 53,doświadczenie w kontaktach z klientem,zwolniono mnie z pracy bo miałam lekki stopień niepełnosprawności zamiast umiarkowany...teraz mam umiarkowany,ale od stycznia szukam pracy bez skutku,to może mnie zatrudni ktoś,kto tak twierdzi,że pięćdziesięciolatkom łatwo o pracę,niekoniecznie z tym stopniem niepełnosprawności,nawet za najniższą krajową,po prostu,młodszy czy starszy,jak nie ma na życie i opłaty to weźmie co jest...

 • 5: sz z IP: 79.191.230.* (2012-03-26 06:26)

  Jakie szkolenia, cały czas dużo różnej roboty i większość pracodawców nie wysyła na żadne szkolenia, oszczędzają itp., nawet samemu nie ma czasu jechać, choć to dość kosztowne formy,

 • 6: 50dziesiątka + z IP: 31.175.137.* (2012-03-24 22:32)

  Czy autor czyta komentarze?
  Skąd bierzecie Państwo te dane do artykułów?
  Na ilu statystycznych osobach testujecie?
  Mnie to przypomina jak w latach 70tych naciągaliśmy nasze efekty w szkole ,by atrakcyjnie wyglądały raporty z aktywności nas-uczniów.Z pogadanki tworzyliśmy super prezentację, z lichego wystąpienia podczas apelu powstawało niemal dzisiejsze "Metro".Czyli szkoła nie idzie w las.Pan Tusk i inni to też ten chów- młodzi tuczą się tym co im nasz rocznik podsuwa do mózgów.Czy nie potrafią sami myśleć, rozumować i decydować?Tragedia narodu?A może to efekt ołowicy?warto zerknąć w raporty o stanie zdrowia dzieci i młodzieży robionej na początku lat 90tych.Może nikt ich nie spalił.
  Dlatego artykuły są rozbieżne z realiami życia?

 • 7: nina z IP: 77.255.109.* (2012-03-24 20:27)

  Tani, wierny i bez wyjścia pracownik po pięćdziesiątce.
  Dlaczego?
  Dlatego, że mamy rząd reprezentujący grupę dominującą, silną, tj. przedsiębiorców, a nie słabszą - ludzi pracy najemnej.
  W tę szeroką grupę społeczną uderzają wszystkie dotychczasowe reformy rządu: najwyższe podatki płacą najmniej zarabiający i to oni mają pracować do 67 roku życia. A także w urzędników, którym strajkować nie wolno, więc można im zamrozić pensje - niech pracują za półdarmo.
  Pracownik doświadczony, profesjonalista nie jest ceniony, ale jest dyskryminowany ze względu na wiek.
  To jest zwyczajny i ordynarny wyzysk przez nowobogackich kapitalistów, którzy prawdopodobnie ukradli pierwszy milion - nic więcej.
  Tak być nie powinno.

 • 8: piotr z IP: 83.29.74.* (2012-03-24 19:20)

  góra z górą się zejdzie, ale wazelina z rządem napewno...

 • 9: II z IP: 62.87.247.* (2012-03-24 08:22)

  JA JESTEM PO 50-TCE, ZNAM JĘZYKI, MAM WYZSZE WYKSZTAŁCENIE I DUZE DOSWIADCZENIE, A MIMO TO OD 7 LAT NIE MAM STAŁEJ PRACY. NIECH MLODZI NIE MOWIA O STARSZYCH ZLE I NIE WRZUCAJA ICH DO JEDNEGO WORKA, BO ICH CZEKA TO SAMO, A MOZE GORZEJ, BO RZAD MA WSZYSTKICH W D...

 • 10: i kropka z IP: 46.186.72.* (2012-03-23 18:49)

  Możecie jeszcze raz zagłosować na Tuska będziecie szczęśliwsi.
  Trzeba było używać mózgu przed wyborami a nie słuchać medialnej propagandy

czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama