Bezrobotny, który nie chce podjąć pracy, na dwa lata straci ubezpieczenie zdrowotne

autor: Paweł Jakubczak01.03.2012, 07:03; Aktualizacja: 01.03.2012, 08:44

Rejestracja w urzędzie pracy przestanie oznaczać automatyczne nabycie prawa do leczenia. Dostaną je tylko ci, którzy faktycznie chcą pracować, a nie symulanci, którym zależy tylko na ubezpieczeniu zdrowotnym. – Zamierzamy oddzielić ubezpieczenie zdrowotne od rejestracji bezrobotnych – mówi DGP Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (160)

  • ada(2012-03-01 08:17) Zgłoś naruszenie 00

    nie rozumiem,

    przecież pracy nie przybędzie od takich działań,
    bezrobotny nadal będzie bez pracy i bez rejestracji- czyli bez ewidencji,

    czyli bezrobocie wcale nie spadnie...
    więc o co chodzi???
    "stopa bezrobocia spadłaby o co najmniej trzy punkty procentowe – z 13,3 do 10 proc. "

    Odpowiedz
  • Sflustrowana bezrobotna(2012-03-01 08:26) Zgłoś naruszenie 00

    Urzędy Pracy w ogóle nie powinny istnieć bo i tak ludziom bezrobotnym nie pomagają, nie przedstawiają ofert pracy. Chodzi się tam tylko po to żeby odnotować obecność w wyznaczonym terminie. Pracownicy Biura Pracy przy obsłudze bezrobotnego mają tylko do powiedzenia " że na razie ofert dla Pani nie ma, może następnym razem" i na tym się kończy wizyta bezrobotnej osoby w UP.Po co ich tam tyle siedzi? Takiej odpowiedzi może udzielać jedna osoba. Rząd nich się zajmie działalnością BP a nie pozbawia ludzi wykluczonych społecznie ubezpieczenia zdrowotnego.

    Odpowiedz
  • K.(2012-03-01 08:29) Zgłoś naruszenie 00

    jak to nie spadnie? wiele osob pracuje na czarno a rejestruje sie wlasnie dla skladki i sztucznie zawyza liczbe osob zarejestrowanych w PUP. Pracodawcom to na reke bo nie placa skladek, pracujacym tez bo dostaja kase a skladki maja z PUP. W koncu sie skocnzy pasozytowanie. Ja do lekarza czekam pol roku a mam prawa takie jak "bezrobotny" ktory sie smieje mi w twarz. Pracuje ciezko a nie pasozytuje.

    Odpowiedz
  • lukas(2012-03-01 08:36) Zgłoś naruszenie 00

    "Ma prawo" do świadczeń medycznych to nie to samo co "jest ubezpieczony".
    W konstytucji RP też jest zapisane, że każdy ma prawo do świadczeń medycznych co wcale nie oznacza, że osoba nieubezpieczona nie musi płacić za te usługi.
    Taka zmiana spowoduje, że NFZ zacznie odmawiać bezrobotnym pokrycia kosztów świadczeń medycznych i faktycznie będą musieli oni za wszystko płacić.

    Odpowiedz
  • j(2012-03-01 08:37) Zgłoś naruszenie 00

    jak najszybciej powinni wprowadzić zmiany!!!

    Odpowiedz
  • polak 1981(2012-03-01 08:41) Zgłoś naruszenie 00

    a ja bym zlikwidował URZĘDY PRACY gdzie opryskliwość urzędniczek nie zna granic - po co one są to fikcja ? pracy nie ma i tak więc to zwiększy społeczne niezadowolenie - cienką widzę ten rząd REFORMY trzeba zacząc od urzędów gdzie są tony urzędniczek i tam szukać oszczędności - dla mnie POLSKA to chory kraj z którego trzeba wyjeżdżać czym prędzej - miał rację PAWLAK - ZUS/NFZ po co to jest przecież to wszystko padnie

    Odpowiedz
  • GOSC12(2012-03-01 08:42) Zgłoś naruszenie 00

    oj niech tak dalej ekipa TUSKA działa , czuję że w Polsce będzie gorąco na ulicach i robi nam się powoli druga GRECJA ...

    Odpowiedz
  • NICO(2012-03-01 08:54) Zgłoś naruszenie 00

    A może by tak ruszyć tyłki sprzed telewizora i samemu szukać pracy?? Urząd wam fabryki na podwórku nie postawi i do roboty za was nie pójdzie. To nie zerówka, że jest obowiązek iść, inwencja i motywacja potrzebna a nie czekanie aż urząd da pracę. Wizyta raz na trzy miesiące i dziamdolenie, że nic nie dali, a potem wycieczka po MOPSACH za celówką - oto styl życia. Nasi bezrobotni wychodzą z założenia, że od siebie nic, ale dla nich wszystko.. A i tak podatnik musi finansować darmozjadów, czy zmiany będą, czy nie..

    Odpowiedz
  • Malina(2012-03-01 09:04) Zgłoś naruszenie 00

    Kolejna bzdurna decyzja, która ma poprawić polityczny wizerunek PO, bo bezrobocie "spadnie" o 3,3%. Statystyka pod publikę- tylko gdzie tu miejsce dla CZŁOWIEKA? Liberalizm posunięty do granic absurdu, widocznie rząd przekalkulował, że taniej pogrzebać obywatela niż leczyć. Żałosne!!!

    Odpowiedz
  • JHF(2012-03-01 09:09) Zgłoś naruszenie 00

    Poziom patologii w tym kraju osiągnął apogeum. No jak można karać kogoś za "odmowę pracy"? Lenin by tego lepiej nie wymyślił.

    Odpowiedz
  • KLJ(2012-03-01 09:15) Zgłoś naruszenie 00

    Nie wzrośnie liczba zatrudnionych ale spadnie liczba ubezpieczonych. Jak rozumiem o to tutaj chodzi. Problem w tym, że Konstytucja gwarantuje ubezpieczenie więc można domagać się bezpłatnego leczenia nawet bez jakichś śmiesznych świstków. Polacy, darmowe leczenie gwarantuje wam konstytucja a nie jakiś ZUS!

    Odpowiedz
  • xxx(2012-03-01 09:23) Zgłoś naruszenie 00

    jhf w praktyce leczenia będą pozbawieni wszyscy także ci którzy chętnie przyjmą ofertę urzedu tylko w praktyce jest tak, że urząd ma klikanaście ofert a bezrobotnych tysiące

    Odpowiedz
  • Aktywna(2012-03-01 09:24) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego za nieudolność rządzenia placą zawsze zwykli ludzie - emeryci renciści chorzy teraz trzeba dobić bezrobiotnych. Owszem mala część jest w śród bezrobotnych ktorym nie po drodze do pracy ale większość chce pracować -ale gdzie. Co zrobil Rząd przez ostatnie lata aby to zminimalizować-pieniadza zamiast na prawdziwe aktywne formy bezrobocia
    rozmywają się?

    Odpowiedz
  • bezrobotna(2012-03-01 09:29) Zgłoś naruszenie 00

    Liczyć pieniadze to kazdy potrafi , ale człowiekiem nie kazdy...co zrobia ci ludzie dla ktorych zabrakło pracy?nie będą mogli sie leczyć.

    Odpowiedz
  • tecra700(2012-03-01 09:31) Zgłoś naruszenie 00

    Jedyny sposób walki z bezrobociem prowadzonej przez urzędy pracy to zatrudnianie urzędników w tych urzędach; po drugie nasze państwo zbyt opieszale "walczy" z zatrudnianiem na "czarno"; taki proceder winien być obligatoryjnie karany przepadkiem mienia przedsiębiorcy jako narzędzia przestępstwa.

    Odpowiedz
  • szukająca(2012-03-01 09:34) Zgłoś naruszenie 00

    KAŻDY POWINIEN CHOĆ RAZ W ŻYCIU BYĆ BEZROBOTNYM PRZYNAJMNIEJ PRZEZ 9 - 10 MIESIĘCY. Punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia.
    NIE ROZUMIEM DLACZEGO PRACA JEST PRZYWILEJEM.
    NAJLEPIEJ POZABIJAĆ BEZROBOTNYCH, ALBO POWSADZAĆ DO KAMIENIOŁOMÓW.
    Ludzie! Przecież my chcemy PRACOWAĆ! Czemu nie odbierzecie dożywotnich pensji swoim politykom typu Tusk i inni?? Najlepiej zabrać tym, co i tak nie mają. A potem krzyczeć, że za mało nas się rodzi. Nie mam pracy od 11 miesięcy i czuję się niepotrzebna. Ale reszta niech pracuje może do 90 r. życia. ******** politycy!!!

    Odpowiedz
  • kievit(2012-03-01 09:34) Zgłoś naruszenie 00

    I znowu w ramach solidarności społecznej jest okazja do pozbawienia emerytów do waloryzacji procentowej.

    Odpowiedz
  • 007KAL(2012-03-01 09:38) Zgłoś naruszenie 00

    Problem w tym, że tam, gdzie "używa" się do załatwiania czegoś urzędników, to oni bardzo szybko stają się bardzo potrzebni i cenią swoje "dawanie", "przydzielanie", "akceptowanie", "weryfikowanie" -- czyli urzędowanie... Przy okazji robią wszystko, aby "mieć czyste urzędnicze sumienie", czyli nie podejmować kontrowersyjnych (prawdziwych) decyzji, bo to wymaga wysiłku i może być źle ocenione przez nad_urzędników/naczelników/wrogów_politycznych... Może - po prostu - Pan Minister policzy i opublikuje - Ile w skali Polski wszystkie Urzędy Pracy strawiły pieniędzy na własne potrzeby i ile za to wykreowały miejsc pracy "na dopingu". Ile w tym samym czasie miejsc pracy powstało bez "dopingu" UP. Ile miejsc pracy - tych na "dopingu" przetrwało po okresie brania przez pracodawców "dopalaczy z UP". Kto dostał dotacje, czy przypadkiem nie była to "budżetówka"...

    Odpowiedz
  • Pracodawca(2012-03-01 09:42) Zgłoś naruszenie 00

    Gościu K. i NICO, a w y co robicie o 9 przed komputerem? Pracujecie? A może wam kazano robić PR Tuskowi i jego marionetkom? W Polsce będzie lepiej dopiero wtedy, kiedy urzędasy wezmą się za pracę, a nie za tworzenie i obsługę kolejnych chorych przepisów!

    Odpowiedz
  • dziadek(2012-03-01 09:45) Zgłoś naruszenie 00

    zniszczyliście Sierpa i Młota to teraz za karę zdychać mota.

    Odpowiedz