statystyki

Płaca minimalna wzrośnie szybciej

autor: Łukasz Guza24.01.2012, 07:24; Aktualizacja: 28.01.2012, 09:07

Już w przyszłym roku płaca minimalna może być uzależniona od wzrostu PKB, a nie decyzji rządu.

reklama


reklama


Nieco ponad trzy miesiące zostało posłom na rozpoczęcie prac nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, który przygotował NSZZ „Solidarność”. Jego pierwsze czytanie musi odbyć się przed 8 maja 2012 r. Taki termin wynika z art. 14 ustawy z 24 czerwca 1999 r. o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli (Dz.U. nr 62, poz. 688). W tym tygodniu ma się odbyć spotkanie posłów z wnioskodawcami inicjatywy w sprawie szczegółowych rozwiązań ustawy.

– Od tych rozmów będzie zależało stanowisko klubu PO w sprawie projektu. Jeśli będzie pozytywne, są szanse na to, że już przyszłoroczna płaca minimalna będzie ustalana według nowych zasad – mówi Sławomir Piechota, przewodniczący sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny, poseł PO.

114 zł wyniosła podwyżka płacy minimalnej od 1 stycznia 2012 r.

Nowe przepisy przewidują, że jeśli roczny wzrost PKB przekroczyłby 3 lub 4 proc., szybciej też rosłoby najniższe wynagrodzenie za pracę, o ile nie wynosi ono jeszcze połowy przeciętnej pensji (obecnie stanowi ono 40 – 41 proc. średniej płacy). Gdyby takie rozwiązania obowiązywały już w ubiegłym roku, najniższe wynagrodzenie w 2012 r. wyniosłoby 1591 zł, a nie 1500 zł, jak ustalił rząd.

– Zanim przystąpimy do prac, chcemy jednak poznać wyliczenia, o ile wzrosłaby płaca minimalna w razie różnych scenariuszy wzrostu PKB. Nie możemy przyjmować przepisów, nie poznawszy wszelkich możliwych skutków ich wejścia w życie – mówi Sławomir Piechota.

Podkreśla, że w trakcie spotkania posłowie chcą też zapytać związkowców o ewentualne skutki uchwalenia zmian dla rynku pracy. Obawiają się, że zbyt wysoka podwyżka najniższego wynagrodzenia może zniechęcić pracodawców do zawierania umów o pracę i wybierania kontraktów cywilnoprawnych, których minimalna płaca nie obowiązuje. Problem ten może dotyczyć przede wszystkim firm z mniejszych miejscowości, gdzie wynagrodzenia są niższe.

– Mam nadzieję, że konsultacje zakończą się pozytywnie i w najbliższych tygodniach prace nad projektem rozpocznie Sejm – mówi Henryk Nakonieczny, członek prezydium NSZZ „Solidarności”, upoważniony do reprezentowania wnioskodawców podczas prac nad projektem w Sejmie.

Jego zdaniem szanse na uchwalenie nowych przepisów są duże. Podczas pierwszego czytania projektu w poprzedniej kadencji Sejmu (po wyborach prace nad nim muszą rozpocząć się od nowa) wszystkie kluby parlamentarne rekomendowały dalsze prowadzenie prac nad nim, a klub PiS, SLD i PSL potwierdziły pełne poparcie dla takich zmian. Projekt trafił wówczas do sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny. Poparcia udzieliła mu także Jolanta Fedak, ówczesna minister pracy i polityki społecznej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

 • Myśl!(2012-01-24 08:42) Odpowiedz 00

  Niech ekonomiści wyjaśnią "czarnemu ludowi" w jaki sposób wzrost płacy minimalnej powoduje wzrost bezrobocia.

 • hitaczi(2012-01-24 08:15) Odpowiedz 00

  Porównywanie minimalnego wynagrodzenia do średniej nie ma żadnego sensu. Dla takich rozkładów średnia daje fałszywe informacje. Zawsze bowiem wynagrodzenia najlepiej zarabiających rosną od tych słabiej zarabiających. Jeśli minimalne wynagrodzenie będzie rosło za szybko to staną się dwie rzeczy: 1) będzie wyższe bezrobocie i 2) więcej osób będzie zarabiało minimum.

  Pomijam już fakt że wynagrodzenie minimalne jest szkodliwe. Ale czego nie zrobią (p)osłowie dla ciemnego elektoratu...

 • JF(2012-01-24 11:01) Odpowiedz 00

  i co z tego ze uzależnią mininalne wynagr. ze zwrostem PKB , jak za rok okaże się że nie ma pieniędzy (bo poszły np. na nagrody) i trzeba będzie uchwalić ustawkę okołobubżetową że na rok 2014 ustala się kwotę za rok 2013 r.
  BZDURA.

 • czek(2012-01-24 13:17) Odpowiedz 00

  Ciemny Naród wszystko przyjmie n,p Nie wyobrażam sobie jakim trzeba byż Głupolem żeby muwić takie brednie w medjach Do jakich dopuśćił się Graś muwiąc że popularność rządu jest tak olbżymia że wchodzący na strone rządową zablokowali internet farsa i śćiema jak we wszystkim i basta

 • :)(2012-01-24 13:32) Odpowiedz 00

  Do czeka: coś cienko z ortografią?

 • dario(2012-01-24 14:03) Odpowiedz 00

  popatrzcie na "minimalne" wynagrodzenia na "zachodzie" - kilka razy wyższe od naszego wynagrodzenia - o czym tu mówić, a ceny zbliżone!

 • janczar42(2012-01-24 14:28) Odpowiedz 00

  @czek:
  masz idioto poważne problemy z pisaniem w ojczystym języku.!!!

 • zofia(2012-01-24 19:46) Odpowiedz 00

  dlaczego wlicza sie wysługe lat do pensji minimalnej najbardziej poszkodowani sa osoby z dużym stażem mam 1274 zasadniczej i 254,80 stażu nie dostałam podwyżki bo przekroczyłam 1500 zł zostałam ukarana za długoletnia prace 35 lat

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

reklama