Bon na start? RPO apeluje o wsparcie niepełnosprawnych na rynku pracy

autor: Maciej Suchorabski11.06.2018, 07:00
W 2017 roku stopa bezrobocia osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym wyniosła 9,3 proc

W 2017 roku stopa bezrobocia osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym wyniosła 9,3 procźródło: ShutterStock

Rzecznik Praw Obywatelskich domaga się zmian w prawie pracy, które doprowadzić mają do częstszego zatrudniania osób z niepełnosprawnością. Jednym z mechanizmów miałoby być wprowadzenie bonu na start, zwiększającego motywację do podjęcia pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

  • DZIADEK 50LAT PRACY ALE DZIAD(2018-06-23 18:38) Zgłoś naruszenie 00

    ....TO ZALEGLOSCI OD27 LAT TAK TRAKTOWANO WTEDY NARUD A TERAZ WYMAGA SIE OD RZODZOCYCH DAJCIE NAM KASE W CZESNIEJ ZA PO BYLO KRUTKO TUSK MOWIL JAK WAM DAMY TO INNYM NIE DAMY.KROILI NAS JAK TYLKO SIE DALO TERAZ SO TEGO SKUTKI A WYCHODZI SCHETYNA I POWTARZA PO CZASKOWSKIM ZE BEDO ZAMRORZONE PIENIODZE NA CZAS JAK ONI WYGRAJO.JAK ZLODZIEJE SIE NIE WSTYDZO OKRADALI8 LATSWOJ NAROD SWOJ KRAJ I UDAJO POLACY NIC SIE NIE STALO.HAMSTWO TYCH LUDZI NIE ZNA GRANIC ONI MYSLO ZE NARUD JEST GLUPI.KONIEC Z PO PSL IJESZCZE Z SLD I NOWOCZESNO.BO KTO NARUD SZKALUJE SAM SOBIE NA TWARZ I RODZINIE PLUJE.MOZE WASZA RODZINNA NIE PAMIETA TO TRZEBA PRZYPOMNIEC130 MILIJARDOW Z OFE 240 MILIJARDOW Z WATU WSZYSTKIE AFERY AMBER-GOLD-ZLODZIEJSKA REPRYWATYZACJA W WARSZAWIE.PONAD40 TYSIECY LUDZI MAFJA WYRZUCILA NA BRUK.TASMY PRAWDY POKAZALY JAK BAWILI SIE BOSOWIE Z PO A KASA WYCIEKALA.ONI JESZCZE PO TYM WSZYSTKIM ZWRACAJO RZODZOCYM UWAGIE I STRASZO TO JEST HANBA!!! DLA TYCH WSZYSTKICH JUDASZY.JAK WYCHODZI CZLOWIEK CO NISZCZYL POLSKIE I NARUD I MOWI ZE ZAGRORZONA JEST DEMOKRACJA TO KIM ON JESTCZLOWIEKIEM PUTYNA CZY MURZYNA.LUDZIE KTORZY WALCZYLI MOWIO KRUTKO TO NIE JEST RZOD KTORY UZDROWI BO PO PSL TO KARYJEROWICZE LICZY SIE TYLKO KASA CZY TO NA LEWO CZY NAPRAWO.ZLIKWIDUJEMY PO PSL SLD NOWOCZESNO I TO WKRUTCE. TO ZALEGLOSCI OD27 LAT TAK TRAKTOWANO WTEDY NARUD A TERAZ WYMAGA SIE OD RZODZOCYCH DAJCIE NAM KASE W CZESNIEJ ZA PO BYLO KRUTKO TUSK MOWIL JAK WAM DAMY TO INNYM NIE DAMY.KROILI NAS JAK TYLKO SIE DALO TERAZ SO TEGO SKUTKI A WYCHODZI SCHETYNA I POWTARZA PO CZASKOWSKIM ZE BEDO ZAMRORZONE PIENIODZE NA CZAS JAK ONI WYGRAJO.JAK ZLODZIEJE SIE NIE WSTYDZO OKRADALI8 LATSWOJ NAROD SWOJ KRAJ I UDAJO POLACY NIC SIE NIE STALO.HAMSTWO TYCH LUDZI NIE ZNA GRANIC ONI MYSLO ZE NARUD JEST GLUPI.KONIEC Z PO PSL IJESZCZE Z SLD I NOWOCZESNO.BO KTO NARUD SZKALUJE SAM SOBIE NA TWARZ I RODZINIE PLUJE.MOZE WASZA RODZINNA NIE PAMIETA TO TRZEBA PRZYPOMNIEC130 MILIJARDOW Z OFE 240 MILIJARDOW Z WATU WSZYSTKIE AFERY AMBER-GOLD-ZLODZIEJSKA REPRYWATYZACJA W WARSZAWIE.PONAD40 TYSIECY LUDZI MAFJA WYRZUCILA NA BRUK.TASMY PRAWDY POKAZALY JAK BAWILI SIE BOSOWIE Z PO A KASA WYCIEKALA.ONI JESZCZE PO TYM WSZYSTKIM ZWRACAJO RZODZOCYM UWAGIE I STRASZO TO JEST HANBA!!! DLA TYCH WSZYSTKICH JUDASZY.JAK WYCHODZI CZLOWIEK CO NISZCZYL POLSKIE I NARUD I MOWI ZE ZAGRORZONA JEST DEMOKRACJA TO KIM ON JESTCZLOWIEKIEM PUTYNA CZY MURZYNA.LUDZIE KTORZY WALCZYLI MOWIO KRUTKO TO NIE JEST RZOD KTORY UZDROWI BO PO PSL TO KARYJEROWICZE LICZY SIE TYLKO KASA CZY TO NA LEWO CZY NAPRAWO.ZLIKWIDUJEMY PO PSL SLD NOWOCZESNO I TO WKRUTCE.

    Odpowiedz
  • Kuba(2018-06-23 09:33) Zgłoś naruszenie 00

    apelujemy do RPO .Gościu ustap jak najszybciej i zrezygnuj z Emerytury . Nigdy na nia nie zapracowałeś.Zwróć gaże która na tej funkcji brałeś -też nie zasłuzyłeś.

    Odpowiedz
  • Mysl polityczna(2018-06-21 07:29) Zgłoś naruszenie 20

    Po okresie funkcji Tego obecnego mozna stanowisko RPO zlikwidować. On doskonale udowodnil ze jest to niepotrzebne obciazenie dla budżetu a Jemu samemu powinno sie odebrać emeryture i wyslać do kamieniołomów Uranu.

    Odpowiedz
  • Pracownik(2018-06-20 15:12) Zgłoś naruszenie 40

    Już dzisiaj można powiedzieć stanowczo. To jest najgorszy RPO w histori. To raczej Liberalny Judasz.

    Odpowiedz
  • Janusz(2018-06-20 09:37) Zgłoś naruszenie 70

    Niepełnosprawnych na rynku pracy to produkował i do nadal produkuje Tusk odbierając kiedyś zatrudnionym jak w innych postach Ktoś opisuje prawo do emerytury w wieku 60 lat za prace w szkodliwych i nieb ....Nie dziwie się że te "Trybunalskie Wykształciuchy orzekały o zgodności z Konstytucja RP wsteczne okradzionych, zatrudnianych kiedyś w szkodliwych i niebezpieczn warunkach pracy robotników z prawa do emerytury w wieku 60 lat. Gdyby mieli zasuwać za komuny w pyle,smrodzie, przy wysokich ciśnieniach i temperaturach ,napięciach niebezp , skrajnych temp zewnętrznych jak np w energetyce, na wszystkich zmianach ,w soboty i święta ,ponad ustawowo bez dni zamiennie wolnych w hałasie o wszystkich częstotliwościach , w gazach -gazach po spalinowych ,przy promieniowaniu jonizującym Cob alt -elektrofiltry.... wielu podobnych ,to by może wiedzieli co osądza

    Odpowiedz
  • Hmmmmm do RPO(2018-06-18 10:29) Zgłoś naruszenie 90

    Jak Pan kaczyński udowodnił RPO i Wykształciuchom Rzeplinskiego że to Oni sa właśnie z innej epoki....! ….”Dlatego osoby, które podejmowały pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 r. i po tej dacie funkcjonowały „w innym otoczeniu prawnym".......a czy funkcjonowali w lepszych warunkach pracy?..... No cóż TK zapomniał „inne otoczenie prawne „ że to Ich się również dotyczy—Oni także byli tworzeni w innej rzeczywistości ,studia i prace rozpoczynali „w innej” a poza tym świetny tekst ,zawsze aktualny .Za dziesięć ,piętnaście lat będzie można kolejnym obecnie pracującym frajerom powiedzieć „pracowaliście w innej rzeczywistości” więc emerytury macie na śmietniku—nie ma dla Was. !!!-” Tymczasem to Kaczyński udowodnił Im ,że Oni są z innej epoki.--hahhaaNie dziwie się że te "Trybunalskie Wykształciuchy orzekały o zgodności z Konstytucja RP tj Ustawy o Emeryturach Pomostowych wsteczne okradającej zatrudnianych kiedyś w szkodliwych i niebezpieczn warunkach pracy robotników z prawa do emerytury w wieku 60 lat. Gdyby mieli zasuwać za komuny w pyle,smrodzie, przy wysokich ciśnieniach i temperaturach, zródlach izotopowych -obsługa tych źródeł ,rteć ,napięciach niebezp , skrajnych temp,pylach i gazach w tym wybuchowych np w energetyce, na wszystkich zmianach ,w soboty i święta ,ponad ustawowo bez dni zamiennie wolnych w hałasie o wszystkich częstotliwościach , .. wielu podobnych ,to by może wiedzieli co osądzają !

    Odpowiedz
  • Taka POlityka(2018-06-18 10:13) Zgłoś naruszenie 120

    to niebywale --a On nie reagował .....13 przykładów w jednej tylko Ustawie o Emeryturach Pomostowych złamania Konstytucji RP, (oraz jak wsteczne okradanie robotników z emerytur ze względu na szkodliwe i niebezpieczne warunki pracy usprawiedliwił Sędzia TK i następnie Tusk . -:Dz. U. 2008 nr 237 poz. 1656: --;:) 1. Wsteczne działanie ustawy z 2008 aż na rok 1998, na niekorzyść tak zatrudnionych pracowników – pozbawienie z automatu ( wobec tych niewykazanych na nowych listach) przez wsteczne działanie Ustawy 9 lat pracy z poprzedni rozporządź zaliczanych do tych warunków. 2. ....art 4 pkt4 ustawy..Pozbawienie nawet tych co na koniec roku 1998 spełniali wymóg co najmniej 15 lat pracy w tych warunkach z praw wynikłych z uprzedniego rozporządzenia tylko dlatego, że byli młodsi wiekiem gdyż wg dodatkowo wprowadzonego wstecznego zapisu w tym przepisie nie mogli mieć siłą rzecz jeszcze nowego warunku 25 lat pracy (ur przed 1958r) na tą datę w ogóle. Ci którzy odchodzili wcześniej bo byli starsi wiekiem mieli często mniej lat pracy w tych warunkach- (co na to Konstytucja RP -dyskryminacja ze względu na wiek) … 3. w art 12 wprowadzono niby uczciwą zasadę, że ma się liczyć tylko rzeczywisty czas pracy więc wszelka absencja w tym chorobowa jest odliczana nawet ta która była związana z tymi warunkami (co na to -obowiązek naprawienia szkody ) ,ale to jeszcze nic, ... 4. ..zapomnieli dodać na zasadzie równości stron wobec prawa, że ponad- ustawowy czas pracy który za komuny i postkomuny był w PRL u nagminny i nie tylko, powinien być na odmianę doliczany?...... -, … 5. .... no i wprowadzono nowe tabele prac w tych warunkach (bez prawa kontroli sądowej zakresu tych wykazów – sąd nie może ich rozszerzać—jakby zjedli wszystkie rozumy -np: dyz ruchu na kolei ma ,dyz ruchu w ) (też się kłania Konstytucja.!....)... 6. .... ..Okradli też tym samym wszystkich tak wykołowanych z ochrony przedemerytalnej w stosownym do poprzednich lat wieku..co łącząc z Ich stanem zdrowia przez długie lata w tych warunkach pozbawia Ich lekarskiej zgody na dalszą prace na tych stanowiskach a to często oznacza bezrobocie!!!. 7. .. . mało ...aby otrzeć łzy płaczącym wprowadzono REKOMPENSATY ( czyli faktycznie uznali własne złodziejstwo ) -uznanie. wg wzoru którego całe zespoły matematyków i prawników nie potrafią do dzisiaj w ZUS ie poprawnie rozszyfrować. . Dodatkowo... chcesz ją otrzymać ,musisz dożyć tego nowego 67r wieku życia i bez sklerozy w praktyce nie zapomnieć o to złożyć do ZUS wniosek. --tacy bezczelni._ 8.....Oznacza to też ,że osoby które nie dożyją 67r życia rekompensaty nie otrzymają !!!...i sfinansują tym samym Tych co dozyli -to już jest sku.... 9...Zbieranie składek za zatrudnionych na tych stanowiskach po 2008r od bardzo młodych obecnie ludzi składek dodatkowych za te pomostówki bez zagwarantowania Im prawa do tej emerytury ….”ukryty zakazany Konstytucją RP dodatkowy Podatek”” 10.Ta Oligarchia doprowadziła do tego że starsi robotnicy chociaż także nie pracowali na wg obecnej listy stanowisk szkodliwych i niebezpiecznych , skorzystali z przywilejów za tą prace zgodnie z poprzednim rozporządzeniem otrzymując w wieku 60 lat po 4 tys emerytury a młodsi dłużej zatrudnieni w tych warunkach otrzymają 2800 emerytury pod warunkiem ze będą pracować do 67 r życia. Takie głupie POmylone Rządy ,takie dyspozycyjne Trybunały. 11.wspomnijmy także że te setki tysięcy tak zatrudnionym musi teraz i w przyszłości włóczyć się po sądach i wdawać w spory z pracodawcami i ZUSem o to jakie dokładnie stanowiska Tusk i jego kolesie mieli na mysli opracowujac tą ustawę Podmostową a wszystko to w sytuacji gdy na jego oczekiwanie--jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" Były Minister Budka co oznajmił w Sejmie obecny minister Ziobro wziął sobie te słowa zapewne do serca i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie z póź zmianami. Świadomie narażali tym samym Ich na ryzyko ponoszenia znacznych kosztów. 12 Nigdy nie odwołali w tej Ustawie Rozporządzenia Rady Ministrów z 1980 r w sprawie wcześniejszych emerytur. 13. Osoby zgodnie z art 21 mające do 98r mniej niż 15 lat np. 12 zadnej rekompensaty już nie dostaną za kazdy rok pracy -a więc?. …......Podzielilono Ustawą Pomostową robotników na tych starszych niż 1958 rocznik i młodszych – a co na to Konstytucja RP ?-Okradziono tych ludzi bezczelnie w najPOdlejszy sposób. Odebrano Im zapracowana radość starszego wieku a o tym, że Oni po fakcie pracy mieli wiedzieć ,że są to przywileje przejściowe i wstecznie się Ich okradnie sędzia zaprzyjaźnionego TK przeczytał w gwiazdach. (tylko w 2014r bezrobocie spadło ale wg GUS wśród 60 latków wzrosło aż o 8%). Tuski stworzyli w Polsce POlski Obóz Pracy..TK -fragment Uzasadnienia .”.Dlatego osoby, które podejmowały pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 r. i po tej dacie funkcjonowały „w innym otoczeniu prawnym".a czy funkcjonowali w lepszych warunkach pracy?.

    Odpowiedz
  • czytelnik(2018-06-12 09:29) Zgłoś naruszenie 00

    niepełnosprawni wykorzystywani w polityce, następny RPO chce zaistnieć jak Hartwik

    Odpowiedz