statystyki

Policjant otrzyma pieniądze za brak mieszkania

autor: Bożena Wiktorowska30.08.2017, 07:13; Aktualizacja: 30.08.2017, 08:55
Nie można uznać, że policjant nabywa prawo do tego świadczenia dopiero od dnia złożenia oświadczenia mieszkaniowego.

Nie można uznać, że policjant nabywa prawo do tego świadczenia dopiero od dnia złożenia oświadczenia mieszkaniowego.źródło: ShutterStock

Data dostarczenia oświadczenia o braku mieszkania nie ma wpływu na wypłatę zaległego równoważnika pieniężnego. Komenda policji musi bowiem wypłacić taką rekompensatę także za okres przed złożeniem takiego dokumentu. Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny na niejawnym posiedzeniu.

Reklama


W styczniu 2016 r. policjant wystąpił do komendanta miejskiego o wypłatę równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego. Domagał się wypłaty za okres od stycznia 2011 r. Komendant jednak wydał decyzję, w której przyznał prawo rekompensaty, ale od stycznia 2016 r., a odmówił jej za wcześniejszy okres. Zainteresowany odwołał się do komendanta wojewódzkiego. Ten jednak utrzymał w mocy decyzję komendanta miejskiego. Uznał bowiem, że prawo do równoważnika pieniężnego powstaje na podstawie decyzji administracyjnej, która ma charakter konstytutywny. Cechą takich aktów prawnych jest zaś to, że wywołują one skutki prawne na przyszłość, nie wcześniej jak od chwili ich wydania. Tym samym policjant ma prawo do wypłaty dopiero po wydaniu decyzji, która jest efektem rozpatrzenia pisemnego wniosku uprawnionego funkcjonariusza. Skoro za poprzednie lata takiego wniosku nie było, to prawa do wypłaty nie ma.

Policjant złożył skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Sędziowie zaś przyznali mu rację. Uznali bowiem, że uprawnienie do równoważnika za brak lokalu ma charakter obiektywny. Nabycie prawa takiej formy pomocy jest bowiem uzależnione od spełnienia dwóch przesłanek: pełnienia służby stałej oraz nieposiadania przez funkcjonariusza odpowiedniego lokalu mieszkalnego w miejscu pełnienia służby lub miejscowości pobliskiej. Takie kryteria określa ustawa o policji z 6 kwietnia 1990 r. (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 355 ze zm.). Sędziowie zwrócili także uwagę na fakt, że ustawa nie zawiera przepisu, z którego wynikałoby, że prawo do równoważnika funkcjonariusz nabywa dopiero od dnia złożenia oświadczenia mieszkaniowego.

Komendant wojewódzki złożył kasację do NSA. Ten jednak ją oddalił. Sędziowie uznali bowiem, że wykładnia systemowa tej regulacji wskazuje, że prawo do równoważnika pieniężnego zależy tylko od dwóch przesłanek, czyli od pełnienia służby i braku mieszkania – na co wcześniej zwrócił uwagę wojewódzki sąd administracyjny. Skoro zaś ustawa nie formułuje wprost innych przesłanek uprawniających do wypłaty, to „takich dodatkowych warunków nie można też wyprowadzać w drodze zabiegów interpretacyjnych”. Zdaniem sędziów niedopuszczalne jest bowiem prowadzenie dodatkowych warunków mogących w konsekwencji doprowadzić do pozbawienia czy ograniczenia praw funkcjonariusza. Co więcej, z ustawy nie wynikają żadne limity czasowe. Tym samym nie można uznać, że policjant nabywa prawo do tego świadczenia dopiero od dnia złożenia oświadczenia mieszkaniowego. Funkcjonariusz może zatem żądać równoważnika za cały okres, w którym spełniał warunki ustawowe. 


Pozostało jeszcze 35% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Komentarze (27)

  • Reżimowy Milicjant(2017-08-30 10:32) Zgłoś naruszenie 360

    Ignorancja przepisów prawa w wykonaniu Komendantów jest w Policji powszechna by nie powiedzieć patologią.W sporze prawnym funkcjonariusz- przełożony ten pierwszy z reguły zawsze jest skazany na niepowodzenie.Stąd powszechnością staje się wśród funkcjonariuszy dochodzenie swoich roszczeń na drodze postępowania sądowego.Wzrosła też świadomość prawna funkcjonariuszy i większe zaufanie do wymiaru sprawiedliwości w walce z bezdusznymi przepisami lub dyletanctwem prawnym swoich przełożonych.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Maria(2017-08-30 13:20) Zgłoś naruszenie 231

    Panowie komendanci powinni się złożyć i wypłacić policjantowi odsetki za cały okres kilku lat, drugi by się zastanowił zanim coś podpisze.

    Odpowiedz
  • I tak się ....(2017-08-30 14:23) Zgłoś naruszenie 141

    .... powszechnie wali ludzi po porożu.

    Odpowiedz
  • posterunkowy(2017-09-01 12:18) Zgłoś naruszenie 141

    Bezczelność i ignorancja tych u góry nie zna granic. Dobrze, że ktoś potrafi im nosa utrzeć... Przed szereg przepraszać i płacić z odsetkami oczywiście!

    Odpowiedz
  • Ahmaret(2017-08-30 23:30) Zgłoś naruszenie 103

    Ktoś może zna sygnature tego wyroku NSA?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • mufin(2017-08-30 11:54) Zgłoś naruszenie 62

    Jaka wysokość tego równoważnika jest w Policji??Czy świadczenie jest co miesiąc czy raz na rok??

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • gosc(2017-09-02 20:30) Zgłoś naruszenie 69

    Skandal iż ten relikt komunizmu w postaci dopłąty do mieszkania jeszcze funkcjonuje

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • On 6777(2017-10-18 17:12) Zgłoś naruszenie 42

    Policjancibw ten sposob wyludzaja pieniądze od panstwa. Brawo i nic innego jak Komuna!!!

    Odpowiedz
  • Adam Radgoszcz98(2017-10-18 17:25) Zgłoś naruszenie 43

    Wszystkimi policjantami którzy pobierają, przepraszam miałem na mysli wyłudzają kasę od państwa powinno zająć się BSW. Jedni mogą płacić kredyty hipoteczne bo przecież każdego stać a inni zgrywają biedactwa zapisują notarialnie mieszkania na tesciòw i matki, siostry i na każdą osobę w rodzinie biorą szmal. Brawo policjanci .żenada aż szkoda o tym gadać.

    Odpowiedz
  • HAHA(2017-09-02 23:03) Zgłoś naruszenie 32

    TRUDNA PRACA-HIHIHI

    Odpowiedz
  • Fan(2017-09-04 17:20) Zgłoś naruszenie 21

    Trochę wstyd , że komendanci nie znają się na przepisach i aż dwukrotnie sąd musiał im to przekazać . Ale to jest ta właśnie dobra zmiana . Nasuwa się pytanie jaki interes mieli komendanci aby odmówić -czy to niewiedza(dziwne)na takim stanowisku czy celowe .Myśle , że bsw to wyjaśni a winni zostaną ukarani

    Odpowiedz
  • Tomeero(2017-08-31 15:31) Zgłoś naruszenie 212

    Trzeba było iść do wojska i służyć.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Michael(2017-09-04 13:14) Zgłoś naruszenie 10

    Istnieje kilkadziesiąt orzeczeń WSA i NSA o zdaniu całkowicie przeciwnym, tj. uznającym równoważnik za brak lokalu jako świadczenie na wniosek i wypłacane na podstawie decyzji konstytutywnej, tj. od dnia jej wydania! Ciekaw jestem jaką decyzję jako organ należy w takiej sytuacji? Prawo nie jest jasno sprecyzowane, a sądy są niezawisłe i często w identycznych stanach faktycznych (choćby i omawiany przypadek równoważnika za brak lokalu) wydawane są sprzeczne ze sobą wyroki. To samo dotyczy innych świadczeń mieszkaniowych policjantów. Wiem co piszę, ponieważ właśnie zajmuję się tą działką w Policji i na co dzień wydaję decyzje z tym związane. To po pierwsze. A po drugie - proszę wydać taką decyzję (w oparciu wyłącznie o 1 wyrok wydany w indywidualnej sprawie), przy dziesiątkach wyroków przeciwnych - gwarantuję postępowanie dyscyplinarne za przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków służbowych, a następnie postępowanie szkodowe, ponieważ ktoś musi z własnej kieszenie oddać te pieniądze do budżetu Państwa. Życzę powodzenia!

    Odpowiedz
  • Aspirant(2017-09-02 12:12) Zgłoś naruszenie 12

    Pobieram co miesiąc równoważnik za brak mieszkania, mam żonę i dwóch małych synków, mieszkamy u moich rodziców. W mojej jednostce (garnizon lubelski) pisaliśmy jakieś dziwne wnioski, na podstawie których jeżeli przekroczymy 7m na osobę to równoważnik zostanie zabrany. Czy ktoś wie jak się to ma do przepisów, słyszałem już na ten temat różne teorie. Czy faktycznie mogą mi zabrać ten równoważnik jeżeli przekroczymy ten metraż? Proszę o odpowiedź, dziękuję.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Gość(2017-09-03 20:12) Zgłoś naruszenie 00

    A po co te wnioski skladacie ponownie, przecież jak pobieracie równoważnik to aby go dostać uprzednio skladalisci wniosek i skoro wyżej nie dopatrzyli się nieprawidłowości wydali określoną decyzję na okres bezterminowo... § 5. Policjant jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić, składając nowe oświadczenie mieszkaniowe, o każdej zmianie mającej wpływ na uprawnienia do otrzymania równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego albo na jego wysokość.

    Odpowiedz