statystyki

Zniesienie wiz nie wywołało napływu Ukraińców do UE

autor: Urszula Mirowska-Łoskot07.11.2017, 07:25; Aktualizacja: 07.11.2017, 08:36
Zainteresowanie legalizacją pobytu wśród obywateli Ukrainy przebywających w Polsce również pozostaje na podobnym poziomie.

Zainteresowanie legalizacją pobytu wśród obywateli Ukrainy przebywających w Polsce również pozostaje na podobnym poziomie.źródło: ShutterStock

Od 11 czerwca br. Ukraińcy, którzy mają paszporty biometryczne, mogą wjeżdżać do krajów członkowskich Unii Europejskiej bez wiz. Taki pobyt nie może trwać jednak dłużej niż 90 dni w ciągu 180-dniowego okresu.

Obywatele Ukrainy przyjeżdżający w ramach ruchu bezwizowego mogą wykonywać pracę na terytorium Polski pod warunkiem posiadania odpowiednich dokumentów do realizacji tego celu, np. oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy lub zezwolenia na zatrudnienie.

Z danych Urzędu do spraw Cudzoziemców (UdsC) wynika, że od lutego do maja 2017 r. do Polski przybyło 3,36 mln Ukraińców. Natomiast od czerwca do września 3,65 mln osób.

– Zauważalny jest więc nieznaczny, 9-proc. wzrost (o 290 tys. osób). To naturalna konsekwencja rosnącej liczby obywateli Ukrainy mieszkających w Polsce i odwiedzających swój kraj pochodzenia, a także przyjazdów do letnich prac sezonowych w rolnictwie czy sadownictwie – komentuje Jakub Dudziak, rzecznik UdsC. – Należy też pamiętać, że ruch migracyjny z Ukrainy ma charakter cyrkulacyjny. Oznacza to, że w analizowanych okresach pojedyncze osoby mogły wielokrotnie przekraczać granicę z Polską – zaznacza.


Pozostało jeszcze 47% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Bo już wszyscy są w UE....(2017-11-07 08:55) Zgłoś naruszenie 10

    Podobnie jak zniesienie wiz do Kanady..... spowodowało zerowe zainteresowanie wyjazdami do Kanady.

    Odpowiedz
  • mac(2017-11-07 11:55) Zgłoś naruszenie 10

    autor artykułu ma problemy z odróżnieniem pojecia zniesienia wiz a pozwoleniem na prace. prawda jest taka że bez przeszkód mogą pracować tylko w Polsce,a przyjeżdżają wszyscy jak leci i nikt ich nie sprawdza np. zaraz po odbyciu kary więzienia[przypadek z kurowa ] do czech tylko 80 tys ma pozwolenie do niemiec . Holandii itd. mogą tylko jeżdźić oglądać, kupować ale pracować nie, bo nikt tam ich nie chcę

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane