statystyki

SN: Nawet mając trudną sytuację finansową pracodawca musi płacić pensje w terminie

autor: Artur Radwan02.08.2017, 07:18; Aktualizacja: 02.08.2017, 08:30
pieniądze, problem, pensja, wynagrodzenie

SN uznał, że dla dokonania oceny w tym ostatnim zakresie znaczenie ma wysokość zarobków pracownika czy zajmowane przez niego stanowisko (pełniona funkcja).źródło: ShutterStock

Pracodawca, który z powodu trudnej sytuacji finansowej opóźnia się nawet kilka dni z wypłaceniem pensji pracownikom, naraża się na zarzut ciężkiego naruszenia swoich obowiązków wobec podwładnych. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Mężczyzna był zatrudniony od 5 lutego 2008 r. do 6 grudnia 2013 r. na stanowisku przedstawiciela handlowego. Firma, w której pracował od końca 2012 r. oraz w 2013 r. wypłacała pracownikom wynagrodzenie z kilku lub kilkunastodniowym opóźnieniem. Przyczyną takiej sytuacji była utrata płynności finansowej związana z kryzysem światowym. Spółka zalegała z płatnościami nie tylko wobec pracowników, ale również dostawców i Skarbu Państwa. Praktycznie wszystkie należności były płacone z opóźnieniem. Pomimo trudności finansowych pracodawca nie obniżył pracownikom wynagrodzeń, ani też nie składał wniosku o ogłoszenie upadłości, licząc na poprawę sytuacji.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • maaria(2017-08-02 21:37) Zgłoś naruszenie 00

    Ludzi latami walczą o wypłaty ,wyrokiem sądowym można sobie tył....podetrzeć ,,PIP ma cię gdzieś tak samo syndyk po upadłości nie dostaniesz ani grosza,Polskie prawo tylko dla oszustów i naciągaczy, uczciwie pracujący dostaje po garbie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane